Saturday, March 31, 2018

Curek me nutella!!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Kuti me qumesht te kondesuar panda 
 2. 2 vanilie 
 3. 6 Veze
 4. 2,5 Kuti sheqer (E masim me kutin e qumeshtit panda)
 5. 2 Kuti gjalp te shkrire (kutine e qumeshtit panda)
 6. 3 kuti uje te nxehte (kutine e qumeshtit panda)
 7. 200g Maja te fresket 
 8. 3kg Miell
 9. 1 Beikin pauder
 10. 1 Luge te vogel mahlepi 
 11. 1 Luge te vogel mastiha
 12. 1 Luge te vogel kakule (Keto jane per ti dhene ate aromen e mire mund ti gjeni ne super market grek)
 13. Lekuren dhe lengun nga 1 portokalle
 14. 2 Nutella (Per mbushjen)
Receta

 1. Ne nje tenxhere hedhim qumeshtin me kutine masim gjalpin dhe e hedhim,lajm mire kutine dhe hedhim dhe sheqerin ndezin soben dhe trazojme sa te shkrine sheqeri kujdes se mos ju digjet kur te shkrine hiqeni nga soba dhe lejeni te ftohet 
 2. Marrim nje legen te madhe hedhim ujin e nxehte kujdes mos te jete shume se do digjni majan e bukes.Hedhim majan 2 luge gjelle sheqer 2 luge gjelle miell dhe i trazojme sa te shkrine e mbulojme me nje peshqir dhe e leme 30 minuta te fryhet.
 3. Hedhim perbersat e tenxheres te legeni hedhim vezet dhe trazojme pastaj hedhim te gjithe perbersat ne fund miellin dhe gjeshim per disa minuta kur brumi te jete gati e mbulojme me peshqir dhe e leme te fryhet per 2-4 ore varet sa e nxehte eshte kuzhina juaj kur te jete gati fillojme dhe mbejme cureket ne forma te ndrishme para se te beni format hapni brumin si pet veni nutelle e mbyllni mire ,kur ti kemi mbaruar te gjithe cureket filloni piekjen nga i pari deri te i fundit pjekim ne 180 grade per 20-25 minuta (Jo ne ajer dhe veme leter vaji te tepesit)varet sa te medhenje jane nje i madhe do 40 minuta (Para se ti pjekim i lyejme me te verdhen e vezes qe e kemi trazuar mire me 2 luge gjelle uje)kur te jene gati mbuloni me peshqir dhe me kete recet dalin shume curek nese doni beni gjysmen e recetes.

No comments :

Post a Comment