Tuesday, November 11, 2014

Papucakia!!!

loading...
Përbërësit per qiman
 1. 8 Partexhane
 2. 500g Mish te grrir (qima) 
 3. 2 Qep
 4. Majdanoz
 5. 2 Domate
 6. Kanell,mos-hokaridho,karafil
 7. Krip,vaj,piper te zi,piper te kuq
 8. Djathe kackavall per siperfaken e gjelles
 9. 2 Thelpi hurdher
 Përbërësit per kremin besamel
 1. 3 Gota qumeshte
 2. 7 Luge gjelle miell
 3. 5 Luge gjelle gjalp
 4. 2 Vez
 5. Krip-piper te zi
 6. Pak mos-hokaridho
  Receta
 1. Lajm partexhanet i presim ne mes dhe u heqim te gjithe mbushjen (nese doni pak nga mbushja ta hidhni ne qima) i veme ne uje me krip per 1 ore ose me shume dhe pastaj i pjekim per 30 minuta ne 180 grande
 2. Ne nje tenxhere hedhim te gjithe perbersat e qimas duke i skuqur nje e nga nje hedhim pak uje dhe e ziejme per 30 minuta (kur te jet gati nuk duhet te kete uje por shume pak)
 3. Ne nje tenxhere hedhim vitamin e shrime pastaj hedhim miellin dhe te gjithe perbersat e tjere duke i trazuar gjithmon i leme 2 minuta pastaj e heqim
 4. Mbushim partexhanet me qimane nga lart hedhim kremin dhe djathin i pjekim per 1 ore ne 180 grande   

No comments :

Post a Comment