Friday, May 27, 2016

Akullore me kos dhe cokollate!!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 kg Kos 
 2. 1 Kuti zaharuho
 3. 100g Cokollate te zeze
Receta

 1. Hedhim ne mikser kosin dhe zaharuho i rrafim per disa minuta.
 2. Shkrim ne ben-mari cokollaten dhe e hedhim bashk me perbersat e tjere rrahim prape per 3 minuta pastaj hedhim akulloren ne 2-3 tas me kapak dhe e veme ne ngrirje dhe sdo 30 minuta e trazojme me nje luge e leme akulloren 8-9 ore.

Byrek me presh!!!

loading...
Përbërësit

 1. 2kg Presh 
 2. 2 pet Sfoliata 
 3. 3 Qep te freshketa 
 4. 2 Veze
 5. 250g Djathe (Ose nese doni veni djathe kackavalle Guda)
 6. Krip,piper te zi
 7. Anth
Receta
 1. Skuqim preshet pastaj hedhim qepen i skuqim mire pastaj i heqim nga soba dhe hedhim te gjithe perbersat i trazojme mire marrim nje tepesi e lyejme me vaj dhe shtrojme nje pet hedhim perbersat veme dhe peten tjeter ne siperfaqe dhe pjekim per 45-50 minuta ne 200 grade.Kjo recet eshte e shoqes time RAJOLA ALIZOTI <3 

Akullore me kos dhe luleshtrydhe!!!

loading...
Përbërësit

 1. 400g Kos
 2. 100ml Qumeshte
 3. 200g Luleshtrydhe
 4. 50g Sheqer
Receta

 1. Lajme dhe pastrojme luleshtrydhet i presim ne mes dhe i grrim ne blender (mult) i bejme krem pastaj i hedhim ne nje tas te madhe.
 2. Hedhim ne blender kosin qumeshtin dhe sheqerin i rrahim per disa minuta (nese keni blender te madhe munde ti hidhni te gjithe perbersat bashke) i hedhim te gjithe perbersat bashk dhe i trazojme mire e hedhim akulloren ne tas me kapak (ose ne dy apo tre si te doni )dhe e veme ne ngrirje per disa ore (eshte mire qe cdo 30 minuta  ta merrni akulloren dhe ta trazoni me nje luge qe mos te behet shume e fort dhe pastaj nuk pritet,kete akullore mund ta hani dhe kur beni diet)

Monday, May 16, 2016

Embelsire me biskota dhe krem!!!

loading...
Përbërësit

 1. 2 Kuti morfat 
 2. 2 Kuti zaharuho
 3. 1 Liter qumeshte
 4. 4 Pako biskota
 5. arr kokosi (pluhur)
Receta


 1. Hedhim ne nje tas te madhe zaharuho bashk me morfat dhe i rrahim per 5 minuta.
 2. Ne nje tas hedhim qumeshtin pastaj hedhim biskotat qe te zbuten pak jo shume hiqni per nje sekond dhe filloni te shtroni ne nje tepesi me radhe biskota pastaj krem dhe arr kokosi sa te mbarojne te gjithe perbersat ne fund do jete kremi nese doni hidhni pak biskota  te grrira e veme ne frigorifer embelsiren. 

Saturday, May 14, 2016

Banofi (tort me Banane)

loading...
Përbërësit

 1. 250g Biskota 
 2. 100g Sheqer
 3. 230g Gjalp (vitam)
 4. 3 Banane (te prera ne feta)
 5. 200ml Krem qumeshti
 6. Pak cokollate te grrire per siperfaqen
 7. 2 Luge gjelle pluhur sheqeri
 8. 400g Zaharuho ----->
Receta
 1. hedhim ne nje tenxhere te vogel 110g gjalp e shkrim pastaj mbejme pluhur fare biskotat ne blender(multi) dhe i hedhim ne tenxhere duke trazuar shume shpejte te mbehen nje me gjalpin i heqim nga soba i hedhim ne nje tepesi e hapim me nje luge e hapim  mire ne te gjithe tepesine dhe e veme ne frigorifer te ftohet pak.
 2. hedhim ne nje tenxhere gjalpin qe ne ngeli e shkrim pastaj hedhim sheqerin,zaxaruho duke e trazuar vazhdimishte i leme te ziejne per 8-10 minuta.
 3. e hedhim ne siperfaqe te biskotave e hapim mire dhe shtrojm bananet qe i kemi prere feta te rrumbullakta.
 4. hedhim ne nje tas kremin e qumeshtit me pluhurin e sheqerit dhe i rrafim sa te mbehet krem dhe e hedhim ne siperfaqe dhe ne fund grrim dhe cokollate. e leme embelsiren per 1-2 ore ne frigorifer dhe pastaj e presim.

