Wednesday, October 17, 2018

Bugace e embel recet e thjesht!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Pako pet per bakllava
 2. 250g Gjalp
 3. 1 Qumesht panta te kondesuar
 4. 1 Qumesht evapore te kondesuar ---->
 5. 400ml Qumesht te fresket 
 6. 2 Veze
 7. 2 Vanilje
 8. Pak sheqer pluhur dhe kanelle per siperfaqen 
Receta 1. Ndezim furren ne 200 grade e leme te nxhehet 10 minuta.Lyejme nje tepesi me gjalpe marrim nje e nga nje petet i mbledhim te jene te rrudhosura i veme me radhe sa te mbarojne te gjitha petet te gjitha duhen te jene te rrudhosura shkrime gjalpin ne mikrovale dhe e hedhim te petet ne vej kudo pjekim petet ne 180 grade (e ulim soben) per 12 minuta.
 2. Hedhim te gjithe perbersat ne nje tas i trazojme mire dhe i hedhim te petet dhe pjekim prape per 25-30 minuta kur te jete gati hedhim ne siperfaqe sheqer pluhur dhe kanelle.

Recet per nutella si ta beni vet ne shtepi !!!

loading...
Përbërësit

 1. 200g Gjalp
 2. 125g Cokollate te zeze 
 3. 1 Vanilje
 4. 400g Qumesht panda ne kuti 
 5. 100g Lajthi te pastruara dhe te grira ne blender 
Receta 

 1. Hedhim ne nje tas qelqi gjalpin,cokollaten,vaniljen dhe qumeshtin dhe i shkrime ne mikrovale ose ne ben-mari trazojme mire dhe hedhim brenda lajthite qe i kemi prere ne blender trazojme dhe hedhim nutellen ne vazo qelqi dhe eshte gati Ju behte mire !

Monday, October 15, 2018

Biskota me recel kajsie!!!

loading...
Përbërësit

 1. 300g Miell
 2. Te bardhen nga 2 veze
 3. 180g Gjalp (Lurpak)
 4. 100 Sheqer pluhur
 5. 1 Luge te vogel beikin pauder
 6. 3 Vanilje 
 7. Recel kajsie
Receta


 1. Rafim me mikser gjalpin hedhim sheqerin pluhur vezet, vaniljet ne fund miellin dhe beikin pastaj e gjeshim mire me duar i bejme biskotat ne format qe duam marrim nje i veme recel dhe e mbyllim me nje biskote tjeter si eshte te fotografia,shtrojme leter vaji ne tepesi dhe pjekim ne 190 grade per 15 minuta varet nga furra sa te marrin gjyren ne foto.

Mish derri i eger me qepujka !!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 1/2kg Mishe derri te eger te prere ne copa te vogla 
 2. 2 flete dafine 
 3. 1 Qep te kuqe 
 4. 1 1/2kg Qepujka
 5. Krip,piper te zi,vaj ulliri
 6. 500g Salce domate
 7. 3 Luge gjelle uthull
 8. 1 Filxhane caji vere te kuqe 
Receta


 1. Skuqim mishin me qepen e shuajme me uthullen dhe veren pastaj hedhim krip,piper,dafinen ne fund salcen dhe ujin dhe e ziejme ne tenxhere presioni per nje ore.Kur te jete gati hedhim qepujkat dhe e hedhim gjellen ne nje tepesi dhe e veme ne furre ne 200 grade per 40-50 minuta sa te behet mire.

Donac ne furre !!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Filxhane qumeshte pak te nxehte
 2. 8g Maja te thate 
 3. 1 Veze
 4. 450g miell
 5. 5 Luge gjelle sheqer
 6. 3 Luge gjelle gjalp te shkrir
 7. Recel ose nutella per mbushjen (cfare te doni ju)
 8. Pluhur sheqeri dhe pak gjalp per siperfaqen 
Receta

 1. Hedhim ne nje tas te madhe majan me qumeshtin e trazojme sa te shkrine e mbulojme me nje peshqir kuzhine dhe e leme te fryhet 10-15 minuta kur te jete gati hedhim te gjithe perbersat e tjere gjeshim mire brumin dhe e mbulojme e leme 1 ore te fryhet pastaj e mbejme topa i hapim pak ne mes veme recel ose nutella cfare te doni ju  i veme ne nje tepesi qe kemi shtruar leter vaji dhe i leme prape 30 minuta te clodhen kur te jene gati i pjekim ne 180 grade per 20-25  minuta varet nga furra sa te marrin gjyre kur te jene gati i lyejme me pak gjalpe dhe hedhim pluhur sheqeri.

Mish vici me makarona me pak perberes!!!

loading...
Përbërësit

 1. 500g Mishe vici te prere ne copeza te vogla
 2. 250g Makarona (numur 6)
 3. 250g Salce domate
 4. krip,piper,vaj ulliri
Receta

 1. Skuqim mishin hedhim salcen,kripen,piperin hedhim dhe uje dhe e ziejme ne tenxhere presioni per nje ore kur te jete gati e hapim e leme me uje dhe atje hedhim makaronat i ziejme duke i trazojme vazhdimisht dhe gjella eshte gati ju befte mire!

