Friday, November 28, 2014

Kourabie me bajame!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Filxhane caji bajame  (pa lekur)
 2. 1 1/2 Filxhane caji gjalpe te fresket
 3. 1/2 Filxhane caji sheqer
 4. 1 Veze
 5. 1 Filxhane kafeje te vogel lenge portokalli 
 6. 5 Filxhane caji miell
 7. 2 Vanilie
 8. 1 Luge te vogel beikin pauder 
 9. 1/2kg Sheqer pluhur per siperfaqen
 Receta
 1. Veme bajamet ne nje tepesi i pjekim per 10 minuta ne 200 grade dhe pastaj i presim ne copeza (jo shume te vogla).
 2. Ne nje tas te madhe hedhim miellin beikin pauder dhe vanilien.
 3. Ne nje tas tjeter hedhim gjalpin e rrahim per 5 minuta pastaj hedhim sheqerin e rrahim dhe ate 5 minuta pastaj hedhim vezen,lengun e portokalliti rrahim dhe pak.
 4. Hedhim avash-avash miellin sa te marre te gjithe pastaj bajamet e gjeshim. 
 5. Marrim nje tepesi shtrojme leter vaji bejme kurabiete sa nje kokerr arre i veme ne tepesi i pjekin ne 170 grade per 20-25 minuta.
 6. Kur te jene gati dhe te jene ftohur pak hedhim ne siperfaqe pluhurin e sheqerit.

Pizza!!!

loading...
Përbërësit per brumin
 1. 1/2 Miell qe fryhet vet (farina)
 2. 1 Gote vere uje pak te nxehte
 3. Pak maje buke
 4. Krip,pak sheqer
 5. 1 Luge gjelle vaj misri
Përbërësit per salcen
 1. 500g Pumaro
 2. 1 Qep (te prere ne copeza te vogla)
 3. 1 Thelpi hurdher (te prere ne copeza te vogla)
 4. Rigon,krip,piper te zi,piper te kuq,pak sheqer
 5. Vaj ulliri
 6. Vasilikua
Përbërësit per siperfaqen
 1. Proshut (beikon) 
 2. Proshut (zabon)
 3. Kerpudha
 4. Speca
 5. Djathe kackavalle (te drishem) 
 6. Ullinje
 Receta
 1. Ne nje tas te madhe hedhim miellin dhe avash-avash te gjithe perbersat e brumit i gjeshim mire dhe e leme 1 ore qe te fryhet.
 2. Kur te jete gati brumi e hapim sa te kemi tepesin.
 3. Ne nje tigan hedhim te gjithe perbersat e salces i leme pak te ziejne.
 4. Lyejme mire tepesin me vitam pastaj veme brumin qe e kemi hapur,salcen dhe perbersat per siperfaqen.
 5. E pjekim ne 180 grade per 40-45 minuta. 

Tuesday, November 25, 2014

Vasilopita!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1/2kg Miell farina qe fryet vet 
 2. 250g Vitam
 3. 450g Sheqer
 4. 5 Veze
 5. 1 1/2 Filxhan caji kos
 6. 1 Vanilie
 7. Lekure te grrir nga 1 portokalle
 8. Pluhur sheqeri per siperfaqen 
  Receta
 1. Ndezim furren ne 180 grade dhe lyejme me vitam nje tepesi te rrumbullakte.
 2. Ne nje tas te madhe hedhim vitamin dhe sheqerin i rrahim me nje mikser dore dhe hedhim nje e nga nje vezet rrahim vazhdimishte per 6 minuta hedhim dhe kosin,lekuren e portokalles,vanilien dhe avash-avash miellin.
 3. Hedhim brumin ne tepesi e pjekim per 45-50 minuta. kur te jete gati e veme ne nje pjate te madhe dhe nga pjesa  poshte veme monedhen me fat dhe kur te ftohet hedhim ne siperfaqe pluhur sheqeri.