Wednesday, May 4, 2016

Biskota me gjalpe dhe cokollate!!!

loading...
Përbërësit

 1. 3 1/2 Filxhane caji miell
 2. 1 Luge te vogel beikin-pauder
 3. 1 Filxhane caji gjalp te fresket
 4. 1 Filxhane caji sheqer 
 5. 2 Veze
 6. 1 Vanilie 
 7. 2 Luge gjelle konjak 
Përbërësit per siperfaqen

 1. 125g Cokollate te zeze (kuvertura)
 2. 4 Luge gjelle pluhur sheqeri 
 3. 2 Luge gjelle qumeshte 
 4. 1 Luge gjelle konjak
 5. 100g Gjalp 
Receta

 1. Rrahim me mikser gjalpin bashk me sheqerin pastaj hedhim vezet rrahim akoma per 4 minuta pastaj hedhim konjakun,vanilien,beikin-pauder dhe avash-avash miellin sa ta marrin te gjithe fillojme dhe e gjeshim me dore beni biskotat formen qe doni mirrni nje tepesi veni leter vaji dhe piqni ne 180grade per 15 minuta.
 2. Shkrim cokollaten ne ben-mari pastaj hedhim te gjithe perbersat duke trazuar vazhdimisht kur te kete shkrire e heqim nga soba dhe e hedhim cokollaten ne siperfaqe te biskotave.

Mus cokollate me portokalle dhe kos!!!

loading...
Përbërësit

 1. 300g Cokollate te zeze (kuvertura)
 2. 1 Filxhane caji qumeshte
 3. 3 Luge gjelle sheqer
 4. 1 Luge gjelle liker portokallie 
 5. Lekuren nga 1 porokalle te grrir 
 6. 400g Kos 
Receta

 1. Hedhim ne ben-mari qumeshtin,sheqerin e leme te ngrohet hedhim cokolaten e trazojme sa te shkrin e heqim nga soba pastaj hedhim kosin,likerin.lekuren e portokalles vazhdojme te trazojme e hedhim musin ne gota dhe embelsira eshte gati.

Makarona ograden!!!

loading...
Përbërësit

 1. 500g Makarona 
 2. 200g Djath kackavalle te grrir (kefalograviera)
 3. 200g Djath kavkavalle te grrir (kaseri)
 4. 200ml Krem qumeshti 
 5. 2 Veze 
 6. 200g Beikon e presim ne feta(proshut)
 7. Pak maidano
 8. Krip,piper te zi 
 9. 2 Luge gjelle gjalp 
Receta

 1. Ziejme makaronat ne uje me krip kur te jene gati i kullojme dhe i hedhim ne tepesi,rrahim vezet i hedhim te makaronat hedhim dhe te gjithe perbersat e tjere e trazojme gjellen dhe e plekim ne 200 grade per 15-20 minuta sa te skuqet  ne siperfaqe. 


Omelet me kerpudha,beikon dhe speca !!!

loading...
Përbërësit

 1. 5-6 Veze
 2. 2 Luge gjelle qumeshte
 3. 2 Speca nje te kuqe nje te gjelber
 4. 150g Kerpudha
 5. 150g Beikon (proshute)
 6. 150g Djathe kackavalle te grrir (kefalograviera)
 7. Vaj ulliri
 8. Krip,piper te zi 
 Receta

 1. Ne nje tas hedhim vezet,kripen,piperin.ne nje tigan skuqim specat,beikon,kerpudhat hedhim pak uje e leme te ziejne sa te pine te gjithe ujin ne fund hedhim vezet dhe djathin i leme sa te behen vezet dhe omeleta eshte gati.


Tuesday, May 3, 2016

Sallate me patate dhe proshute (Beikon)

loading...
Përbërësit

 1. 500g Patate 
 2. 5-6 Feta proshute (beikon)
 3. 1 Keq te kuqe te prere ne feta shume te vogla 
 4. 1 Thelpi hurdher te prere ne feta te vogla
 5. Pak majdano
 6. Krip.piper te zi
 7. 1 Limon
 8. Vaj ulliri 
Receta

 1. Qerojme dhe lajme mire patatet i ziejme me kripen pastaj i marrin i presim i hedhim ne nje tas te madh,hedhim ne blender vajin,limonin,piperin dhe i rrahim per nje minute.
 2. Skuqim pak proshuten (beikon jo tjeter proshute) dhe e hedhim te sallata pastaj hedhim.qepen,hurdher, majdanozin dhe salcen i trazojme te gjitha perbersat bashk dhe sallata eshte gati (JU BEFTE MIRE).