Monday, October 13, 2014

Kek limoni !!!

loading...
Përbërësit per kekun
 1. 3 Veze 
 2. 230g Sheqer
 3. 120g Vaj misri
 4. 130g Uje
 5. 250g Miell qe fryet vet (farina)
 6. 1 Vanilie 
 7. Lengun e nje limoni
Përbërësit per shurupin e kekut 
 1. 400g Sheqer
 2. 11/2 Filxhane uje 
 3. 3 Luge gjelle leng limoni
Përbërësit per kremin e limonit 
 1. 200g Kos
 2. 1 Luge gjelle leng limoni 
 3. 2 Luge gjelle pluhur sheqeri
Receta
per kekun 
 1. Ne nje tas hedhim sheqerin me vezet dhe me nje mikser dore e rrafim per 5 minuta pastaj hedhim vajin ujin vanilien lengun e limonit dhe miellin. marrim nje tepesi e lyejme me gjajpe hedhim brenda brumin dhe e pjekim 35-40 minuta ne 180grande. kur te behet e leme te ftohet pastaj hedhim shurupin .

Receta per shurupin
 1. Ziejme ujin me sheqerin dhe lengun e limonit per 5 minuta . 
Receta per kremin e limonit
 1. Ne nje tas perziejme kosin ,lengun e limonit dhe pluhurin e sheqerit . mund ta sherbejme me kekun . 

2 comments :