Biftek te shishem me pak perberes!!!

loading...
Përbërësit

 1. 500g Kima (vici)
 2. Krip
 3. Piper te zi
 4. Vaj ulliri
 5. Pak uthull
 6. Pak rigon
 7. Buke te lagur me uje (pastaj e shtridhim mire me dore)
Receta

 1. Ne nje tas hedhim te gjithe perbersat i gjeshim mire i bejme topa dhe ne nje tepesi veme leter vaji dhe pjekim ne 200 grade per 20-30 minuta varet nga furra nese doni beni me patate.

Muffins me qumesht panda!!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Kuti me qumesht te kondesuar panda
 2. 3 Veze
 3. 1 Filxhane te madhe miell
 4. 1 Luge te vogel beikin pauder
 5. 1 Vanilje
 6. 3 Luge gjelle gjalp te shkrire 
 7. 1 Banane (te copetuar me nje pirun)
Receta

 1. Rrafim vezet me qumeshtin pastaj hedhim te gjithe perbersat ne fund miellin lyejme format qe jane per maffin me gjalpe hedhim brumin jo plot ne gjysem dhe pjekim ne 180 grade per 20 minuta varet dhe nga furra mbase do pak me shume .

Makarona me kima me pak perberes!!!

loading...
Përbërësit

 1. 250g Makarona (numur 6)
 2. 500g Kima (vici)
 3. 250g Salce domate
 4. krip,piper,vaj ulliri
Receta 

 1. Skuqim kiman me vaj pastaj hedhim salcen kripen piperin dhe uje dhe e leme te ziejne e leme me pak leng ne fund.
 2. Ziejme makaronat hedhim krip dhe pak vaj i kullojme dhe i hedhim te kimaja i ziejme bashk me mishin duke i trazuar sa te mos kene fare leng dhe gjella eshte gati.

Sunday, October 14, 2018

Biskota me gjalp dhe me pika cokollate!!!

loading...
Përbërësit

 1. 250g Gjalp (Lurpak)
 2. 80g Pluhur sheqeri
 3. 375g Miell 
 4. 1 Veze
 5. 2 Vanilje
 6. 50g Pika cokollate
 7. 1 1/2 Luge te vogel beikin pauder
Receta

 1. Rrafim me mikser ne nje tas gjalpin me sheqerin per 2-3  minuta pastaj hedhim vezen,vanilje,miell,beikin pauder dhe pikat e cokollates  nuk i trazojme shume veme brumin ne frigorifer per 30 minuta kur te jete gati bejme format qe duam dhe pjekim ne leter vaji ne 180 grade sa te marrin gjyre rreth 25 minuta varet dhe nga furra.

Byrek me djathe pa pet (zimaropita)

loading...
Përbërësit

 1. 250g Qumesht
 2. 100g Kos te kulluar
 3. 3 Veze
 4. 100g Vaj ulliri
 5. 250g Miell qe fryhet vet (farina)
 6. 300g Djathe te bardhe ne copeza te vogla  (nese doni mund te hidhni edhe me shume)
Receta


 1. Ne nje tas te madhe hedhim te gjithe perbersat i trazojme mire lyejme nje tepesi me vaj ose gjalpe hedhim brumin dhe pjekim ne 180g per 30-40 minuta varet nga tepesia sa e madhe eshte dhe nga somba.

Wednesday, October 10, 2018

Tortilla me spinaq!!!

loading...
Përbërësit

 1. 4 Tortilla te medhaja
 2. 500g Spinaq
 3. 150g Djathe
 4. 1 Veze
 5. Vaj ulliri
 6. Piper
 7. Pak djathe kackavall te grire per siperfaqen
Receta

 1. Skuqim spinaqin me vaj dhe e leme te ziejne pak e heqim nga soba hedhim piperin,djathin,dhe vezen i hedhim te tortillat i mbeshtjellim i lyejme me vaj hedhim dhe djathe kackavalle ne siperfaqe dhe pjekin ne 180 grade sa te skuqen.

Recel geshtenje !!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Kg Geshtenja 
 2. 500g Uje + per te zjere geshtenjat 
 3. 1 Luge te vogel krip
 4. 750g Sheqer 
 5. 3 Luge gjelle konjak
 6. 2 Vanilie 
Receta


 1. Cpojme me nje thike nje e nga nje geshtenjat i hedhim ne tenxhere hedhim uje dhe krip dhe i ziejme 30 minuta kur te jene gati i kullojme i leme te ftohen pak dhe i pastrojme.
 2. Ne nje tenxhere hedhim 500g uje sheqerin dhe vanilet  e trazojme mire dhe e leme te ziejne per 5 minuta marrin geshtenjat i hedhim ne blender me pak nga shurupi  i rrafim i bejme krem kur te jene gati i hedhim te tenxheria qe kemi shurupin tjeter trazojme mire dhe i leme te ziejne 30 minuta. kur te ftohet e veme ne vazo.