Tuesday, February 28, 2017

Lepur comlek!!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Lepur te prepe ne copa
 2. 1.5 kg Qepujka 
 3. 1 Thelpi hudher 
 4. 1/3 Filxhane caji vaj ulliri
 5. 2 Qepe mesatare
 6. 2 Luge gjelle salce domate 
 7. 2 Domate te fresketa (te grrira)
 8. 4 Gjethe dafine 
 9. Krip,piper te zi
 10. 2  Filxhane caji vere te kuqe
 11. 1 Filxhane uthull
Receta


 1. Presim lepurin ne copa dhe e veme ne nje tas te madh hedhim aty 4 gota uje,2 gjethe dafine,1 filxhane vere,1 filxhane uthull,krip,piper dhe e leme 3 ore
 2. Ne nje tenxhere hedhim vajin,qepujkat,hedher,2 qepet e tjera pastaj mishin qe e kemi kulluar mire i skuqim sa te marrin nje gjyre pastaj hedhim salcen e domates ,domatet e shuajme me vere pastaj krip piper dafinen dhe ne fund uje e leme gjellen te ziejne ne zjarre te ngadalte per nje ore mos e trazoni shume se prishet forma e qepujkave gjellen munde ta shiqeroni me patate te skuqura,oriz,makarona etj.

No comments :

Post a Comment