Melomakarona !!!

loading...
Përbërësit per melomakarona
 1. 1 kg Miell
 2. 1 Filxhan caji vaj ulliri
 3. 1/2 Filxhan caji vaj misri
 4. 1/2 Filxhan caji vitam
 5. 1 Filxhan caji sheqer
 6. 1/4 Filxhan caji konjak
 7. 1/2 Filxhan caji birre
 8. 2 Luge gjelle lekur portokalli te grrir
 9. 1/4 Filxhan caji lenge portokalli 
 10. 2 Luge gjelle beikin pauder
 11. 1 Luge te vogel sod buke
Përbërësit per shurupin
 1. 650g Mjalt
 2. 420g Sheqer
 3. 500ml Uje
 4. Pak kanelle
Përbërësit per siperfaqen
 1. Kanelle dhe karafil (nese doni)
 2. Arra te grrira ne blender (multi)
 Receta
 1. Per melomakarona: Ne nje tas hedhim vajin e ullirit,vajin e misrit,vitamin,sheqerin i rrahim per 10 minuta me mikser dore.
 2. Ne nje tjeter tas hedhim miellin,beikin pauder dhe i perziejme mire. ne tasin e pare hedhim konjakun,soden e bukes,legun e portokallit,lekuren e grrir,birren i perziejme me nje luge.
 3. Hedhim miellin avash-avash duke e perzier me mikserin e leme brumin per 15 minuta. ndezim furren ne 200 grade dhe ne tepesin e sobes veme leter vaji ose e lyejme me vitam.
 4. I bejme melomakaronat te vogla si nje kokerr arre dhe i veme ne tepesi ulim furren ne 180 grade dhe i pjekim per 20-25 minuta.
 5. Per shurupin:  Ne nje tenxhere hedhim perbersat e shurupit dhe i ziejme per 5 minuta.
 6. Kur te jene melomakaronat gati i hedhim te shurupi te nxehta i nxehte te jete dhe shurupi i kthejme dhe nga ana tjeter me nje pirun pastaj i veme ne nje pjate te madhe dhe hedhim ne siperfaqe arrat dhe nese doni kanellen dhe karafilin. 

Monday, November 24, 2014

Byrek molle me 3 perberesa !!!

loading...
Përbërësit 
 1. 2 Molle
 2. 1/3 Filxhane caji pluhur sheqeri + dhe pak per siperfaqen 
 3. 2 Pete sfoliata 
   Receta
 1. Ndezim furren ne 200 grande ne ajer.
 2. Pastrojme mollet dhe i presim ne copeza te vogla i hedhim ne nje tigan hedhim dhe 2 luge gjelle uje e ziejme per 5 minuta pastaj hedhim pluhurin e sheqerit e perzjejme mire dhe e leme te ftohet.
 3. Marrim nje tepesi e lyejme me vitam shtrojme peten hedhim perbersin pastaj e bulojme me peten tjeter.
 4. E pjekim per 15-17 minuta kur te jete gati hedhim dhe pak pluhur sheqeri ne siperfaqe nese doni dhe pak kanelle.

Tuesday, November 11, 2014

Patate me djathe te drishem!!!

loading...
Përbërësit 
 1. 8 Patate 
 2. 250ml Qumeshte 
 3. 3 Thelpi hurdher
 4. 2 Filxhane caji djathe kackavall (te drishem)
 5. 300ml Krem qumeshti
 6. 8 Feta proshute (te prera ne copeza te vogla)
 7. 6 Feta beikon (te prera ne copeza te vogla)
 8. Pak mos-hokaridho
 9. Krip,piper te zi
 10. Pak vitam (per tepesin)
   Receta
 1. Presim patatet i hedhim ne nje tepesi qe e kemi lyer me vitam hedhim te gjithe perbersat i trazojme mire e pjekim per 1 ore ne 200 grande (kur te hidhni qumeshtin hidhni edhe pak uje me te ziejne mire patatet).

Kek cokollate!!!

loading...
Përbërësit 
 1. 2 Filxhane kafeje miell farina (qe frihet vet)
 2. 3/4 Filxhane kakao
 3. 3/4 Vitam
 4. 5 Veze
 5. 2 Filxhane sheqer
 6. 1/2 Filxhane qumeshte
 7. 1/2 Luge te vogel sod 
 8. Vanilie
Përbërësit per siperfaqen
 1. 125g Cokollate
 2. 1 Filxhane pluhur sheqeri
 3. 2 Luge gjelle koniak
 4. 2 Luge gjelle qumeshte
 5. 2 Luge gjelle vitam
   Receta
 1. Ne nje tas rrahim me nje mikser dore vitamin me sheqerin per 5 minuta pastaj hedhim nje e nga nje vezet  i rrahim akoma 5 minuta hedhim te gjithe perberat e tjere 
 2. Hedhim brumin ne nje forme keku qe e kemi lyer mire me viatam e pjekim ne 180 grande per 1 ore 
 3. Shkrim cokollaten
 4. Ne nje tas tjeter hedhim te gjithe perbersat edhe cokollaten e shkrire i rrafim per 5 minuta dhe kur keku te jete ftohur e hedhim ne siperfaqe.

