Monday, December 22, 2014

Biskota me pika cakollate!!!

loading...
Përbërësit
 1. 180g Vitam
 2. 150g Sheqer
 3. 1 Veze
 4. 225g Miell
 5. 1/2 Luge te vogel beikin pauder
 6. 150g Cokollat pika-pika 
 7. 30g Kakao
 Receta
 1. Ne nje tas hedhim vitamin dhe sheqerin e rrahim,hedhim dhe vezen e rrahim akoma 5 minuta.
 2. Hedhim miellin avash-avash hedhim beikin pauder,kakaon dhe cokollaten.
 3. Ne nje tepesi veme leter vaji hedhim ne siperfaqe me nje luge te vogel brum nga pak dhe i pjekim per 12 minuta ne 160 grade.

Makarona me gjize!!!

loading...

Përbërësit
 1. 500g Makarona 
 2. 200g Gjize
 3. 100g Djathe te bardhe
 4. 100g Proshute
 5. 250g Krem qumeshti
 6. Piper te zi
 Receta
 1. Ziejme makaronat 15-17 minuta. i kullojme i hedhim ne nje tepesi hedhim dhe gjizen,djathin,proshuten,kremin,dhe piperin i trazojme mire dhe i veme ne furre per 10-15 minuta ne 180 grande.

Byrek pa pete!!!

loading...
Përbërësit
 1. 500g Djathe te bardhe 
 2. 250g Vitam
 3. 400g Kos
 4. 3 Veze
 5. 1 Filxhane caji miell qe fryhet vet (farina)
 6. Susami
 7. Frigania 
Receta
 1. Ne nje tas hedhim djathin qe e kemi copetuar,vitamin,kosin,vezet,dhe miellin dhe i trazojme mire.
 2. Lyejme nje tepesi me pak vitam hedhim dhe friganian e hapim mire pastaj hedhim brumin dhe ne siperfaqe hedhim susanin.
 3. E pjekin ne 180 grande per 35 minuta.

Sunday, December 21, 2014

Biskota!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Gote uji vaj misri 
 2. 1 Gote uji lenge portokalli
 3. 1,5 Gote uji sheqer 
 4. 250g Vitam 
 5. 1kg Miell
 6. 1 Beikin pauder
 7. 1 Vanilie
 8. 2 Luge gjelle kakao
 9. 200g Susami
Receta
 1. Me nje mikser dore rrahim vitamin dhe sheqerin per 6 minuta.
 2. Hedhin lengun e portokalles,vanilien,kakaon,susamin,dhe vajin.
 3. Hedhim avash-avash miellin (do edhe me shume se 1 kg) hedhim dhe beikin pauder e gjeshim brumin me duar.
 4. Beni biskotat forma te drishme dhe ne nje tepesi veni leter vaji dhe pastaj biskotat dhe i pjekim ne 180 grade per 20 minuta. 

Patate qofte!!!

loading...
Përbërësit
 1. 3 Patate te zjera 
 2. 2 Qep te fresketa 
 3. Pak majdano 
 4. Djathe kackavalle (guda)
 5. Djathe kackavalle (graviera)
 6. 250 Djathe te bardhe
 7. 1 Veze 
 8. Piper te zi 
 9. Miell
Përbërësit per siperfaqen para se ti skuqim
 1. Miell
 2. 2 Veze
 3. Frigania e grrir
 Receta
 1. Hedhim patatet ne nje tas i mbejme therrime me nje pirune.
 2. Hedhim te gjithe perbersat dhe i trazojme mire dhe i bejme topa.
 3. Ne nje pjate hedhim vezet dhe i rrahim ne pjate tjeter hedhim miellin dhe ne nje tjeter friganian lyejme te gjitha qoftet ne miell pastaj te vezet dhe ne fund te friganiaja.
 4. Hedhim vaj ne nje tigane e leme te nxehet mire dhe i skuqim.Friday, December 19, 2014

Buke tosti me krem qumeshti ne furre!!!

loading...
Përbërësit
 1. 14 Feta buke tosti 
 2. 200g Krem qumeshti 
 3. 1/2 Filxhane caji pluhur sheqeri
 4. 3/4 Filxhane caji sheqer 
 5. 3/4 Filxhane caji vitam te shkrire 
 6. 1 1/2 Luge te vogel kanelle
 Receta
 1. Ndezim furren ne 180 grande,dhe ne nje tepesi veme leter vaji.
 2. Ne nje tas trazojme mire kremin e qumeshtit me pluhurin e sheqerit.
 3. Ne nje tas tjeter hedhim vitamin e shkrire,sheqerin,kanellen i trazojme mire.
 4. Marrim nje e nga nje fetat e bukes i lyejme me kremin e qumeshtit qe e kemi te tasi i pare dhe me pas me vitamin te tasi i dyte i mbejme te rrumbullakta i veme ne tepesi dhe i pjekim per 20 minuta.

