Wednesday, November 2, 2016

Biskota me qumeshte Panda gati per 5 minuta...

loading...
Përbërësit

 1. 500g Miell qe fryhet vet (Farina)
 2. 1 Kuti Qumesht panda (Zaharuho)
 3. 250g Margarine
Receta


 1. Shkrime ne tenxhere margarinen duke e trazuar gjithmon (kujdes fytyren se shperthen)hedhim te gjithe perbersat ne nje tas te madhe i gjeshim me dore kur te jete gati beni biskotat cfare forme te doni.
 2. Marrim nje tepesi i veme leter vaji dhe pjekim biskotat ne 180 grade per 18 minuta.

Biskota me pak perbersa dhe shume te shishme...

loading...
Përbërësit

 1. 250g Gjalpe te fresket(lope)
 2. 3/4 Filxhane caji sheqer
 3. 1 Veze
 4. 1 Vanilie
 5. 300g Miell qe fryhet vet (farina)
Receta


 1. Rrafim me mikser gjalpin me sheqerin per 6 minuta pastaj hedhim vezen,vanilien e mbyllim mikserin dhe fillojme dhe gjeshim me dore hedhim avash-avash miellin mbase nuk e merr te gjithe si te shikoni brumin e gjeshim mire e leme ne frigorifer per 30 minuta. Pastaj bejme biskotat ne format qe duam.
 2. Marrim nje tepesi i veme leter vaji veme biskotat dhe i pjekim ne 180 grade per 15 minuta sa te marrin nje gjyre te kuqerreme varet nga furra juaj.

Byrek me spinaq...

loading...
Përbërësit

 1. 1kg Spinaq (te prere)
 2. 2-3 Presh 
 3. 500g Djathe te bardhe
 4. 4-5 Qep te fresketa
 5. 1 Veze
 6. 4 Pete te trasha per byrek
 7. Vaj
 8. Krip,piper
 9. 4 Luge gjelle miell 
 10. Pak Anthe
Receta


 1. Presim ne copeza te vogla preshin dhe qepet dhe i skuqim mire pastaj hedhim spinaqin,anthin,krip,piper e heqim nga soba dhe pastaj hedhim miellin,djathin dhe vezen e trazojme brumin pak. Marrim nje tepesi e lyejme me vaj shtrojme dy pete posht i lyejme me vaj te dyja pastaj hedhim brumin dhe ne siperfaqe veme dy petet e tjera dhe ato i lyejm mire me vaj pjekim byrekun ne 190 grade per 50-60 minuta varet nga furra juaj mbase do edhe me shume. 

Cheesecake Japonez me 3 perbersa...

loading...
Përbërësit

 1. 3 Veze
 2. 120g Cokollate te bardhe te prere ne copeza
 3. 120g Kreme djathi Philadelphia
Receta


 1. Ndajme te verdhen e vezes me te bardhen, rrafim te bardhen e vezeve me mikser sa te behet krem i trash (marenga)pastaj shkrim ne ben-mari cokollaten e bardhe kur te kete shkrir hedhim kremin e djathit duke trazuar vazhdimisht hedhim dhe te verdhen e vezeve duke trazuar hedhim dhe te bardhen e vezeve.
 2. Marrim nje form te vogel ose tepesi te vogel rreth 16-18cm e lyejme me pak gjalpe hedhim brumin brenda e pjekim ne 170 grade per 15-20 minuta varet nga furra juaj. Une kete recet nuk pata mundesi ta kem provuar besoj te jete e mire.

Pete Sfoliata!!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Got uje te vaket
 2. 1 Luge te vogel krip
 3. 1 Luge te vogel sheqer
 4. 500g Miell
 5. Pak uthull
Përbërësit per siperfaqen e peteve

 1. 250g Margarine
Receta


 1. Hedhim te gjithe perbersat ne nje tas te madhe pervec margarines i gjeshim mire nese do dhe pak uje te nxehte  qe te gjeshet me mire i hedhim,ndajme brumin ne dy ose tre pet si te doni dhe i hapim duke hedhur miell nga te dy anet e peteve qe te hapet dhe mos te ngecin  kur te jene gati shkrime ne nje tenxhere margarinen mire dhe me nje furce lyejme petet nga te dyja anet dhe petet jane gati per gatimin tuaj eshte mire qe mos ti leni per shume ore jasht petet po ti perdorni me nje here.

Byrek me djathe!!!

loading...
Përbërësit

 1. 4 Pet te trasha per byrek
 2. 3 Veze
 3. 500g Djathe te bardhe (Ne copeza shume te vogla)
 4. 200g Djathe kackavalle (Ne copeza shume te vogla)
 5. 3 Luge gjelle gjaple 
 6. 200ml Qumesht
 7. Vaj ulliri
Receta


 1. Hedhim ne nje tas te madhe vezet i rrahim pastaj hedhim te gjithe perbersat i trazojme mire.
 2. Marrim nje tepesi e lyejme me pak vaj ose gjalpe shtrojme petet i lyejme me gjalpe dhe hedhim brumin shtrojme dhe dy petet e tjera i lyejme me gjalp dhe ato dhe pjekim byrekun ne180 me  200 grade per 1 ore.

Biskota me 4 perbersa!!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Filxhane caji gjalp te fresket (lope)
 2. 4 Luge gjelle kakao (pluhur)
 3. 1 1/2 Filxhane caji miell qe fryhet vet (farina)
 4. 2/3 Filxhane caji pluhur sheqeri
Receta


 1. Presim ne copeza te vogla gjalpin e hedhim ne nje tas te madhe hedhim dhe te gjithe perbersat i gjeshim mire bejme biskotat ne cfare forme te duam pastaj i veme ne nje tepesi me leter vaji dhe i pjekim ne 200grade per 12-15 minuta varet nga furra munde te duan edhe me pak.kjo recet eshte e thjesh dhe shume e mire sidomos per femijet tuaj,JU BEHTE MIRE.