Mish te skuqur me speca gjyrshe

loading...
Përbërësit
 1. 500g Mishe (vici)
 2. 4 Speca gjyra-gjyra
 3. Lengun e nje portokalli
 4. 1 Qep (te prere ne copeza te vogla)
 5. 1 Thelpi hurdher(te prere ne copeza te vogla)
 6. 1 Domate (te copetuar ne blender)
 7. Vaj,krip,piper,rigon
   Receta
 1. Ne nje tigane te madhe me kapak skuqim te gjithe perbersat nje e nga nje hedhim mishin pastaj domaten hedhim dhe uje dhe e leme te ziejme ne grande te ulet sa te behet dhe mos te kete uje (mund ta shoqeroni me oriz ose pure me patate)

Imam-baildi

loading...
Përbërësit
 1. 4 Partexhene
 2. 5 Speca (gjyra te ndrishme)
 3. 3 Domate
 4. 2 Qep
 5. 3 Thelpi hurdher
 6. Krip,vaj,piper te zi,piper te kuq,rigon,pak sheqer
 7. Djathe te bardhe (per siperfaqen)
   Receta
 1. Presim ne feta partexhanet dhe i hedhim ne uje me krip per 1 ore ose me shume
 2. Lajme dhe presim te gjithe perbersat i skuqim nje e nga nje i hedhim ne nje tepesi 
 3. Kullojm mire partexhanet dhe i skuqim pak(me vaj ulliri)  i veme ne siperfaqe te gjelles u hedhim uje dhe i pjekim per 1 ore ne 200 grande (nese duan i hidheni akoma uje) kur ta sherbeni gjellen ne pjata hidhni ne siperfaqe djathin.

Papucakia!!!

loading...
Përbërësit per qiman
 1. 8 Partexhane
 2. 500g Mish te grrir (qima) 
 3. 2 Qep
 4. Majdanoz
 5. 2 Domate
 6. Kanell,mos-hokaridho,karafil
 7. Krip,vaj,piper te zi,piper te kuq
 8. Djathe kackavall per siperfaken e gjelles
 9. 2 Thelpi hurdher
 Përbërësit per kremin besamel
 1. 3 Gota qumeshte
 2. 7 Luge gjelle miell
 3. 5 Luge gjelle gjalp
 4. 2 Vez
 5. Krip-piper te zi
 6. Pak mos-hokaridho
  Receta
 1. Lajm partexhanet i presim ne mes dhe u heqim te gjithe mbushjen (nese doni pak nga mbushja ta hidhni ne qima) i veme ne uje me krip per 1 ore ose me shume dhe pastaj i pjekim per 30 minuta ne 180 grande
 2. Ne nje tenxhere hedhim te gjithe perbersat e qimas duke i skuqur nje e nga nje hedhim pak uje dhe e ziejme per 30 minuta (kur te jet gati nuk duhet te kete uje por shume pak)
 3. Ne nje tenxhere hedhim vitamin e shrime pastaj hedhim miellin dhe te gjithe perbersat e tjere duke i trazuar gjithmon i leme 2 minuta pastaj e heqim
 4. Mbushim partexhanet me qimane nga lart hedhim kremin dhe djathin i pjekim per 1 ore ne 180 grande   

Thursday, November 6, 2014

Makarona me salce!!!

loading...
Përbërësit
 1. 500g Makarona
 2. 3 Domate
 3. Pak vasilikua 
 4. 3 Thelpi hurdher
 5. Krip,piper te zi,pak rigon
 6. Pak sheqer
 7. Vaj
  Receta
 1. Ne nje tenxhere valojme ujin hedhim makaronat, krip,dhe pak vaj kur te jene gati i kullojme.
 2. Ne nje tenxhere tjeter hedhim te gjithe perbersat e salces pak uje e leme te ziejne sa te behet si krem (po nuk keni domate te fresketa munde te veni 500g pumaro)

