Tuesday, April 3, 2018

Sallata chef me sallate jeshile!!!

loading...
Përbërësit

 1. 6-7 Gjethe sallate jeshile (marule)
 2. 1 Kastravec
 3. 2 Domate (Ose 7-8 domate qershi)
 4. Beikon,proshut ose cfare te doni ju
 5. Djathe kackavalle 
 6. 2 Veze te ziera fort
 7. Krip,piper,vaj ulliri
 8. Buke te thekur qe e presim ne copeza te vogla
Përbërësit per sos

 1. 80g Majonez
 2. 2 Luge gjelle kecap
 3. 1 Luge te vogel mustard
 4. 1 Luge gjelle uthull
Receta

 1. Lajm mire sallaten dhe e presim te nje tas te madhe presim dhe hedhim dhe djathin,kastravecin,baikon,buken,vezet,domatet hedhim kripen piperin dhe vajin dhe trazojme mire.
 2. Ne nje tas te vogel hedhim te gjithe perbersat per sos i trazojme mire dhe e hedhim te sallata e trazojme prape dhe sallata eshte gati .

Sunday, April 1, 2018

Kulouraqia (Biskota)

loading...
Përbërësit

 1. 200g Gjalp
 2. 120g Sheqer
 3. 40g Qumesht
 4. 400g Miell
 5. 1 Veze
 6. 1/2 luge te vogel Beikin pauder
 7. lekuren nga 1 portokalle (te grir)
 8. 2 Vanilie
 9. 40g Vaj luledielli
Receta

 1. Ne nje tas hedhim gjalpin,sheqerin,qumeshtin,vajin,vezen dhe rrafim me nje mikser per 5 minuta,pastaj hedhim vaniliet,lekuren e portokalles beikin pauder dhe avash avash miellin vazhdojme rrafim sa te mbarojne mielli kur te jete gati mbulojme me nje peshqir tasin dhe e veme ne frigorifer per 1 ore.
 2. mbejme formen qe duam kuluraqiat i veme ne tepesi qe kemi shtruar leter vaji i lyejme me te verdhen e vezes qe e kemi trazuar mire me pak qumesht dhe pjekim ne 160 grade per 20-25 minuta(Ne ajer)kuluraqiat dalin 35 varet dhe sa te medhaja i beni.