Sunday, April 1, 2018

Kulouraqia (Biskota)

loading...
Përbërësit

 1. 200g Gjalp
 2. 120g Sheqer
 3. 40g Qumesht
 4. 400g Miell
 5. 1 Veze
 6. 1/2 luge te vogel Beikin pauder
 7. lekuren nga 1 portokalle (te grir)
 8. 2 Vanilie
 9. 40g Vaj luledielli
Receta

 1. Ne nje tas hedhim gjalpin,sheqerin,qumeshtin,vajin,vezen dhe rrafim me nje mikser per 5 minuta,pastaj hedhim vaniliet,lekuren e portokalles beikin pauder dhe avash avash miellin vazhdojme rrafim sa te mbarojne mielli kur te jete gati mbulojme me nje peshqir tasin dhe e veme ne frigorifer per 1 ore.
 2. mbejme formen qe duam kuluraqiat i veme ne tepesi qe kemi shtruar leter vaji i lyejme me te verdhen e vezes qe e kemi trazuar mire me pak qumesht dhe pjekim ne 160 grade per 20-25 minuta(Ne ajer)kuluraqiat dalin 35 varet dhe sa te medhaja i beni.

No comments :

Post a Comment