Tuesday, April 7, 2015

Kek me cokollate dhe me banane !!!

loading...
Përbërësit per kekun
 1. 50g Vitam 
 2. 1 Filxhan caji sheqer 
 3. 3 Banane
 4. 1 Veze
 5. 1/3 Filxhan caji qumesht
 6. 1 1/3 Filxhan caji miell qe fryhet vet (farina)
 7. 1/4 Filxhan caji kakao 
 8. 1 Luge te vogel kanelle 
 9. 1/2 Filxhan caji cokollate ne pika 
 Përbërësit per siperfaqen 
 1. 200g Vitam
 2. 3/4 Filxhan caji sheqer
 3. 1 Luge te vogel kanelle
 4. 3 Luge te vogla qumeshte 
 Receta
 1. Ne nje tas hedhin vitamim e rrahim me sheqerin per 5 minuta pastaj hedhim vezen,bananet (qe i kemi shkrire ne nje blender) hedhim qumeshtin pastaj avash-avash hedhim miellin,kakaon,kanellen dhe pikat e cokollates e trazojme mire brumin.
 2. Lyejme nje tepesi me vitam hedhim brumin brenda dhe e pjekim ne 180 grade per 45-50 minuta 
 3. Per siperfaqen: ne nje tas rrahim vitamin me sheqerin hedhim dhe qumeshtin,dhe kanellen dhe e hedhim ne siperfaqe te kekut kur te jete ftohur pak .

No comments :

Post a Comment