Tuesday, October 31, 2017

Biftek ne furre!!!

loading...
Përbërësit

 1. 500g Mishe vici te grrir 
 2. 1 Qep te kuqe te grrir ne rente
 3. 3 Thelpi hudhra te grrira ne rente
 4. 1 Domate te grrir
 5. Majdanoz
 6. Dhiosem
 7. Krip
 8. Piper
 9. Pak uthull
 10. Vaj ulliri
 11. Friganja sa te marrin brumi mos te jete shume te forta(Eshte buke e thate e grrir)
 12. 2 Luge gjelle kos
 13. Pak rigon 
 14. 1 Veze 
Receta


 1. hedhim te gjithe perberasat ne nje tas te madhe i gjeshim mire dhe e leme ne frigorifer per 30 minuta brumin ose sa te doni sa me shume aq me mire edhe diten tjeter mund ti gatuani, i mbejme ne topa i veme ne leter vaji dhe i pjekim ne 200 grade per 30-40 minuta varet nga furra.

Makarona me salce!!!

loading...
Përbërësit

 1. 500g Makarona 
 2. 2 Qep te kuqe
 3. 3-4 Thelpi hudhra 
 4. 3 Speca te kuqe
 5. 300g Kerpudha
 6. Krip,piper,vaj ulliri
 7. dhiosem 
 8. 500g Salce domate (Pumaro)
Receta


 1. Ziejme makaronat ne uje dhe krip i kullojme.
 2. Ne nje tenxhere hedhim qepen pastaj te gjithe perbersat nje e nga nje ne fund salcen dhe pastaj uje e leme te ziejne dhe kur te jete gati e leme pak me uje salcen dhe hedhim makaronat brenda i leme 3 minuta te ziejne duke i trazuar gjithmon.

Sardele ne furre me domate!!!

loading...
Përbërësit

 1. 500g Sardele
 2. 1 Domate te grrir ne rente 
 3. Krip,piper,rigon,vaj ulliri
 4. Lengun e nje limoni 
 5. 2 Filxhane kafeje te vegjel uje
 Receta


 1. Ne nje tepesi hedhim te gjithe perbersat i trazojme mire dhe i veme ne furre i pjekim ne 200 grade per 30 minuta varet nga furra mbase do me pak.

Fileto pule me arra!!!

loading...
Përbërësit

 1. 4 Fileto pule
 2. 1 Filxhane caji arra
 3. 200g Djathe kackavalle graviera
 4. Vaj ulliri
 5. Krip,piper
Receta


 1. Brenda te filetot veme djathe ne copeza te vogla veme arra dhe i mbeshtjellim mire rolo mos te na hapen i veme ne nje tepesi me leter vaji dhe i lyejme me vaj,krip,piper dhe pjekim ne 200grade per 50-60 minuta varet nga furra.

Wednesday, October 11, 2017

Donac (Lokumadhe)

loading...
Përbërësit

 1. 2 1/2 Filxhane caji miell
 2. 2 Luge gjelle sheqer
 3. 2 Veze
 4. 1/2 Filxhane caji qumeshte
 5. 1/2 Filxhane caji vaj luledielli
 6. Vaj per tiganin 
 7. 8gr Maja te thate
 Receta


 1. Ne nje tas hedhim qumeshtin pak te nxehte pastaj sheqerin majan dhe i trazojme sa te shkrihen i leme 10 minuta te mbuluara me nje peshqir kuzhine kur te jete gati hedhim vezet,vajin dhe avash avash miellin gjeshim me dore e leme 30 minuta te fryhet pastaj hedhim pak miell dhe gjeshim prap i presim ne topa te vegjel i hapim me dore te behen te rrumbullakt dhe ne mes i presim me kapakun e nje shisheje dhe i skuqim, ne fund nese doni i lyeni me sheqer,mjalt,ose nutelle.