Monday, March 23, 2015

Embelsire me biskota Oreo krem vanilie dhe krem cokollate!!!

loading...
Përbërësit
 1. 450g Biskota Oreo (te grrira)
 2. 6 luge Gjelle vitam te shkrir
 3. 1 Kuti qumeshte me sheqer (zaharuho)
 4. 1 Vanilie 
 5. 240g Krem djathi 
 6. 125ml Shurup cokollate 
 7. 250g Sandigji (krem te mbardhe per mbushjen)
Receta
 1. Ne nje tenxhere shkrim vitamin pastaj hedhim biskotat i trazojme mire dhe pastaj i shtrojme ne tepesi.
 2. Ne nje tas rrahim kremin e qumeshtit pastaj hedhim qumeshtin me sheqer,vanilien,dhe sandigjin i rrahim vazhdimisht.
 3. Ndajme kremin ne 3 pjese ne nje pjese hedhim cokollaten e trazojme mire shtrojme me kremin e bardhe pastaj me kremin me cokollate dhe prape kremin e bardhe,thermojme disa biskota i hedhim ne siperfaqe dhe e veme embelsiren ne frigorifer per 6 ore.

Buke me djathe te skuqur ne tigan (tiganopsomo)

loading...
Përbërësit
 1. 1 1/4 Filxhane caji miell
 2. 1/2 Luge te vogel krip
 3. 1/2 Luge te vogel sheqer 
 4. 1/2 Luge te vogel uthull
 5. 1/2 Luge te vogel maje birre 
 6. 1/2 Filxhane caji uje pak te nxehte 
 7. 1/4 Filxhane caji vaj ulliri
 8. 200g Djathe te bardhe (te coptuar)
 9. Vaj misri ose luledielli per tiganin
Receta
 1. Ne nje tas hedhim miellin pastaj te gjithe perbersat i gjeshim mire dhe pastaj e leme 1 ore.
 2. Bejme mbrumin ne topa te vegel i hapim secilat si pet te vogla dhe i skuqim.

Sunday, March 15, 2015

Kek portokallie me shurup !!!

loading...
Përbërësit per kekun
 1. 330g Miell 
 2. 1 Luge te vogel beikin-paunder
 3. 200g Sheqer
 4. 4 Veze
 5. 100g Vitam
 6. 100g Lenge portokallie 
 7. Lekuren e 1 portokallie (te grrir)
Përbërësit per shurupin
 1. 800g Lenge portokallie 
 2. 100g Sheqer
 3. Lekuren e 1 portokallie (te grrir)
Receta
 1. Ne nje tas hedhim vitamin dhe sheqerin i rrahim per 5 minuta pastaj hedhim vezet vazhdojme te rrahim pastaj hedhim miellin me beikin-pauder avash-avash hedhim lengun e portokalles dhe lekuren.
 2. Lyejme formen e kekut me vitam hedhim brumin dhe e pjekim ne 170 grade per 40-45 minuta.
 3. Hedhim lengun e portokalles ne nje tenxhere e leme te valojne hedhim sheqerin e trazojme vazhdimishte hedhim dhe lekuren e portokalles e leme 2 minuta te valoje dhe kur keku te jet ftohur hedhim shurupin ne siperfaqe.

Makarona me kerpudha dhe me djathe !!!

loading...

Përbërësit
 1. 500g Makarona
 2. 250g Kerpudha 
 3. 200g Djathe kackavalle (mocarela)
 4. Vaj
 5. Pak trumze (thimari)
 6. 2 Thelpi hurdher 
 7. Lengun e 1 limoni 
 8. Lekuren e 1 limoni 
 9. Pak maidano
 10. Krip,piper 
Receta
 1. Ziejme makaronat ne uje me krip dhe pak vaj dhe pastaj i kullojme.
 2. Ne nje tigan hedhim vajin kerpudhat,maidanozin,pak krip,piper,hurdheren,trumzen,lengun dhe lekuren e limonit i skuqim pak dhe hedhim uje i leme te ziejne 10-15 minuta dhe i hedhim te makarotat hedhim djathin dhe i trazojme mire makaronat.

