Thursday, February 26, 2015

Si te dombesoheni pa diete !!!

loading...
Para se te hani vaktin tuaj 15 minuta para hani nje molle,dhe para se te filloni te hani pini dy gota uje keshtu munde te humbisni per 12 jave 7 kg  si dhe 2 ose 3 kile uje ne dite djeg ydyrnat e trupit.

Maske per fytyre me te paster dhe te bukur !!!

loading...
 Përbërësi
 1. 2 Luge gjelle vaj kokosi (munde te gjeni ne super-market ose farmaci)
 2. Te verdhen e nje veze
 3. 1 Luge gjelle mjalte
 4. 1 Luge gjelle kos
 5. 1 Luge te vogel sheqer
Receta
 1. Hedhim ne blender (multi) te gjithe perbersat i trazojme mire pastaj lyejme fytyren dhe e leme 25 minuta pastaj e lajme mire kete recete perdoreni 2 here ne jave eshte per fytyre me te fresket te paster,te bukur,dhe dihmon per rudhat.

Byrek me djathe pa pet me shije pizza per 5 minuta !!!

loading...
 Përbërësi
 1. 500g Miell qe fryhet vet (farina)
 2. 200g Vaj ulliri
 3. 500g Qumeshte
 4. 450g Djathe te mbardhe 
 5. Piper te zi,rigon 
 6. Krip (Nese duhet)
 Receta
 1. Ne nje tas te madhe hedhim te gjithe perbersat pervec djathit trazojme mire brumin me nje luge.
 2. Veme leter vaji ne tepesi e lyejme me vaj hedhim brumin dhe ne siperfaqe djathin (Tepesia te jete pak e madhe qe byreku te mbehet i holle dhe me i shishem)e pjekim ne 170 grande per 40-50 minuta.

Tuesday, February 24, 2015

Biskota me cokollate!!!

loading...
Përbërësit
 1. 80g Sheqer pluhur
 2. 200g Vitam
 3. 50g Miell
 4. 1 1/2 Luge gjelle beikin-pauder
 5. 50 Pika cokollate
 6. 1 Veze
Receta 
 1. Me nje mikser rrahim vitamin me sheqerin per 7 minuta pastaj hedhim vezen vazhdojme te rrahim hedhim beikin-pauder dhe cokollaten ne pika gjeshim brumin me dore dhe e veme ne frigorifer per 15 minuta.
 2. Ndezim furren ne 180 grade ne nje tepesi veme leter vaji dhe bejme biskotat te vogla dhe te rrumbullakta dhe i pjekim per 15-17 minuta (sa te jete e domozdoshme).

Monday, February 9, 2015

Byrek me djathe pa pet (tiropita)!!!

loading...
Përbërësit
 1. 800g Miell qe fryhet vet(farina)
 2. 1kg Djathe te bardhe(ne copa te vogla)
 3. 4 Veze
 4. 2 Luge gjelle vitam
 5. 800g Kos
 6. 400g Qumeshte
 7. Piper 
Receta
 1. Ndezim furren ne 180 grade dhe lyejme mire nje tepesi me vitam.
 2. Ne nje tas te madhe hedhim te gjithe perbersat i trazojme mire dhe e hedhim brumin ne tepesi e pjekim 1 ore.

Friday, February 6, 2015

Roksaqia !!!

loading...
Përbërësit
 1. 4,5 Filxhan caji miell qe fryhet vet (farina)
 2. 2 1 Filxhan caji qumeshte pak te ngrohte
 3. 2 Vanilie
 4. 3 Veze
 5. 1/2 Luge te vogel sheqer 
 6. 2 Luge te vogela maje buke 
 7. 1 Filxhan caji vaj misri
Përbërësit per mbushjen
 1. 4 Luge te vogla farina
 2. 4 Luge gjelle kakao
Përbërësit per shurupin
 1. 4 Filxhan caji uje
 2. 1kg Sheqer
 3. Legun e nje limoni 
Receta
 1. Ne nje tas hedhim miellin,majen,vaniliet,vajin,vezet,dhe qumeshtin i gjeshim mire me dore.
 2. Ndajme brumin ne dy pjes ne njeren hedhim kakaon dhe ne tjetren miellin dhe i gjeshim per 3 minuta secilen.
 3. Ndajme prape secilen ne dy pjese dhe brumin e bardhe e hapim pak si pet dhe brumin me kakao e mbejme te rrumbullakte dhe te gjate e veme ne mes dhe e mbeshtjellim e gjithe do behet e rrumbullakte ashtu mbejme dhe me pjesen tjeter te brumit.
 4. E presim brumin me nje thike te jene si biskota .
 5. Ne nje tepesi veme leter vaji dhe roksaqiat i pjekim ne 180 grade per 20-22 minuta.
 6. Ne nje tenxhere hedhim ujin,sheqerin,dhe legun e limonit dhe e ziejme 10 minuta.
 7. Kur te jene pak ta ftohta hedhim shurupin.