Friday, March 26, 2021

Biskota me 3 perbersa!!!

loading...


 Përbërësit

 1. 250g Gjalp te fresket
 2. 125g Sheper fluhur
 3. 400g Miell
Receta

 1. Rrafim gjalpin me fluhurin e sheqerit me mikser 6 minuta (Gjalpin duhet ta keni lene jasht frigoriferit 30 minuta para se ta perdorni)pastaj hedhim miellin para se ta hidhni eshte me mire ta keni sitosur e hedhim te brumi avash-avash e rrafim 2 minuta kur brumi te jete gati bejme biskotat formen qe duam i veme ne  tepesi me leter vaji dhe pjekim ne 180 grade per 15-20 minuta varet sa te medhaja do i beni biskotat. (furra duhet te jete gjithmon e nxehte para se te piqni dhe biskotat i pjekim ne ajer)

Pica me e shpejt dhe e mire qe keni bere !!!

loading...


 Përbërësit per brumin

 1. 500g Miell qe fryhet vet
 2. 270g Uje 
 3. 1 1/2 Luge te vogel krip
 4. 2 Luge gjelle vaj ulliri
Përbërësit per picen
 1. 150g Djathe kackavall te dryshem 
 2. 1 Spec te kuqe 
 3. 1 Spec te gjelber 
 4. Beikon ose proshut
 5. Kerpudha
 6. 2 Domate 
 7. Piper
 8. Vaj ulliri
 9. Pak dhiosem
 10. Rigon
Receta
  1. Hedhim te gjithe perbersat per brumin ne nje tas te madhe e gjeshim hapim brumin ne dy tepesi une ve dhe leter vaji dhe pjek brumin 10 minuta ne 180 grade furra duhet te jete shume e nxehte.
  2. Ne nje tenxhere hedhim domatet qe i kemi grrin ne rente hedhim dhe vaj.dhiaosem,piper,rigon pak uje dhe e leme te ziejne pak minuta sa te pine te gjithe ujin 
  3. Vazhdojme te shtrojme picen me salcen dhe perbersat dhe pjekim ne 180 grade per 10-15 minuta.(Mund te veni cte doni te pica dhe cfare keni ne shtepi)

   Tiropitakia me 3 perbersa

   loading...


    Përbërësit

   1. 400g Kos te kulluar
   2. 400g Djath feta
   3. 300g Miell qe fryhet vet
   Receta

   1. Ne nje tas hedhim kosin, djathin duke e coptuar mire me dore i trazojme dhe hedhim dhe miellin i gjeshim i bejme topa i veme ne nje tepesi me leter vaji dhe pjekim ne 170 grade jo ne ajer per 20-25 minuta varet nga furra. (Gjithmon furra duhet te jete e nxehte mire per cdo gatimi te beni).

   Kek me pak perbersa dhe pa mikser!!!

   loading...


    Përbërësit

   1. 300g Miell 
   2. 250g Sheqer
   3. 250g Qumesht
   4. 2 Luge te vogel beikin pauder
   5. 2 Veze
   6. 2 Vanilie 
   7. 70g Vaj luledyelli
   8. 2 Luge gjelle kakao
   9. Pak uje qe te shkrime kakaon

   Receta

   1. Hedhin ne nje tas sheqerin me vajin i trazojme mire pastaj hedhim vezet nuk ndalojme se trazuari pastaj hedhin qumeshtin,beikin pauder,vanilie dhe miellin trazojme mire dhe ndajme brumin ne dy tas te njeri do hedhim kakaon qe e kemi shkrire mire me pak uje ne nje pjat te vogel e  trazojme mire.Marrim nje forme keku i hedhim pak vaj ose gjalp hedhim mbrumin nga nje ane brumin me kakao dhe nga tjetra me vanilje dhe pjekim ne 170grade jo ne ajer per 40-50 minuta varet nga furra (Furra duhet te jete e nxehte mire para se te pjekim)

   Monday, December 21, 2020

   Kurabje recet e thjeshte !!!

   loading...


    Përbërësit

   1. 500g Gjalp fitini 
   2. 500g Gjalp te fresket lope 
   3. Te verdhen e dy vezeve 
   4. Nje luge gjelle konjak 
   5. 170g Sheqer pluhur 
   6. 20g Beikin pauder
   7. 3 Vanilie
   8. 1,5kg Miell 
   9. 120g Bajame 
   10. Sheqer pluhur per siperfaqen

   Monday, May 18, 2020

   Bakllava recet Greke

   loading...

   Përbërësit
   1. 500g Pet per bakllava 
   2. 400g Gjalp te fresket
   3. 300g Arra te grira ne blender
   4. 40g Friganja (Buke e thekur te grire ne blender)
   5. 1 Luge te vogel kanelle
   Përbërësit per sherbetin
   1. 650g Sheqer
   2. 450g Uje
   Receta
   1. Hedhim sheqerin dhe ujin ne nje tenxhere dhe e ziejme per 5 minuta duke e trazuar vazhdimisht kur te jete gati e leme te ftohet. Sherbeti duhet te jete i ftohte kurse bakllavaj i nxehte sa te dali nga furra
   2. Ne nje tas hedhim arrat,friganja dhe kanellen i trazojme mire pastaj marim nje tepesi jo shume te madhe te mesme e lyejme me gjalpe shtrojme nje pet e lyejme me gjalp me luge hedhim nga perzierja qe kemi ne tas dhe keshtu me radhe sa te mbarojne te gjithe perbersat ne fund veme bakllavan ne ngryrje per 10 minuta dhe pastaj e presim dhe e pjekim ne 160 grade per 2 ore jo ne ajer soben. 

   Wednesday, March 25, 2020

   Pica me domate dhe djathe te bardhe !!!

   loading...
   Përbërësit per brumin

   1. 250g Miell qe fryhet vet (farina)
   2. 1 Luge gjelle gjalp
   3. 1 Luge te vogel krip
   4. 1 Filxhane caji qumesht pak te nxehte
   5. 1 Luge te vogel uthull
   6. Pak sheqer

   Përbërësit per picen
   1. 2 Domate 
   2. 200g Djathe te bardhe
   3. 100g Djathe kackavall
   4. Krip,piper te zi,rigon,vasilikua,vaj ulliri
   Receta
   1. Ne nje tas hedhim te gjithe perbersat per brumin mbase do dhe pak akoma miell e gjeshim mire e hapim dhe e veme ne nje tepesi qe e kemi lyer me pak vaj pjekim pak brumin.
   2. Grim domatet hedhim krip,piper te zi,vaj,vasilikua e trazojme mire dhe e hedhim te brumi e hapim pastaj hedhim gjysmen e djathit kackavall pastaj hedhim djathin e bardhe ne fund djathin qe na ngeli hedhim dhe rigon e sperkatim me vaj ulliri dhe pjekim ne 190 grade 20 minuta varet dhe nga soba