Tuesday, February 28, 2017

Lepur comlek!!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Lepur te prepe ne copa
 2. 1.5 kg Qepujka 
 3. 1 Thelpi hudher 
 4. 1/3 Filxhane caji vaj ulliri
 5. 2 Qepe mesatare
 6. 2 Luge gjelle salce domate 
 7. 2 Domate te fresketa (te grrira)
 8. 4 Gjethe dafine 
 9. Krip,piper te zi
 10. 2  Filxhane caji vere te kuqe
 11. 1 Filxhane uthull
Receta


 1. Presim lepurin ne copa dhe e veme ne nje tas te madh hedhim aty 4 gota uje,2 gjethe dafine,1 filxhane vere,1 filxhane uthull,krip,piper dhe e leme 3 ore
 2. Ne nje tenxhere hedhim vajin,qepujkat,hedher,2 qepet e tjera pastaj mishin qe e kemi kulluar mire i skuqim sa te marrin nje gjyre pastaj hedhim salcen e domates ,domatet e shuajme me vere pastaj krip piper dafinen dhe ne fund uje e leme gjellen te ziejne ne zjarre te ngadalte per nje ore mos e trazoni shume se prishet forma e qepujkave gjellen munde ta shiqeroni me patate te skuqura,oriz,makarona etj.

Galaktobureko !!!

loading...
Përbërësit

 1. 4 Filxhane caji qumesht
 2. 1 Filxhane caji sheqer
 3. 2 Vanilie
 4. 2 Luge gjelle gjalpe te fresket
 5. 3 Veze
 6. 3/4 Filxhane caji gjalpe te fresket per petet
 7. 10 Pete
 8. 1 Filxhane caji simigdhali (ose miell misri)
Përbërësit per shurupin


 1. 2 Filxhane caji sheqer
 2. 2 Filxhane caji uje 
 3. Pak kanelle
 4. Pak lenge limoni dhe Pak lekur limoni te grrir

  Receta


  1. Ne nje tenxhere hedhim qumeshtin,sheqerin,vaniliet ndezim soben dhe trazojme sa te shkrihet sheqeri pastaj hedhim miellin e misrit,gjalpin dhe trazojme sa te behet krem i piksur dhe pastaj e heqim nga soba e leme pak te ftohet pastaj ne nje tas rrahim vezet dhe i hedhim te kremi duke trazuar.
  2. lyejme nje tepesi me gjalpe dhe fillojme te shtrojme petet duke i lyer me gjalp te gjitha shtrojme 6 pete poshte pastaj hedhim kremin,dhe 4 petet e tjerat lart ne fund e presim embelsiren me nje thike ne copa dhe e pjekim ne 180 grade per 40-50 minuta varet nga furra juaj.
  3. Ne nje tenxhere do bejme shurupin hedhim te gjithe perbersat i tazojme mire e leme te ziejne 5 minuta pastaj e hedhim te embelsira por kujdes embelsira duhet te jete e ftohte dhe shurupi i nxehte pastaj hidhni nese doni ne siperfaqe kanelle.

  Thursday, February 9, 2017

  Embelsire me krem qumeshti dhe nutella!

  loading...
  Përbërësit

  1. 1kg Krem qumeshti pana
  2. 2 Pako biskota te thjeshta (petit)
  3. 6 Pako topa cokollate (Maltizers)
  4. 250g Nutella
  Receta

  1. Leme nje pako cokollate per siperfaqen dhe te tjerat i presim ne mes me nje thike presin ne copeza te vogla dhe biskotat dhe i trazojme bashke me cokollatat .
  2. Rrafim me nje mikser dore kremin e qumeshtit per disa minuta sa te behet krem i trash dhe e ndajme ne dy pjese te pjesa e pare hedhim nutelen e trazojme mire pastaj hedhim biskotat me cokollatat dhe trazojme mire,e shtrojme embelsiren nje nje tepesi e hapim mire pastaj hedhim kremin tjeter e hapim dhe ne funde hedhim cokollatat qe mbajtem ne fillim e veme ne frigorifer per 1 me 2 ore dhe pastaj embelsira eshte gati JU BEHTE MIRE.

  Wednesday, February 8, 2017

  Krem me biskota per femijet tuaj!!!

  loading...
  Përbërësit
  1. 200ml Qumeshte 
  2. 4 Biskota (e grrira ne blender)
  3. 2 Luge gjelle nisheshte
  4. 2 Luge gjelle sheqer

  Receta
  Hedhim te gjithe perbersat ne nje tenxhere e veme te soba dhe trazojme vazhdimishte sa te shkrihen mire perbersat dhe sa te behet krem.

  Patate ne furre!!!

  loading...
  Përbërësit
  6 Patate
  1 Luge te vogel rigon
  2 Thelpi hurdher
  1 Luge te vogel piper te kuq (Te embel)
  3 Luge gjelle gjalp
  6 Luge gjelle vaj ulliri 
  krip
  piper te zi 
  Lengun e nje limoni 
  1/2 Filxhane caji buke te thekur (Te grrir) 
  Receta

  Pergatisim patatet i presim i hedhim ne nje tepesi hedhim te gjithe perbersat pervec legut te limonit dhe buken e thekur e pjekim ne 200 grade per 45 minuta pastaj  hedhim lengun e limonit i trazojme mire dhe ne siperfaqe hedhim buken e thekur qe e kemi grrir ne rente dhe e pjekim gjellen perseri per 10-15 minuta.😘