Monday, July 31, 2017

Sufle me speca dhe djathe!!!

loading...
Përbërësit

 1. 1kg Makarona (penes)
 2. 750g Djathe kackavalle te dryshem 
 3. 300 Krem qumeshti 
 4. 8 Feta proshut ose beikon
 5. 2 Speca nje te kuqe nje te gjelber 
 6. piper te zi
Receta
  1. ziejme makaronat i kullojme dhe i hedhim ne nje tepesi pastaj hedhim te gjitha perbersat te prera ne copeza i hedhim te makaronat hedhim dhe kremin,piperin dhe pak djathe ne siperfaqe te marrin nje gjyre te mire i trazojme mire dhe i pjekim ne 200 grade per 25-30 minuta varet nga furra .

Omeleta me speca dhe kerpudha!!!

loading...
Përbërësit

 1. 4 Veze 
 2. 2 Qep te kuqe 
 3. 4 Speca (te kuqe,te gjelmber,te verdhe,portokalli)
 4. 4 Feta beikon
 5. 200 g Kerpudha
 6. 100g Djathe kackavalle (guda)
 7. Krip,piper te zi,rigon,vaj ulliri 
Receta


 1. Ne nje tigan skuqim qepen,specat pastaj hedhim kerpudhat hedhim dhe pak uje te ziejne,kur te pine ujin hedhim beikon e leme te behet pak pastaj hedhim vezet i trazojme mire dhe ne fund hedhim djathin,krip,piperin,dhe rigonin i trazojme vazhdimisht dhe omeleta eshte gati.Ju behte mire!!!

Pule me hilopites !!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Pule 
 2. 1 Qep te kuqe
 3. 2 Karota
 4. 500g Salce domate (Ose domate te fresket)
 5. Krip,piper te zi,vaj ulliri
 6. 500g Hilopites (Qollopita)
 7. Pak sheqer
Receta


 1. Pastrojme dhe coptojme pulen. ne nje tenxhere hedhim qepen e skuqim pastaj hedhim pulen e skuqim mire hedhim dhe te te gjithe perbersat e tjere pervec hilopitave hedhim uje dhe e ziejme pulen 20 me 25 minuta(po eshte pule e fresket do nje ore).
 2. Ne nje tepesi hedhim hilopitat dhe kur te jete gati pula e hedhim ne tepesi bashk me ujin. uji duhet te jete sa te mbulojme hilopitat dhe pjekim ne 200 grade per 30 minuta varet nga furra sa te mos kete fare uje gjellen e sherbejme me djathe kackavalle te grrir.

Thursday, July 27, 2017

Mosaiko (Kormos)

loading...
Përbërësit

 1. 2 Pako biskota (te prera ne copeza te vogla)
 2. 8 Luge gjelle kakao
 3. 1 Qumeshte panda (Zaharuho)
 4. 250g gjalpe (Nese gjeni Lurpak eshte shume i mire)
 5. 2 Luge gjelle konjak (metaksa)
Receta


 1. Shkrime gjalpin dhe e hedhim ne nje tas te madhe pastaj hedhim kakaon,qumeshtin,konjakun dhe trazojme mire ne fund hedhim biskotat qe i kemi coptuar trazojme mire me nje luge.
 2. Marrim leter vaji e hedhim brenda embelsiren i japim nje forme dhe e veme frigorifer ne grirje per 3-4 ore (Nese doni e beni ne dy pjese).

Qofte!!!

loading...
Përbërësit

 1. 500g Mishe te grrir (Vici)
 2. 200g Mishe te grrire (Qengji)
 3. 1 Qep
 4. 2-3 Thelpi hudher
 5. 1 Domate 
 6. dhiosem
 7. 1 veze
 8. Krip,piper te zi,pak rigon,vaj ulliri,pak uthull
 9. buke 
 10. Miell per tiganin 
 11. Vaj luledielli per tiganin
Receta


 1. Hedhim ne blender qepen,hudhrat,dhe domaten i rrafim sa te shkrine pastaj i hedhim ne nje tas te madhe hedhim dhe te gjithe perbersat e tjere dhe fillojme dhe gjeshim per 5 minuta pastaj i bejme topa te vegjel i lyejme me miell edhe i skuqim (Nese doni munde ti piqni ne furre).

Bakllava!!!

loading...
Përbërësit

 1. 500g Pet per Bakllava 
 2. 250g Gjalpe te fresket
 3. 200g Bajame te grrira
 4. 200g Arra te grrira
 5. 2 Pako biskota te grrira
 6. 1 Luge te vogel kanelle
 7. 3 luge gjelle sheqer
Përbërësit per sherbetin

 1. 400 g Sheqer
 2. 400ml uje
 3. 2-3 Vanilie 
Receta


 1. Fillojme me sherbetin hedhim te gjithe perbersat ne nje tenxhere e trazojme dhe e leme te ziejne per 10 minuta dhe e leme te ftohet.
 2. Hedhim ne nje tas arrat,bajamet,biskotat qe i kemi grrir hedhim dhe sheqerin,kanellen dhe i trazojme mire me nje luge. pastaj shkrime gjalpin dhe fillojme te shtrojme petet ne fillim lyejme tepesine pastaj shtrojme nje pet e lyejme me gjalpe dhe me luge hedhim nga perzierja qe kemi ne tas dhe keshtu me radhe sa te mbarojne te gjithe perbersat ne fund presim bakllavan  dhe e pjekim ne 120 grade per 60 minuta (varet nga furra mbase do pak akoma) kur te jete gati hedhim sherbetin (sherbeti duhet te jete i ftohte kurse bakllavaja i xhehte.JU BEHTE MIRE