Friday, March 13, 2015

Byrek me cokollate !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pako pet (Per bakllava)
 2. 1 Filxhan caji vitam
 3. 600g Pika cokollate ose cokollate te grrire 
 4. Pluhur sheqeri per siperfaqen 
 Receta
 1. Lyejme mire nje tepesi me vitam veme gjysmat e petve duke i lyer dhe  nje e nga nje me vitam kur ti kemi shtruar gjysmat hedhim te gjithe cokollaten dhe pastaj veme petet qe na ngelen duke i lyer nese doni mund ta prisni ne copa te vogla para se te piqni.
 2. E pjekim ne 180 grade per 40-50 minuta.

Mus cokollate !!!

loading...
Përbërësit
 1. 200g Krem qumeshti 
 2. 200g Cokollate 
 3. 200g Qumesht
 4. 1 Luge te vogel kafe espresso
 5. 1 Luge te vogel mjalt
 6. 2 Luge gjelle pluhur sheqeri
 7. Pak cokollate te grrire per siperfaqen ose akullore 
Receta
 1. Veme qumeshtin me kafen te marrin nje vale duke e trazuar vazhdimishte e heqim nga soba dhe hedhim cokollaten,mjaltin dhe i trazojme mire sa te shkrine.
 2. Ne nje tas hedhim kremin e qumeshtit,pluhurin e sheqerit,vanilien dhe i rrahim me mikser per 6 minuta pastaj i hedhim te tenxheria me cokollaten i trazojme mire sa te behen nje.
 3. E hedhim cokollaten ne gota dhe kur te jete ftohur e veme ne frigorifer per disa ore kur ta sherbeni hidhni ne siperfaqe cokollate ose akullore.

Kek pa veze dhe pa vitame !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Filxhan caji sheqer
 2. 3/4 Filxhan caji vaj luledielli 
 3. 1 1/2 Luge gjelle uthull
 4. 1 1/2 Konjak
 5. 1 Vanilie
 6. 2/3 Filxhan caji lenge portokallie 
 7. Lekuren e nje portokallie te grrire 
 8. 1 Luge te vogel sod buke 
 9. 1 Filxhan caji uje 
 10. 1/2 Filxhan caji kakao
 11. 3 Filxhan caji miell
 12. 3 Luge te vogla beikin-pauder
Receta
 1. Ne nje tas te madhe hedhim sheqerin dhe vajin i rrahim 5 minuta pastaj hedhim uthullen,konjakun,vanilien,lekuren e portokalles,ujin,kakaon, hedhim soden te lengu i portokalles e trazojme dhe i hedhim te brumi hedhim dhe miellin peikin-pauder duke e trazuar vazhdimishte.
 2. Lyejme nje tepesi ose forme mire me vaj ose vitam hedhim brumin dhe e pjekim per 30-35 minuta ne 160 grade e heqim nga forma kur te jete ftohur dhe nese doni hidhni ne siperfaqe cokollate te shkrire.

Thursday, March 12, 2015

Embelsire me biskota dhe krem limoni !!!

loading...
Përbërësit
 1. 400g Biskota (Digestive)
 2. 150g Vitam 
 3. 1 kg Kos
 4. 1 Qumeshte panda (zaharuho)
 5. Legun e nje limoni
 6. Lekuren e nje limoni te grrir
Receta


 1. Grrim ne multi (blender) biskotat sa te mbehen pluhur hedhim vitamin ne nje tenxhere e shkrim pastaj hedhim dhe biskotat me pas i shtrojme mire ne te gjitha anet ne nje tepesi dhe e veme ne frigorifer per 15 minuta.
 2. Ne nje tas te madhe hedhim kosin,qumeshtin panda,legun e limonit dhe e rrahim per 5 minuta dhe pastaj e hedhim ne siperfaqen e biskotave hedhim dhe lekuren e limonit qe e kemi grrire dhe e veme embelsiren ne frigorifer 3-4 ore.

