Tuesday, April 28, 2015

Pule me speca dhe djathe kackavalle ne furre !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pule 
 2. 2Thelpi hurdher 
 3. 1 Qep 
 4. 500g Pumaro (salce domatie)
 5. Piper te zi,piper te kuq 
 6. 5 Speca te kuqe 
 7. Pak vasilikua 
 8. 150g Djathe kackavalle (mocarela) te prere ne copeza te vogla 
 9. 1/3 Filxhane caji frigania te grrire 
 10. 1/2 Filxhane caji vaj ulliri 
 11. Krip,piper te zi,piper te kuq
Receta
 1. Ne tenxhere hedhim vajin pastaj skuqim te gjithe perbersat nje e nga nje edhe pulen (qe e kemi copetuar me pare)pervec djathin qe e hedhim ne siperfaqe,hedhim gjellen ne tepesi dhe e pjekim ne 200 grade per 35 minuta.

Pule me salce limoni dhe kosi!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pule 
 2. 400g Kos
 3. 90ml Vaj ulliri 
 4. Lengun e 1 limoni
 5. 1 Luge te vogel maidano te prere ne copeza te vogla 
 6. Krip,piper 
 Receta
 1. Lajme mire pulen e presim ne copeza te vogla e veme ne tepesi hedhim vajin dhe e pjekim ne 190 grade per 40 minuta.
 2. Nese ka ngelur lenge nga pula e marrim e hedhim ne tenxhere lengun, hedhim dhe lengun e limonit,maidanon,kosin,kripe,piper dhe e leme te ziejne per 5 minuta dhe kur te jete gati e hedhim ne siperfaqe te pules dhe gjella eshte gati munde ta shoqeroni me oriz, patate te skuqura ose vetem.

Panakota (Embelsire)

loading...
Përbërësit
 1. 460g Kos 
 2. 475g Krem qumeshti
 3. 100g Sheqer
 4. 60ml Uje 
 5. 2 Luge gjelle lenge limoni
 6. 2 1/2 Luge te vogel zelatine ne pluhur 
Përbërësit per siperfaqen 
 1. 3/4 Filxhane caji arra pak te grrira 
 2. 1/2 Filxhane caji mjalt
Receta
 1. Ne nje tas te vogel hedhim ujin dhe zelatinen e leme 15 minuta sa te shkrihet.
 2. Ne nje tas te madhe hedhim te gjithe kosin gjysmen e kremit dhe i rrahim me mikser per 5 minuta.
 3. Hedhim ne tenxhere gjysmen e kremit qe na ka ngelur ndezim soben hedhim sheqerin e trazojme mire hedhim dhe zelatinen duke trazur sa te valojne pak dhe e heqim hedhim dhe kosin duke i trazuar te gjitha mbashke hedhim lengun e limonit pastaj e hedhim embelsiren ne nje forme ose ne nje tepesi te vogel.
 4. E leme te ftohet dhe e veme ne frigorifer per 5-6 ore dhe kur ta shermbeni hidhni ne sirperfaqe mjaltin dhe arrat.

Byrek me kunguj pa pet !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1kg Kunguj te vegjel
 2. 3 Filxhane caji djathe kackavalle te grrire (kefalograviera)
 3. 200g Miell qe fryhet vet (farina)
 4. 3 Veze
 5. 1 Filxhane caji qumeshte
 6. 1/2 Filxhane caji vaj ulliri
 7. Krip,piper te zi,piper te kuq
 8. 50g Gjalpe ne copeza te vogla 
 Receta
 1. Grrime ne rente kungujt i shtridhim me dore qe te iki i gjithe lengu dhe i hedhim kungujt ne nje tas hedhim dhe te gjithe perbersat pervec gjalpit dhe e prazojme mire brumin.
 2. Lyejme nje tepesi me vaj hedhim brumin brenda e hapim ne siperfaqe hedhim gjalpin dhe e pjekim ne 180 grade per 55-60 minuta.

Thursday, April 23, 2015

Embelsire gati per 10 minuta dhe me 3 perbersa !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Liter qumeshte
 2. 2 Pako biskota pti-ber ose (petit)
 3. 3 Krem vanilie --->
 Receta
 1. Ne nje tas hedhim kremin e vanilies qe eshte ne pluhur hedhim qumeshtin mbase do dhe pak qumeshte qe te behet kremi sa me i mire i rrahim per 5 minuta me mikser.
 2. Shtrojme nje pjese biskota ne nje tepesi pastaj hedhim gjysmen e kremit pastaj shtrojme prape biskota kremin qe na ngeli dhe ne funde bejme copeza te vogla disa biskota i hedhim ne siperfaqe dhe embelsira eshte gati (embelsira mbahet ne frigorifer) 

