Monday, May 30, 2022

Biftek receta me e mire !!!

loading...

Perbersit 
 1. 500g Mish vici 
 2. 500g Mish derri 
 3. 3 Qep te kuqe te grir ne rente
 4. 1 Hurdher te vogel
 5. 2 Veze
 6. 1 luge te vogel krip
 7. 1 Luge te vogel knor pluhur (Knorr nostimia)
 8. 2 Luge te vogla rigon
 9. 1 Luge te vogel piper te kuq jodjeges 
 10. Piper te zi
 11. 100g Buke te grrir (frigania)
 12. Vaj ulliri
 13. 2 Luge te vogla beikin pauder
 14. 1 Luge te vogel uthull
 15. 1 Luge te vogel mustard 
 16. 1/2 Luge te vogel qimino (qimnon)
 17. 1/3 Luge te vogel bahari (erez)
Receta 
 1. Hedhim ne tigan qepen me vaj ulliri edhe pak piper te kuq e skuqim mire dhe e hedhim ne nje tas te madh e leme pak te ftohet pastaj hedhim te gjithe perbersat i gjeshim mire i veme ne nje tepesi me leter vaji dhe i pjekim ne 180g per 40 minuta varet nga furra nese doni i skuqni ose i piqni ne tigan me pak vaj Ju beht mire!!!.

Akullore me banane pa sheqer !!!

loading...


 Perbersit 

 1. 2 Banane 
 2. 1 Luge gjelle kakao jo plot 
 3. 3 Luge gjelle qumesht 
 4. 2 Luge te vogla mjalt 
Receta 

 1. Presim bananet ne feta i veme ne grirje per 7-8 ore pastaj i hedhim ne blender me te gjithe perbersat e tjer i rrafim per disa minuta sa te behet krem dhe akullorja eshte gati.

Akullore me luleshtridhe pa sheqer!!!

loading...


 Perbersit

 1. 250g Luleshtridhe
 2. 3 Luge gjelle qumeshte 
 3. 2 Luge te vogla mjalt 
Receta 

 1. Pastrojme dhe lajme luleshtridhet i veme ne grirje per 7-8 ore pastaj i hedhim ne nje blender mbashk me qumeshtin dhe mjaltin i rrafim sa te behen si krem dhe akullorja eshte gati kjo recet eshte dhe per femijet kur nuk u pelqejne frutat.

Akullore me kakao !!!

loading...
 Perbersit 
 1. 660ml Krem qumeshti (Pana) 
 2. 400g Karamele krem
 3. 80g Kakao pluhur
 4. 100g Pika cokollate 
Receta 
 1. Ne nje tas hedhim kremin e karamelit kakaon dhe pikat e cokollates i rrahim per 5 minuta me mikser 
 2. Ne nje tas tjeter hedhim pana e rrafim sa te behet krem kur te jete gati hedhim perbersat e tasit tjeter  i trazojme mire e veme ne grirje per disa ore dhe akullorja eshte gati .