Kurasan!!!

loading...
Përbërësit
 1. 250g Miell
 2. 15g Maje buke
 3. Uje te nxehte
 4. 2 Veze
 5. 2 Luge gjelle sheqer 
 6. 125g Vitam
 7. Pak krip
Receta
 1. Nxehim ujin hedhim majen e bukes e leme pak. hedhim 1/3 e miellit ne nje tas hedhim dhe ujin me majen e gjeshim mire dhe e leme 1 ore e 30 minuta ne nje vende pak te  ngrohte.
 2. Kur te jete gati hedhim brenda miellin tjeter vezet,kripen,sheqerin,vitamin te coptuar e gjeshim mire dhe e leme 2 ore e 30 minuta.
 3. Hedhim pak miell ne trapez dhe bejme brumin ne topa te vegjel e hapim secilin 1/2 cm pet te trash i presim  trekendesha i mbeshtjellim si kurasan (nese doni munde ti mbushni me cokollate ose cfare te doni)i leme prape 2 ore pastaj i pjekim ne 200grade per 25 minuta.

Tuesday, December 16, 2014

Tiganites!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 1/2 Filxhane caji miell
 2. 3 1/4 Luge te vogel beikin pauder
 3. 1 Luge te vogel krip
 4. 1 Luge gjelle sheqer 
 5. 1 1/4 Flxhane caji qumeshte
 6. 1 Veze
 7. 3 Luge gjelle vitam te shkrire  
 Përbërësit per siperfaqen
 1. Munde te veni cfare te doni si (banane,luleshtydhe,mjalt,ose nutella,biskota te grrira etj.)
Receta
 1. Ne nje tas hedhim miellin,beikin pauder,krip,sheqer i trazojme mire ne mes hedhim dhe vezen,vitamin,dhe qumeshtin i trazojme prape.
 2. Ne nje tigane hedhim vitam e leme te nxehet dhe hedhim nga pak brume kur te skuqet e kthejme nga ana tjeter dhe keshtu me radhe. 

Monday, December 15, 2014

Makarona tortelini!!!

loading...
Përbërësit
 1. 500g Makarona te mbushura me djathe(tortelini)
 2. 150g Djathe kackavolle (kaseri te grrire ne rente)
 3. 250g Djathe kackavalle (guda te grrire ne rente)
 4. 400ml Krem qumeshti
 5. 400g Pumaro
 6. 1 Qep 
 7. Piper te zi,vaj ulliri
 Receta
 1. Ne nje tenxhere valojme ujin hedhim makaronat i ziejme 15 minuta hedhim dhe pak vaj (jo krip)
 2. Ne nje tenxhere tjeter skuqim qepen hedhim piperat dhe salcen kur te jene gati makaronat i kullojme dhe i  hedhim te salca i trazojme mire dhe pastaj i hedhim ne nje tepesi hedhim kremin e qumeshtit,dhe djathet i trazojme mire dhe i pjekim ne 180 grade per 20 minuta.  

Mish derri me portokalle!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1kg Mish derri te prere ne copeza te vogla(pa kocke)
 2. 1 Filxhan caji lenge portokall
 3. 3/4 Filxhan caji vaj ulliri
 4. Pak lekur portokalli
 5. Pak piper te kuq,piper te zi,krip,rigon.
 Receta
 1. Hedhim mishin ne nje tigan me kapak e skuqim me vaj ulliri i hedhim uje dhe kripen e mbillim dhe e leme te ziejne per 30 minuta.
 2. Kur te jete gati hedhim dhe te gjithe perbersat e tjere i leme te ziejne edhe 5 minuta dhe pastaj eshte gati.

Wednesday, December 3, 2014

Ulliri per shendetin tone !!!

loading...
Ulliri per shendetin tone eshte shume i rendesishme ai na ndihmon per shume semundje prandaj duhet ta perdorim vajin e ullirit ne gatime si dhe kokerrat etj. ja ne disa semundje qe na ndihmon:
 1. Stimulon nervat
 2. Ramatizem
 3. Epidemite e gripit
 4. Largon parazitet e zorres
 5. Hypotensive
 6. Kolesterolin
 7. Ne dhimbje barku
 8. Ndihmon zorren
 9. Per djegiet
 10. Plage 
 11. Stimulon floket
 12. Per kancerin 
 13. Te shtone jete. 


Kek me vanilie-kakao dhe kos !!!

loading...
Përbërësit
 1. 250g Sheqer
 2. 150g Vitam te shkrire (te ftohte)
 3. 3 Veze
 4. 2 Vanillie
 5. 200g Kos
 6. 250g Miell qe fryhet vet (farina)
 7. 2 Luge gjelle kakao
 8. 5 Luge gjelle uje te nxehte
 Receta
 1. Ndezim furren ne 170 grade dhe lyejme nje forme keku me vitam.
 2. Hedhim ne nje tas sheqerin vitamin i rrahim me nje mikser dore per 5 minuta pastaj hedhim nje e nga nje vezet pastaj vanilien,dhe kosin.
 3. Hedhim miellin avash-avash duke e trazuar mire me nje luge jo me mikser.
 4. Ne nje tas te vogel hedhim ujin e nxehte dhe kakaon e perziejme mire ndajme brumin ne dy pjes te njera hedhim kakaon dhe tjetren e leme si eshte.
 5. Hedhim ne forme brumin me kakao nga lart tjetrin dhe me nje luge e trazojme pak sa te mbehet dy gjyrshe dhe e pjekim per 50 minuta.
 

