Wednesday, September 21, 2016

Torte Tiramisu!!!

loading...
Përbërësit

  1. 500g Krem qumeshti (krema galaktos)
  2. 200g Krem djathi (philadelphia)
  3. 1 1/2 Sheqer pluhur
  4. 1 Vanilie
  5. 1 Paket biskota (petit ose ke te doni)
  6. Qumesht evapore 
  7. Konjak
  8. Kafe nes te grire per siperfaqen
Receta


  1. Rrafim ne mikser kremin e qumeshtit per 10 nminuta sa te behet krem pastaj hedhim kremin e djathit duke rrahur vazhdimisht hedhim vezet,vaniliet,pluhurin e sheqerit rrafim akoma per 4 minuta.
  2. Marrim nje tas hedhim qumeshtin evapore hedhim konjakun dhe nje e nga nje veme  gjysmat e biskotave sa te lagen pak fare pastaj i heqin dhe i shtrojme ne nje tepesi ose forme si te doni ju ne siperfaqe te biskotave hedhim gjysmen e kremit pastaj lagim biskotat e tjera i shtrijme pastaj kremin qe na ka ngelur e hapim mire dhe ne fund grime kafe nes e veme torten ne frigorifer per disa ore.(kremin e qumeshtit e rrafim sa me shume qe te pikset mire kurse biskotat nuk i leme shume ne qumesht dhe konjak se pastaj thyhen i veme dhe i heqim me nje here ,nese doni torten me shpejt vejeni ne ngrirje per 30 minuta,nese doni veni biskota anesh per zbukurim).