Saturday, January 30, 2016

Buke e mbushur me djathe kackavall dhe proshute !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Buke te rrumbullakte
 2. Djathe kackavalle sa lloje te keni i beni ne copeza te vogla (guda,qefalograviera,edam,etj)
 3. Gjalp te fresket 
 4. Rigon
 5. Proshute veni nga te gjitha qe keni beni ne copeza te vogla (beikon,zabon,nese doni veni dhe sallam)
 Receta
 1. Prejeni buken si eshte te fotografia jo deri ne funde dhe ne cdo katrore hapeni pak dhe veni te gjithe perbersat ne funde hidhni rigonin dhe piqeni ne 160 grade per 15-20minuta.

Kek cokollate me 3 perbersa !!!

loading...
Përbërësit
 1. 400g Nutella 
 2. 2 Veze
 3. 1/2 Filxhane caji miell farina (Qe fryhet vet)
 Receta
 1. Rrahim vezet me mikser pastaj hedhim nutellen i rrahim per 5 minuta hedhim dhe miellin.
 2. Lyejme nje tepesi te vogel me gjalp hedhim kekun dhe e pjekin ne 160 grade per 20 minuta e leme te ftohet dhe pastaj e presim.

Friday, January 29, 2016

Cokollate ne Tepesi (Sokolatopita)

loading...
Përbërësit
 1. 250g Vitam (Gjalp)
 2. 4 Veze
 3. 2 Vanilie 
 4. 2 Filxhane caji sheqer
 5. 1 1/2 Filxhane caji miell farina (Qe fryhet vet)
 6. 3/4 Filxhane caji kakao
 7. 2 Luge gjelle konjak
 8. 1 Luge gjelle beikin-pauder
 9. 1 Filxhane caji uje te nxehte 
 Receta
 1. Hedhim ne tenxhere vitamin e shkrim pastaj sheqerin e trazojme vazhdimishte hedhim kakaon dhe ujin e nxehte duke trazuar shume shpejt e heqim nga soba mbajme 1 filxhane caji per siperfaqen 
 2. Hedhim ne nje tas vezet vanilien dhe i rrahim me mikser per 6-7 minuta pastaj i hedhim ne tenxhere bashke me perbersat e tjere hedhim avash-avash miellin,beikin-pauder dhe konjakun i trazojme.
 3. Lyejme nje tepesi me gjalpe hedhim cokollaten dhe e pjekim ne 180 grade per 18-20 minuta kur te jete gati hidhni ne siperfaqe cokollaten qe mbajtet ne filxhane.

Topa cokollate (Trumfaqia)!!!

loading...
Përbërësit
 1. 430g Biskota OREO me krem vanilie 
 2. 230g Krem djathi (Philadelphia) 
 3. 400g Cokollate te zeze
Receta
 1. Grime biskotat ne blender (multi) dhe i hedhim ne nje tas, hedhim dhe kremin e djathit i gjeshim me dore ose me mikser pastaj i veme ne frigorifer per 1 ore.
 2. Pas 1 ore i bejme topa sa me te vegjel i veme ne nje tepesi me leter vaji dhe pastaj prape ne frigorifer.
 3. Shrime ne ben-mari cokollaten e leme te ftohet pak pastaj hedhim topat e cokollates nje e nga nje brenda i veme ne tepesi dhe prape ne frigorifer sa te ftohen dhe pastaj jane gati.