Sallate me patate dhe limone!!!

loading...
Përbërësit
 1. 5 Patate
 2. 1 Luge gjelle mustarde
 3. Vaj ulliri
 4. 1 Limon
 5. Pak rigon
 6. Krip
 7. Piper te zi
Receta
 1. Presim patatet ne copa te medhaja i hedhim ne nje tenxhere hedhim dhe kripen ujin dhe i ziejme per 20 minuta.
 2. Perziejme perbersat mire dhe kur te jene gati patatet i hedhim ne siperfaqe hedhim dhe limonin. 

Tuesday, December 2, 2014

Rigoni per shendetin tone !!!

loading...
Rigoni per shendetin tone eshte shume i rendesishme ai na ndihmon per shume semundje prandaj duhet ta perdorim ne gatimet tona ose si caj etj. ja ne disa semundje qe na ndihmon:
 1. Dhimbjet e dhembeve 
 2. Ramatizem
 3. Dhimbjet ne muskul
 4. Bronkit
 5. Astma
 6. Per tuberkulozin
 7. Per dhimbje barku
 8. Per dhimbjen e zorres
 9. Per dhimbjet e fytit

Trumza per shendetin tone !!!

loading...
Trumza per shendetin tone eshte shume e rendesishme ajo na ndihmon per shume semundje prandaj duhet ta perdorim ne gatimet tona ose si caj etj. ja ne disa semundje qe na ndihmon:
 1. Depresion
 2. Stres
 3. Kriz-nervore
 4. Migren
 5. Stimulon nervat
 6. Per femijet anemik
 7. Hypotensive
 8. Astma
 9. Ramatizem
 10. Kolle
 11. Epidemite e gripit
 12. Largon parazitet e zorres
 13. Ndihmon per tuberkulozin 
 14. Sheron plaget,pucrat.

Monday, December 1, 2014

Xaxiq!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1kg Kos
 2. 1 Kastravec
 3. 3-4 Thelpi hurdher
 4. Pak balsaniko
 5. Pak krip
 6. Pak vaj ulliri 
 Receta
 1. Grrim ne rente kastravecin e shtridhim mire dhe e hedhim ne nje tas te madhe grrim dhe hurdherat i hedhim dhe ato hedhim dhe krip,vaj,balsamiko dhe kosin i perziejme mire dhe e veme ne frigorifer dhe per disa ore do jete gati.
*Nese hurdherat nuk jane shume te forta mund te hidhni akoma !!! 

Speca me krem djathi dhe balsamiko !!!

loading...
Përbërësit 
 1. 10 Speca
 2. 250g Krem djathi (philadelphia)
 3. Pak balsamiko per siperfaqen 
 4. Krip
 5. Vaj ulliri
Receta
 1. Ne nje tepesi veme specat i mbushim me krem djathi ne siperfaqe hedhim balsamiko,krip,dhe vaj.
 2. I pjekim ne 180 grade per 20-25 minuta kur te jene gati nga nje ane i kthejme nga ana tjeter. 

Pule me oriz ne furre!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pule 
 2. 2 Filxhane oriz
 3. 6 Filxhane uje
 4. 2 Qep 
 5. 3 Qep te fresketa 
 6. Majndanoz 
 7. Anthe
 8. Vaj ulliri 
 9. Piper te zi
 10. Krip 
Receta
 1. Ne nje tenxhere presioni hedhim te gjithe perbersat pervec majdanozit,anthit,orizit dhe qepet e fresketa te tjerat i hedhim nje e nga nje duke i skuqur i ziejme per 20 minuta.
 2. Kur te jene gati i hedhim ne nje tepesi duke matur ujin pastaj grrim ne copeza te vogla perbersat qe na kane ngelur hedhim dhe orizin e pjekim ne 180 grade per 40-45 minuta. 

Makarona kritharaq me pule!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pule 
 2. 500g Makarona
 3. 3 Domate(nese doni mund te hedhni 500g pumaro)
 4. 2 Qep
 5. Piper te zi,piper te kuq
 6. Pak sheqer
 7. Krip 
 8. Vaj ulliri 
Receta
 1. Ne nje tenxhere presioni hedhim te gjithe perbersat i skuqim nje e nga nje pervec makaronat i byllim dhe i ziejme per 20 minuta.
 2. I hedhim perbersat kur te jene gati ne nje tepesi hedhim dhe makaronat dhe i pjekim ne 180 grade per 40-45 minuta.