Thursday, October 31, 2019

Kek me recel !!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Filxhane te madh miell qe fryhet vet
 2. 1 Filxhane te madh sheqer
 3. 1 Luge gjelle beikin pauder 
 4. 3 Veze
 5. 125g Gjalp
 6. 1 vanilje
 7. Recel cfare shije te deshironi 
 8. 1 Cokollate te zeze dhe pak krem qumeshti per siperfaqen
Receta


 1. Rrafim sheqerin me gjalpin pastaj hedhim vezet vazhdojme per 3 minuta pastaj hedhim vaniljen,beikin pauder dhe miellin lyejme nje tepesi me gjalp hedhim brumin dhe pjekim ne 180 grade per 20 minuta varet nga soba.
 2. Kur te ftohet keku e presim ne mes dhe i veme recel e mbyllim dhe i hedhim ne siperfaqe cokollaten qe e kemi shkrire mbashk me kremin e qumeshtit receta eshte e shoqen sime SOFIA VASILIU <3 

Wednesday, October 23, 2019

Pite me kos

loading...
Përbërësit

 1. 3 Veze
 2. 250g Qumesht
 3. 100g Gjalp
 4. 1 Filxhane te madhe miell qe fryhet vet
 5. 100g Kos te kulluar
 6. 200g Djath te bardhe ne copeza te vogla
Receta

 1. Ne nje tas te madhe hedhim te gjithe perbersat i trazojme me nje luge lyejme nje tepesi me gjalpe hedhim brumin dhe pjekim ne 180 grade per 1 ore varet nga soba.

Kek me vanilie!!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Kuti qumesht panda ne kuti
 2. 4 Veze
 3. 50g Gjalp
 4. 1/2 Luge te vogel beikin pauder
 5. 2 Vanilie
 6. 120g Miell 
Receta

 1. Rrahim vezet me qumeshtin pada pastaj hedhim gjalpin qe e kemi shkrir hedhim miellin,vanilien,peikin pauder.
 2. Lyejme nje tepesi me gjalp hedhim brumin dhe pjekim ne 180 grade per 30-40 minuta varet nga soba.