Sunday, May 24, 2015

Bamje ne tave me pule !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pule (Te copetuar)
 2. 1kg Bamje 
 3. 3 Domate (Te grrira ne rente)
 4. 2 Qep
 5. Krip.piper te zi,piper te kuq 
 6. Vaj ulliri 
Receta 
 1. Lajme mire bamjet dhe pulen i veme ne tepesi hedhim kripen,piperat,vajin qepen te grrire ne copeza shume te vogla dhe domaten qe e kemi grrire ne rente hedhim pak uje dhe e pjekim gjellen ne 180 grande per 40-45 minuta (Nese doni ta beni gjellen me mish vici do ta zjeni ne tenxhere presioni mishin per 1 ore pastaj do ta hidhni ne tepesi me bamje bashke me lengun).

Saturday, May 16, 2015

Mish vici me makarona kritharaq !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1kg Mish vici ne prere ne copeza te vogla 
 2. 500g Makarona 
 3. 500g Salce domatie (pumaro)
 4. 1 Luge te vogel sheqer 
 5. Krip,piper te zi,piper te kuq,vaj
 6. 2-3 Qep te kuqe
 7. Djathe kackavall te grrir kur ta sherbeni ne pjate (kefalograviera)
 Receta 
 1. Hedhim vaj ne nje tenxhere skuqim qepen pastaj hedhim mishin i skuqim mire dhe pastaj hedhim pumaron dhe te gjithe perbersat e tjere pervec makaronave hedhim dhe 4 gota uje dhe e leme mishin te ziejne per 20 minuta.
 2. Hedhim makaronat ne nje tepesi dhe mishin nese do akoma uje i hedhim dhe e veme gjellen ne furre ne 180 grade per 40-50 minuta.

Domate dhe speca te mbushura !!!

loading...
Përbërësit
 1. 5 Domate 
 2. 3 Speca te kuqe 
 3. 3 Speca te gjelbra
 4. Pak maidano
 5. 1 Domate per mbushjen 
 6. 2 Helpi hurdher 
 7. 1 Qep te madhe 
 8. 2 Speca te kuqe per mbushjen 
 9. 1 Filxhane caji oriz
 10. 2 Karota 
 11. Krip,piper te zi,piper te kuq 
 12. Pak rigon
 13. Vaj ulliri 
 Receta 
 1. Pastrojme 6 specat i lajme dhe i veme ne tepesi lajme domatet i hapim pak ne siperfaqe heqim te gjitha ato qe ka domatia brenda i veme ne tepesi
 2. Pastrojme te gjithe perbersat e tjere i hedhim nje e nga nje ne blender dhe i grrime pastaj i hedhim ne nje tenxhere duke i skuqur hedhim vaj,rigon,piperat,krip,dhe ne fund orizin.
 3. I mbushim domatet dhe specat dhe orizi qe do na ngelet e hedhim jashte valojme 1 filxhane caji uje dhe e hedhim te gjella 
 4. E pjekim gjellen ne 200 grade per 1:30 ore . (Nese doni munde te veni patate)

Akullore me biskota OREO !!!

loading...
Përbërësit
 1. 200g Krem qumeshti
 2. 40g Pluhur sheqeri
 3. 400g Qumesht zaxaruho --->
 4. 200g Qumeshte evapore --->
 5. 1 Vanilie 
 6. Biskota OREO ne copeza te vogla
Receta 
 1. Hedhim ne nje tas te madhe kremin e qumeshtit e rrahim me pluhurin e sheqerit per 5 minuta pastaj hedhim qumeshtin zaharuho, qumeshtin evopore,vanilien duke i rrahur vazhdimishte ne fund hedhim biskotat e trazojme mire dhe e veme akulloren ne frigorifer per 10-12 ore.

Embelsire me luleshtridhe me 4 perbersa!!!

loading...
Përbërësit
 1. 500g Kos 
 2. 500g Luleshtrydhe 
 3. 5 Luge gjelle mjalt 
 4. Pak biskota pti-ber
 Receta
 1. Hedhim kosin ne blender (multi) bashke me mjaltin dhe luleshtridhet i rrahim sa te behen nje krem e hedhim ne nje tas pastaj hedhim biskotat i bejme pluhur i hedhim dhe ato ne tas i trazojme mire dhe e hedhim embelsiren ne 5-6 gota dhe embelsira eshte gati per ta sherbyer nese doni vejeni ne frigorifer per nje ore.

Monday, May 11, 2015

Akullore me luleshtrydhe !!!

loading...
Përbërësit
 1. 500g Luleshtrydhe 
 2. 100g Pluhur sheqeri 
 3. pak Lenge limoni 
 4. 310ml Krem qumeshti 
 Receta
 1. Hedhin ne blender luleshtrydhat i rrahim mire sa te shkrihen.
 2. Hedhim ne tas kremin e qumeshtit,pluhurin e sheqerit dhe lengun e limonit dhe i rrahim per 6-7 minuta pastaj hedhim luleshtrydhat i rrahim prape 3-4 minuta dhe pastaj e veme akulloren ne frigorifer per 8-10 ore.

Sunday, May 10, 2015

Karbonara !!!

loading...
Përbërësit
 1. 500g Makarona 
 2. 300g Djathe kackavalle te grrire (guda,parmezana,graviera)
 3. 200g Beikon ne copeza te vogla (proshute)
 4. 200ml Krem qumeshti 
 5. 1 Luge gjelle gjalpe 
 6. Krip,piper
Receta
 1. Ziejme makaronat hedhim kripen kur te jene gati i kullojme i hedhin ne tenxhere i veme prape ne sobe dhe u hedhim kremin e qumeshtit pastaj beikonin qe me pare e kemi skuqur me gjalpin hedhim dhe te gjithe perbersat e tjere i trazojme mire dhe i leme 3-4 minuta duke i trazuar gjithmon.

Saturday, May 9, 2015

Akullore me cokollate !!!

loading...
Përbërësit 
 1. 1 Kuti qumeshte evapore 410gr --->
 2. 1 Kuti surup cokollate 200gr --->
 3. 400ml Krem qumeshti --->
 4. 1 Luge supe konjak 
Receta
 1. Hedhin ne tas kremin e qumeshtit e rrahim sa te mbehet krem pastaj hedhim qumeshtin evapore duke i rrahur vazhdimisht me mikser hedhim surupin e cokollates,dhe konjakun i rrahim per 5 minuta akoma kur te jete gati e veme ne frigorifer ne ngrirje per 10-12 ore.