Monday, May 29, 2017

Recel me Qershi!

loading...
Përbërësit

 1. 1kg Qershi te lara dhe te  pastruara nga mberthamat 
 2. 700g Sheqer
 3. 2 Luge gjelle leng limoni 
Receta


 1. Hedhim ne nje tas qershite me sheqerin i trazojme mire dhe i leme ne frigorifer gjithe naten diten tjeter i hedhim ne nje tenxhere dhe i ziejme per 30-40 minuta do ta trazoni gjithmon dhe do hiqni shkumen por kujdes se mos digjeni,5 minuta para se ta hiqni recelin hidhni lengun e limonit.

Recel pjeshke

loading...
Përbërësit

 1. 1 kg Pjeshk te pastruara nga mberthamat dhe lekura
 2. 900g Sheqer
 3. Lengun e nje portokalleje
 4. 1 Luge gjelle leng limoni
Receta


 1. Hedhim pak e nga pak ne blender (multi)pjeshket dhe i presim aq sa te doni pastaj i hedhim ne nje tenxhere hedhim dhe sheqerin,lengun e portokalles e leme te ziejne per 20 minuta duke trazuar vazhdimisht 5 minuta para se ta heqim hedhim lengun e limonit e leme recelin te ftohet dhe e hedhim ne vazo pasatj e veme te friforifer.

Gliko pjeshke

loading...
Përbërësit

 1. 1/2 kg Pjeshk
 2. 1 1/2kg Sheqer
 3. 3 Filxhane caji uje
 4. 1 Vanilie
 5. 1/2 Filxhane caji leng limoni
Receta
\


 1. Heqim lekuren e pjeshkeve i presim ne mes heqim dhe mberthamen i veme ne nje tas hedhim lengun e limonit dhe i leme ne frigorifer per 1 ore.
 2. Ne nje tenxhere hedhim ujin dhe sheqerin e heme te ziej per 10 minuta  pastaj hedhim pjeshket dhe limonin qe kemi ne tas hedhim dhe vanilien pastaj i leme te ziejne per 20  minuta pastaj i leme te ftohen kur te jene gati i hedhim ne vazo.

Karidhopita (Kek me Arra)

loading...
Përbërësit

 1. 300g Miell
 2. 160g Vaj ulliri
 3. 160g Leng portokalleje te fresket
 4. 170g Pluhur sheqeri
 5. 1/2 Luge te vogel beikin-pauder
 6. 1/2 Luge te vogel kanelle
 7. 200g Arra te grrira ne blender
Receta


 1. Ne nje tas hedhim vajin,pluhurin e sheqerit,dhe lengun e portokalles i rrafim me mikser per 3 minuta pastaj hedhim te gjithe perbersat e tjere i trazojme mire.
 2. Lyejme me vaj nje tepesi dhe hedhim brumin brenda dhe pjekim ne 180 grade per 40-45 minuta.

Wednesday, May 17, 2017

Kek me kanelle me pak perbersa!

loading...
Përbërësit

 1. 60g Gjalp
 2. 150g Sheqer
 3. 1 Veze
 4. 80ml Qumesht
 5. 150g Miell qe fryhet vet (Farina)
 6. 1 Luge te vogel kanelle
 7. 1 Vanilie 
Receta


 1. Rrafim me mikser gjalpin dhe sheqerin pastaj hedhim vezen ,vanilien,kanellen,qumeshtin dhe avash-avash miellin.
 2. Lyejme me gjalp nje tepesi te vogel hedhim brumin dhe pjekim ne 170grade per 30-40 minuta varet nga furra juaj.