Wednesday, April 22, 2015

Pizza me kerpudha !!!

loading...
Përbërësit per brumin
 1. 1/2 Miell qe fryhet vet (farina)
 2. 1 Gote vere uje pak te nxehte
 3. Pak maje buke
 4. Krip,pak sheqer
 5. 1 Luge gjelle vaj misri
 Përbërësit per salcen
 1. 500g Pumaro
 2. Rigon,krip,piper te zi,piper te kuq,pak sheqer
 3. Vaj ulliri
 4. 3 Thelpi hurdher(te prere ne copeza te vogla)
 Përbërësit per siperfaqen
 1. Djathe kackavalle te grrir (guda)
 2. Sallam aeros ne feta 
 3. Kerpudha 
 4. 1 Spec
Receta
 1. Ne nje tas te madhe hedhim miellin dhe avash-avash te gjithe perbersat e brumit i gjeshim mire dhe e leme 1 ore qe te fryhet.
 2. Kur te jete gati brumi e hapim sa te kemi tepesin. 
 3. Ne nje tigan hedhim te gjithe perbersat e salces i leme pak te ziejne
 4. Lyejme mire tepesin me vitam pastaj veme brumin qe e kemi hapur,salcen dhe perbersat per siperfaqen.
 5. E pjekim ne 180 grade per 40-50 minuta.

Buke ne furre me djathe kackavall (Guda)

loading...
Përbërësit
 1. 500g Buke
 2. 4 Thelpi hurdher
 3. 200g Djathe kackavall te grrir(guda)
 4. Pak vaj ulliri 
 5. Pak rigon 
 Receta
 1. Presim buken ne feta presim dhe hurdherat ne mes dhe lyejme buken me to pastaj hedhim vaj,rigon,dhe djathin i veme ne tepesi i pjekin ne 200 grade per 5-7 minuta.

Kek me mbushje kremi !!!

loading...
Përbërësit per kekun
 1. 300g Miell
 2. 100ml Qumeshte
 3. 300ml Vaj luledielli
 4. 200g Sheqer
 5. 4 Veze
 6. 2 Vanilie
 7. 3 Luge te vogla beikin-pauder
 8. Lekuren e nje limoni te grrir
 9. Pak pluhur sheqeri per siperfaqen 
 Përbërësit per kremin
 1. 500ml Qumeshte
 2. 120g Sheqer
 3. 60g Miell
 4. Lekuren e nje limoni te grrir
 5. 3 Vanilie 
 6. 1 Veze 
 
 Receta
 1. Kremi: Nxehim qumeshtin ne nje tenxhere me lekuren e limonit
 2. ne nje tas hedhim miellin,sheqerin,vaniliet,dhe vezen i trazojme mire dhe i hedhim avash-avash ne tenxhere te qumeshti duke e trazuar vazhdimishte kur te behet krem e heqim nga soba dhe e leme te ftohet.
 3. Per kekun: Ne nje tas hedhim vezet,vajin,sheqerin i rrahim me nje mikser per 6 minuta pastaj hedhim lekuren e limonit,beikin-pauder,vaniliet,qumeshtin dhe miellin duke rrahur vazhdimishte.
 4. Lyejme nje tepesi me vitam (furra duhet te jet shume e nxehte para se te pjekim kekun dhe kur ta veme nuk e hapim furren e shikojme vetem nga xhami) hedhim brumin ne tepesi dhe me nje luge gjelle hedhim kremin ne gjithe siperfaqen.
 5. E pjekim kekun ne 170 grade per 30-35 minuta e leni te ftohet mire pastaj hedhim pluhurin e shekerit dhe e presim.

 

Tuesday, April 7, 2015

Kek me cokollate dhe me banane !!!

loading...
Përbërësit per kekun
 1. 50g Vitam 
 2. 1 Filxhan caji sheqer 
 3. 3 Banane
 4. 1 Veze
 5. 1/3 Filxhan caji qumesht
 6. 1 1/3 Filxhan caji miell qe fryhet vet (farina)
 7. 1/4 Filxhan caji kakao 
 8. 1 Luge te vogel kanelle 
 9. 1/2 Filxhan caji cokollate ne pika 
 Përbërësit per siperfaqen 
 1. 200g Vitam
 2. 3/4 Filxhan caji sheqer
 3. 1 Luge te vogel kanelle
 4. 3 Luge te vogla qumeshte 
 Receta
 1. Ne nje tas hedhin vitamim e rrahim me sheqerin per 5 minuta pastaj hedhim vezen,bananet (qe i kemi shkrire ne nje blender) hedhim qumeshtin pastaj avash-avash hedhim miellin,kakaon,kanellen dhe pikat e cokollates e trazojme mire brumin.
 2. Lyejme nje tepesi me vitam hedhim brumin brenda dhe e pjekim ne 180 grade per 45-50 minuta 
 3. Per siperfaqen: ne nje tas rrahim vitamin me sheqerin hedhim dhe qumeshtin,dhe kanellen dhe e hedhim ne siperfaqe te kekut kur te jete ftohur pak .

