Wednesday, February 28, 2018

Karidhopita !!!

loading...
Përbërësit

 1. 16 Veze 
 2. 2 Gota uji sheqer
 3. 2 Filxhane kafeje te vogel konjak 
 4. 2 Gota uji simigdhal te trash
 5. 2 Luge te vogla kanelle 
 6. 2 Gota uji arra te prera ne copeza te vogla
 7. 40g Beikin pauder 
Përbërësit per shurupin

 1. 6 Gota uji sheqer
 2. 6 Gota uji uje 
 3. Lekuren e nje limoni 
Receta

 1. Rrafim vezet me nje mikser hedhim sheqerin pastaj hedhim te gjithe perbersat e tjere nje e nga nje.
 2. Lyejme nje tepesi hedhim brumin brenda dhe pjekim ne 170 grade per 1 ore mbase do dhe me shume varet nga furra.
 3. Hedhim ne nje tenxhere sheqerin,ujin dhe lekuren e limonit e trazojme sa te shkrine sheqeri dhe e ziejme per 6 minuta e leme te ftohet mire dhe e hedhim te karidhopita kur te ndali nga furra duhet te jete e ngrohte.