Makarona me Kima!!!

loading...
Përbërësit
 1. 500g Makarona
 2. 500g Kima (mish te grrir)
 3. 1 Qep
 4. 2 Thelpi hurdher
 5. 2 Domate
 6. Krip,piper te zi,piper te kuq 
 7. Pak kanelle,karail.mos-hokaridho (arre moskat)
 8. Vaj
 9. Djathe kackavall (per siperfaqen)
  Receta
 1. Ne nje tenxhere valojme ujin hedhim makaronat, krip,dhe pak vaj kur te jene gati i kullojme.
 2. Ne nje tjeter tenxhere skuqim te gjithe perbersat e mishit nje e nga nje e ziejme per 30 minuta (mos te kete shume lenge)kur te jene gati mishin mund ta hidhni te makaronat ose ne pjate.

Wednesday, November 5, 2014

Bizele!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1kg Bizele
 2. 6 Qep te fresketa
 3. Anthe
 4. 500g Pumaro
 5. 3 Karota 
 6. Krip,piper te kuq,piper te zi 
 7. Vaj
  Receta
 1. Presim dhe i hedhim ne nje tenxhere presioni te gjithe perbersat nje e nga nje duke i skuqur dhe bizelet  
 2. Hedhim uje dhe i zjejme per 20 minuta 

Qofte me spinaq!!!

loading...
Përbërësit
 1. 500g Spinaq
 2. 5-6 Qep te fresketa 
 3. Anthe (anitho) 
 4. 1 Veze
 5. Buk te lagur me vere te kuqe (sa te duan qoftet)
 6. Krip,piper te zi
 7. Vaj
 Receta
 1. Hedhim te gjithe perbersat ne nje tas te madhe buken e shtridhim mire i gjeshim mire.
 2. I bejme topa te vegjel i lyejme me miell nje e nga nje dhe i skuqim.

Kek dy-gjyresh!!!

loading...

Përbërësit
 1. 1 Filxhane caji sheqer
 2. 1 Filxhane caji vitam
 3. 3 Veze
 4. 2 Luge gjelle kakao
 5. 2 Luge gjelle qumeshte
 6. 1 3/4 Filxhane caji miell qe fryhet vete (farina)
 7. 3 Luge gjelle lenge portokalli
 8.  Lekuren e 1 portokalli te ngrire ne rente
 Përbërësit per siperfaqen e kekut
 1. 1 1/2 Sheqer pluhur
 2. Pak cokollate te shkrire
 3. 3 Luge gjelle lenge portokalli
 Receta 
 1. Rrahim sheqerin me vitamin per 5 minuta pastaj hedhim vezet nje e nga nje pastaj hedhim miellin 
 2. Marrim dy tas ndajme brumin ne dy pjese te njera hedhim qumeshtin dhe kakaon te tjetra hedhim lengun e portokallit dhe lekuren e grrir te portokallit
 3. Marrim nje forme keku e lyejme mire me vitam hedhim nje pjesen e brumit ate me lengun  portokallit pastas hedhim tjetren e trazojme pak me nje luge qe te behen dy gjyra (jo te behet keku i gjithe me kakao) 
 4. E pjekim ne 190 grande per 30-45 minuta 
 5. Ne nje tas te vogel hedhim te gjithe perbersat per siperfaqen e kekut pervec cokollates i trazojme mire dhe e hedhim ne siperfaqe te kekut kur ai te jet ftohur me pas hedhim cokollaten e shkrire viza-viza  dhe keku eshte gati.

Pasticio!!!

