Thursday, April 2, 2015

Biskota per pashke (koulouraqia)!!!

loading...
Përbërësit
 1. 4 Filxhan caji miell
 2. 1 Luge te vogel beikin-pauder
 3. 1/2 Luge te vogel sod buke
 4. 1 Filxhan caji gjalpe te fresket
 5. 1 1/2 Filxhan caji sheqer
 6. 2 Veze+2 te verdhat e vezeve 
 7. Lekuren e nje limoni te grrir
 8. 1/2 Filxhan caji kos 
Receta
 1. Ne nje tas te madhe hedhim gjalpin e rrahim me nje mikser dore per 10 minuta pastaj hedhim sheqerin,1 veze dhe 2 te verdhat,dhe lekuren e limonit i rrahim akoma per 3 minuta.
 2. Hedhim miellin,soden,beikin-pauder dhe kosin duke gjeshur me dore per disa minuta kur te jete gati i bejme biskotat ne forma qe doni.
 3. Ne dy tepesi veme leter vaji i lyejme tepesit me pak vitam i veme biskotat ne tepesi,dhe me vezen qe na ngeli e rrahim mire dhe me nje furce i lyejme ne siperfaqe te gjitha biskotat.
 4. I pjekim ne 180 grade per 15 minuta.

No comments :

Post a Comment