Saturday, March 31, 2018

Curek me nutella!!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Kuti me qumesht te kondesuar panda 
 2. 2 vanilie 
 3. 6 Veze
 4. 2,5 Kuti sheqer (E masim me kutin e qumeshtit panda)
 5. 2 Kuti gjalp te shkrire (kutine e qumeshtit panda)
 6. 3 kuti uje te nxehte (kutine e qumeshtit panda)
 7. 200g Maja te fresket 
 8. 3kg Miell
 9. 1 Beikin pauder
 10. 1 Luge te vogel mahlepi 
 11. 1 Luge te vogel mastiha
 12. 1 Luge te vogel kakule (Keto jane per ti dhene ate aromen e mire mund ti gjeni ne super market grek)
 13. Lekuren dhe lengun nga 1 portokalle
 14. 2 Nutella (Per mbushjen)
Receta

 1. Ne nje tenxhere hedhim qumeshtin me kutine masim gjalpin dhe e hedhim,lajm mire kutine dhe hedhim dhe sheqerin ndezin soben dhe trazojme sa te shkrine sheqeri kujdes se mos ju digjet kur te shkrine hiqeni nga soba dhe lejeni te ftohet 
 2. Marrim nje legen te madhe hedhim ujin e nxehte kujdes mos te jete shume se do digjni majan e bukes.Hedhim majan 2 luge gjelle sheqer 2 luge gjelle miell dhe i trazojme sa te shkrine e mbulojme me nje peshqir dhe e leme 30 minuta te fryhet.
 3. Hedhim perbersat e tenxheres te legeni hedhim vezet dhe trazojme pastaj hedhim te gjithe perbersat ne fund miellin dhe gjeshim per disa minuta kur brumi te jete gati e mbulojme me peshqir dhe e leme te fryhet per 2-4 ore varet sa e nxehte eshte kuzhina juaj kur te jete gati fillojme dhe mbejme cureket ne forma te ndrishme para se te beni format hapni brumin si pet veni nutelle e mbyllni mire ,kur ti kemi mbaruar te gjithe cureket filloni piekjen nga i pari deri te i fundit pjekim ne 180 grade per 20-25 minuta (Jo ne ajer dhe veme leter vaji te tepesit)varet sa te medhenje jane nje i madhe do 40 minuta (Para se ti pjekim i lyejme me te verdhen e vezes qe e kemi trazuar mire me 2 luge gjelle uje)kur te jene gati mbuloni me peshqir dhe me kete recet dalin shume curek nese doni beni gjysmen e recetes.

Monday, March 26, 2018

Cinnamon rolls (Buke e embel me kanelle)

loading...

Përbërësit

 1. 2 3/4 Filxhane caji miell
 2. 2 Luge gjelle Gjalp
 3. 1 Veze
 4. 8g Fare buke 
 5. 1/4 Filxhane caji sheqer 
 6. 1 Luge gjelle sheqer 
 7. 1/4 Filxhane caji qumesht 
 8. 1/2 Filxhane caji uje 
Përbërësit per mbushjen


 1. 1/2 Filxhane caji Sheqer te zi
 2. 1/4 Filxhane caji gjalp te shkrire
 3. 1 Luge gjelle kanelle
 4. 2 Vanilie 
Përbërësit per siperfaqen


 1. 200g krem djathi (Philadelphia)
 2. 100g Gjalp (te shkrire)
 3. 1 Vanilie 
 4. 1 luge gjelle mjalt
 5. 2 1/2 Filxhane caji pluhur sheqeri  
 6. 3-4 Luge gjelle qumesht
Receta


 1. Nxehim pak ujin dhe qumeshtin e hedhim ne nje tas te madhe hedhim 1 luge sheqer faren e bukes e trazojme mire sa te shkrin dhe e mbulojme me nje peshqir e leme 15 minuta kur te jete gati hedhim sheqerin vezen gjalpin qe e kemi shkrir por kujdes mos te jete shume i mxehte se djeg faren e bukes hedhim dhe miellin dhe fillojme te gjeshim e leme brumin ne vend te nxehte mbuluar me nje peshqir  per 40 minuta kur te jete gati marrim brumin dhe e hapim ne nje pet jo shume te holle.
 2. Hedhim ne nje tas te gjithe perbersat per mbushjen i trazojme mire dhe i hedhim te brumi e hapim ne te gjithe siperfaqen dhe fillojme ta mbeshtjellim te behet e rrumbullakte i presim me nje thike te jene te gjitha te njejta dhe te vogla.Marrim nje tepesi shtrojme leter vaji dhe i veme aty nje e nga nje te shtrira i mbulojme me nje peshqir dhe i leme te fryhen 30 minuta pasatj i pjekim ne 170 grade per 30 minuta.
 3. Ne nje tas hedhim te gjithe perbersat per siperfaqen i rrafim me mikser dore per 3-4 minuta kur te jete embelsira e nxehte hedhim kremin nga lart dhe e hapim nese eshte shume kremi mund ta perdorni dhe per kek ose per embelsira te tjera.

Monkey Bread (Buka e Majmunit)

loading...
Përbërësit

 1. 60 g Gjalp
 2. 250ml Uje
 3. 500g Miell (mbase do dhe pak me shume)
 4. 8g Fare buke 
 5. 75g Sheqer
 6. 1 Veze
Përbërësit per siperfaqen


 1. 120g Gjalp te shkrire
 2. 200g Sheqer te zi 
 3. 2 Luge te vogla Kanelle 
Receta

 1. Nxehim shume pak ujin e hedhim ne nje legen te vogel hedhim sheqerin faren e bukes e trazojme mire sa te shkrine dhe e mbulojme me nje peshqir per 15 minuta pastaj vedhim vezen gjalpin qe e kemi shkrire por kujdes mos te jete shume i nxheht se na digjet fara e bukes dhe nuk fryhet hedhim avash-avash dhe miellin duke gjeshur me dore e mbulojme me peshqir e leme ne nje vend te nxehte per 30 me 40 minuta sa te fryhet kur te jete gati bejme topa te vegjel sa nje arre,lyejme mire me gjalp  nje form per kek ose nje tepesi te vogel te rrumbullakt.  shkrime gjalpin qe kemi per siperfaqen,ne nje tas tjeter hedhim kanellen dhe sheqerin i trazojme mire marrim nje e nga nje topat i lyejme me gjalpin pastaj me sheqerin dhe kanellen dhe i veme ne form keshtu bejme sa te mbarojne te gjithe topat i mbulojme me peshqir dhe i leme prape te fryhen per 30 minuta dhe pastaj pjekim ne 180 grade per 30-40 minuta do i hiqni nga forma kur te ftohet pak.

Byrek me djathe !!!

loading...
Përbërësit

 1. 500g Pet
 2. 1 Filxhane caji Djath te bardhe (te coptuar)
 3. 1 Filxhane caji Djathe kackavalle (te grire)
 4. 1 Veze
 5. 3 Luge gjelle miell misri
 6. 1 Filxhane caji qumesht
 7. 2 Luge gjelle gjalp
Receta

 1. Ne nje tenxhere hedhim qumeshtin dhe miellin e trazojme sa te pikset pastaj e heqim e leme te ftohet pak dhe hedhim te gjithe perbersat trazojme mire dhe fillojme te shtrojme lyejme nje tepesi shtrojme gjysmat e petve duke i lyer me vaj hedhim brumin e pergatitur dhe shtrojme nga lart petet qe na ngelen pjekim ne 200 grade per 30 me 40 minuta varet nga furra mbase do dhe me pak.