Saturday, March 7, 2015

Sufle me spinaq dhe djathe !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 kg Spinaq 
 2. 2 Qep te kuqe
 3. 300g Djathe te bardhe ne copa te vogla
 4. 2 Filxhane caji buke te therrmuar 
 5. 3 Veze 
 6. 2 Filxhane caji qumeshte 
 7. 100g Djathe kackavalle te grrir  (kefalograveira)
 8. 100g Djathe kackavalle te grrir (edam)
 9. Piper te zi
Receta
 1. Lajme mire spinaqin dhe e grrim e leme te kullojne
 2. Ne nje tigane hedhim vaj pastaj qepen dhe spinaqin i skuqim bashke pastaj e heqim nga soba 
 3. Ne nje tepesi hedhim gjysmen e bukes qe e kemi thermuar hedhim spinaqin pastaj buken qe na ngeli dhe te gjithe perbersat e tjere e pjekim ne 180 grade per 20-30 minuta.

Makarona me proshute dhe djathe kackavall me 4 perbersa !!!

loading...
Përbërësit
 1. 2 Filxhane caji makarona (penes)
 2. 400g Pumaro
 3. 250g Proshute (zabon)
 4. 1 1/5 Filxhane caji djathe kackavalle (mocarela)
  Receta
 1. Ziejme makaronat 15 minuta pastaj i kullojme hedhim dhe pak vitam ose vaj ulliri dhe i hedhim ne nje tepesi hedhim dhe te gjithe perbersat i trazojme mire dhe i pjekim ne 200 grade per 20-25 minuta kur gjella te jete gati e lini 10 minuta te ftohet pastaj mund ta sherbeni.

Friday, March 6, 2015

Kek me portokalle i mbuluar me cokollate !!!

loading...
Përbërësit per kekun
 1. 1 1/2 Filxhane caji miell qe fryhet vet (farina)
 2. 3/4 Filxhane caji sheqer
 3. 1/3 Filxhane caji vitam
 4. 1 Filxhane lenge portokallie 
 5. Lekuren e 1 portokalles
 6. 1 Luge gjelle uthull te bardhe 
 7. 1 Vanilie
 8. 1/4 Luge te vogel krip
 9. 1 Luge te vogel sod buke
Përbërësit per siperfaqen 
 1. 300g Cokollate te zeze 
 2. 2 Luge gjelle lenge portokallie 
 3. 3 Luge gjelle vitam
 4. 1 Luge gjelle mjalte
 Receta
 1. Per kekun:  Ne nje tas hedhim 1/2 lengun e portokalles pastaj hedhim sheqerin,uthullen,vitamin,vanilien,lekuren e portokalles dhe me nje mikser i rrahim per 6 minuta.
 2. Hedhim soden te lengu i portokalles e trazojme dhe e hedhim te brumi pastaj hedhim dhe miellin avash-avash duke e trazuar.
 3. Lyejme nje forme keku me vitam hedhim brumin brenda dhe e pjekim ne 170 grande per 40-45 minuta. 
 4. Per siperfaqen: Shkrime ne ben-mari cokollaten pastaj hedhim mjaltin,vitamin dhe lengun e portokalles i trazojme mire dhe kur keku te jete ftohur lyejme te gjithe siperfaqen edhe nga anet.

Thursday, March 5, 2015

Embelsire gati per 5 minuta !!!

loading...
Përbërësit
 1. 3 Pako biskota OREO
 2. 500ml Krem qumeshti 
 3. 3 Luge gjelle pluhur sheqeri 
 4. Nese doni mund te veni ne siperfaqe luleshtrydhe ose fruta te tjera
 Receta
 1. Rrahim ne nje tas kremin e qumeshtit me pluhurin e sheqerit sa te pikset
 2. Marrim nje pjate te madhe shtrojme kremin pastaj biskotat edhe keshtu me radhe ne fund hapni kremin mire edhe nga anet dhe ne siperfaqe nese doni veni frutat 
 3. Vejeni embelsiren ne frigorifer per 3-4 ore dhe pastaj eshte gati.