loading...
Përbërësit 
 1. 500g Makarona
 2. 1 Kg Mish te grrir (Kima) 
 3. 1 Qep
 4. 2 Domate 
 5. Pak vere te bardhe
 6. 3 Luge gjelle vitam
 7. 1 Veze 
 8. Vaj (ulliri) 
 9. Krip,piper te zi,piper te kuq
 10. Djathe kackavall (te bluar)  
 11. Kanelle,mos-hokarido,karafile 
Përbërësit per kremin besamel
 1. 3 Gota qumeshte 
 2. 7 Luge gjelle miell
 3. 2 Veze
 4. Krip,piper
 5. Mos-hokaridho
 6. 5 Luge gjelle vitam
 Receta
 1. Zjejme makaronat i kullojme.
 2. Ne nje tigane hedhim te gjithe perbersat e mishit pervec vezes,djathit dhe vitamit i skuqim nje e nga nje ne fund hedhim mishin i shuajme me vere dhe e zjejme per 30 minuta.
 3. Ne nje tenxhere hedhim te gjithe perbersat e kremit duke i trazuar gjithmon per 2-3 minuta dhe e heqim.
 4. Ne nje tepesi hedhim mararotat,djathin,vitamin,vezen i trazojme mire nga lart hedhim mishin dhe pastaj kremin besamel.
 5. E pjekim ne 200 grande per 50-60 minuta.

Tuesday, November 4, 2014

Pule me patate !!!

loading...
Përbërësit 
 1. 1 Pule 
 2. 1 Kg Patate (mund te veni me shume)
 3. 3 Thelpi hurdher
 4. 3 Luge gjelle mustardhe
 5. 1-2 Limona
 6.  Piper te zi
 7. Krip,rigon
 8. Vaj (ulliri)
 9. 1-2 Karota
 Receta
 1. Ne nje tepesi hedhim patatet (i prisni si te doni) copetojme pulen ne 4-5 e veme edhe ate ne tepesi hedhim dhe karotat i presim ne feta.
 2.  Ne nje blender (multi) hedhim brenda hurdherat,mustardhen,piperat,rigonin,vajin,kripen i rrahim sa te behen nje krem i hedhim ne siperfaqe te pules dhe patateve i trazojme mire hedhim pak uje dhe i veme ne furre ne 180 grande rreth 1 ore kur te jene gati shtridhim limonat i hedhim ne siperfaqe i leme 10 minuta akoma ne furre dhe pastaj gjella eshte gati (jo limonin qe ne fillim se nuk ziejne patatet).

Fasule (groshe)

loading...

Përbërësit 
 1. 3 Filxhane caji fasule (groshe)
 2. 1 Domate 
 3. 2 Qep
 4. 4 Karota
 5. Selino
 6. Krip
 7. Vaj
 8. 2 Speca te kuqe
 9. Piper te kuq,piper te zi,pak rigon
 Receta
 1. Nje dite me para veme ne uje fasulet.
 2. Kur ti gatuajme i hedhim ne nje tenxhere i valojme ujin e pare e hedhim poshte dhe i kullojme.
 3. I hedhim ne nje tenxhere presioni presim perbersat i hedhim edhe ato te gjitha brenda hedhim uje i ziejme per nje ore (mos te kene shume uje).

Monday, November 3, 2014

supe peshku!!!

loading...
Përbërësit 
 1. 4 Peshk (per supe)
 2. 2 Qep
 3. 3 Patate 
 4. 3-4 Karota
 5. Pak selino
 6. 2 Kunguj (te vegjel)
 7. Oriz
 8. Krip,piper te zi
 9. Limon
 10. Vaj
 Receta
 1. Ne tenxhere presioni ziejme peshkun 10 minuta pastaj peshkun e veme ne nje pjate kullojme ujin e veme prape ne tenxhere presioni hedhim te gjithe perberesat pervec orizit nuk i presim fare vetem sa i pastrojme i ziejme per 10 minuta .
 2. Disa nga perberesat i leme ti bejme sallat disa i presim i hedhim te supi.
 3. Valojme ujin hedhim orizin e leme sa te behet dhe supa eshte gati.

Saturday, November 1, 2014

Thjerreza!!!

loading...
Përbërësit 
 1. 1 Filxhan caji thjerreza
 2. 1 Qep
 3. 3 Karota
 4. 3 Thelpi hurdhera 
 5. Piper te zi,piper te kuq,krip
 6. 2 Speca te kuq
 7. 1 Domate
 8. Vaj 
 9. Rigon
 Receta
 1. Hedhim qepen,karotat,hurdheren,specat,domaten, ne nje blender i grrim i hedhim ne nje tenxhere i skuqim hedhim dhe kpip,piperat,rigonin.
 2. Ne nje tenxhere hedhim thjerrezat hedhim uje i leme te valojne pastaj i kullojme i lajm dhe i hedhim ne tenxhere me perberesat qe kemi skuqur hedhim uje dhe i leme te ziejne.