Thursday, July 27, 2017

Bakllava!!!

loading...
Përbërësit

 1. 500g Pet per Bakllava 
 2. 250g Gjalpe te fresket
 3. 200g Bajame te grrira
 4. 200g Arra te grrira
 5. 2 Pako biskota te grrira
 6. 1 Luge te vogel kanelle
 7. 3 luge gjelle sheqer
Përbërësit per sherbetin

 1. 400 g Sheqer
 2. 400ml uje
 3. 2-3 Vanilie 
Receta


 1. Fillojme me sherbetin hedhim te gjithe perbersat ne nje tenxhere e trazojme dhe e leme te ziejne per 10 minuta dhe e leme te ftohet.
 2. Hedhim ne nje tas arrat,bajamet,biskotat qe i kemi grrir hedhim dhe sheqerin,kanellen dhe i trazojme mire me nje luge. pastaj shkrime gjalpin dhe fillojme te shtrojme petet ne fillim lyejme tepesine pastaj shtrojme nje pet e lyejme me gjalpe dhe me luge hedhim nga perzierja qe kemi ne tas dhe keshtu me radhe sa te mbarojne te gjithe perbersat ne fund presim bakllavan  dhe e pjekim ne 120 grade per 60 minuta (varet nga furra mbase do pak akoma) kur te jete gati hedhim sherbetin (sherbeti duhet te jete i ftohte kurse bakllavaja i xhehte.JU BEHTE MIRE

No comments :

Post a Comment