Mjalti per shendetin ton !!!

loading...
Përbërësit
 1. Mjalti nuk i prish dhembet
 2. Mjalti dihmon kur jemi ftohur
 3. Mjalti eshte i mire per qarkullimin e gjakun dhe per zemeren
 4. Mjalti është i mirë për sistemin tonë të tretjes
 5. Ben mire per veshkat 
 6. Eshte shume me i mire se sheqeri dhe me nje luge te vogel ne dite ju sheron nga shume semundje 
 7. Eshte i mire per femijet tuaj 
 8. Rrit qelizat e gjakut dhe përqindjen e hemoglobinës, lufton aneminë,ndihmon thithjen e kalciumit 
 9. Mbron mëlçine
 10. Lufton bakteret
 11. Shkrin toksinat dhe rrit rezistencën e trupit tonë ndaj infeksioneve.
 12. Dihmon per ulcen ne stomak
 13. Nuk te shendoshe kur mbini diet munde te hani nje luge te vogel sdo dite etj. 

Omeleta !!!

loading...
Përbërësit
 1. 3 Veze 
 2. 1 Kuti te vogel me kerpudha 
 3. 2 Patate 
 4. 1 Spec te kuqe 
 5. 3 Feta proshute (beikon)
 6. 1 Filxhan caji djathe kackavalle te grrir (kaseri)
 7. Pak piper.
Receta
 1. Skuqim patatet me vaj ulliri i veme ne nje pjate veme dhe leter kuzhine qe mos te kene shume vaj.
 2. Presim specen ne copeza shume te vogla dhe proshuten pastaj i skuqim me pak vaj ulliri hedhim dhe kerpudhat per 5 minuta hedhim dhe patatet ,vezet (te rrahura mire) piperin dhe djathin dhe e leme pak sa te mbehen vezet.

Maske per fytyre !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Luge gjelle mjalt
 2. 1 Luge gjelle kos 
Receta
 1. Trazojme mire mjaltin me kosin nese keni lekure te thate munde te hidhni pak me shume mjalt dhe nese keni lekuren te yndyrte hidhni 2 pika limon.

Pule sufle !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pule te pjekur 
 2. 600ml Qumeshte te ngrohte
 3. 2 luge Gjelle vitam
 4. 2 luge Gjelle vaj ulliri
 5. 2 1/2 Luge gjelle miell
 6. 200g Djathe parmezana te grrir (kackavalle)
 7. 100g Djathe mocarela te grrir (kackvalle)
 8. 1 Presh te prere ne copeza te vogla
 9. 2 Qep te fresketa te prera na copeza te vogla 
 10. 2 Feta buke tosti te prera ne copeza te vogla 
 11. Pak mos-hokaridho, dhe piper
 12. 2 Veze.
Receta
 1. Ne nje tigane hedhim vajin skuqim qepen, dhe preshet.
 2. Ne nje tenxhere hedhin vitamin pastaj miellin e leme pak te skuqet pastaj hedhim qumeshtin qe e kemi nxehur me pare dhe e trazojme mire sa te behet si besamel e heqim nga soba hedhim piper,mos-hokaridho,te verdhen e vezeve duke e trazuar mire.
 3. Coptojme pulen pa kockat dhe bashke me te gjithe perbersat i hedhim te gjella pervec te bardhen e vezeve .
 4. Ne nje tas rrahim te bardhen e vezeve per 5 minuta me nje mikser dhe e hedhim te gjella duke e trazuar.
 5. Lyejme mire me vitam nje tepesi ose ne 3-4 tepesi te vogla te rrumbullakta dhe e pjekim ne 180 grade per 40 minuta.