Friday, April 3, 2015

Cureqi per pashk !!!

loading...
Përbërësit
 1. 5 Filxhan caji miell
 2. 3/4 Filxhan caji qumeshte pak te nxehte 
 3. 45g Maje buke te fresket 
 4. 2 Luge te vogla mahlepi (pluhur)
 5. 1/2 Luge te vogel mastiha (pluhur)
 6. 3 Veze te rrahura 
 7. Lekuren e 2 portokallie te grrir 
 8. 1 Luge te vogel krip 
 9. 3/4 Filxhan caji vitam te shkrire 
 10. 3/4 Filxhan caji sheqer 
Përbërësit per siperfaqen 
 1. Te verdhat e dy vezeve 
 2. Susami (nese doni)
Receta
 1. Ne nje tas te vogel hedhim majen e fresket,gjysmen e qumeshtit,pak miell, dhe 1 luge supe sheqer e mbulojme tasin dhe e leme 30 minuta sa te fryhet majeja ne vend pak te ngrohte.
 2. Ne nje tas te madhe hedhim vitamin e rrahim per 6 minuta pastaj hedhim sheqerin duke e rrahur vazhdimisht pastaj vezet,lekuren e portokalleve,kripen,mastihen,mahlepin,qumeshtin qe na ka ngelur,mejen qe e kemi gati dhe avash-avash miellin duke e gjeshur brumin me dore kur te jete gati e presim ne dy pjese ose sa te doni dhe e leme te fryhet 2 ore.
 3. Pas 2 oreve e gjeshim prape mbrumin dhe ne nje tepesi veme leter vaji e lyejme pak me vitam dhe e bejme cureqin formen qe duam dhe e leme ne tepesi prape nje ore.
 4. Para se te pjekim rrahim te verdhat e vezeve dhe lyejme siperfaqen me nje furce hedhim dhe susami nese doni dhe e pjekim ne 180 grade per 25-45 minuta (furra duhet te jete e nxehte,dhe produktet i gjeni ne super-markete grek).

Thursday, April 2, 2015

Biskota per pashke (koulouraqia)!!!

loading...
Përbërësit
 1. 4 Filxhan caji miell
 2. 1 Luge te vogel beikin-pauder
 3. 1/2 Luge te vogel sod buke
 4. 1 Filxhan caji gjalpe te fresket
 5. 1 1/2 Filxhan caji sheqer
 6. 2 Veze+2 te verdhat e vezeve 
 7. Lekuren e nje limoni te grrir
 8. 1/2 Filxhan caji kos 
Receta
 1. Ne nje tas te madhe hedhim gjalpin e rrahim me nje mikser dore per 10 minuta pastaj hedhim sheqerin,1 veze dhe 2 te verdhat,dhe lekuren e limonit i rrahim akoma per 3 minuta.
 2. Hedhim miellin,soden,beikin-pauder dhe kosin duke gjeshur me dore per disa minuta kur te jete gati i bejme biskotat ne forma qe doni.
 3. Ne dy tepesi veme leter vaji i lyejme tepesit me pak vitam i veme biskotat ne tepesi,dhe me vezen qe na ngeli e rrahim mire dhe me nje furce i lyejme ne siperfaqe te gjitha biskotat.
 4. I pjekim ne 180 grade per 15 minuta.

Pule me patate dhe djathe ne furre !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pule 
 2. 1/2 Filxhan caji djathe kackavalle (guda)
 3. 5 Feta proshute (beikon)
 4. 6-7 Patate 
 5. 4 Karota
 6. Krip,piper te zi 
 7. Vaj ulliri
Receta
 1. Presim patatet,karotat hedhim krip,vaj,piper,djathin i trazojme mire veme pulen ne mes te tepesise e lyejme mire me krip,vaj.,piper,dhe ne siperfaqe veme proshuten hedhim pak uje e pjekim gjellen ne 200 grade per 1 ore.

Patate te skuqura me djathe dhe proshute!!!

loading...
Përbërësit
 1. 5 Patate 
 2. 6 Feta proshute (beikon)
 3. 1 Filxhan caji djathe kackavall te grrir (guda)
 4. Nese doni hidhni dhe 2 qep te fresketa  
 5. Piper te zi 
Receta
 1. Skuqim patatet dhe i veme ne nje tas me leter kuzhine,skuqim pak dhe proshuten dhe i hedhim ne nje tepesi dhe djathin i trazojme mire dhe i pjekim per 10 minuta sa te shkrine djathi ne 200 grade.