Friday, November 28, 2014

Kourabie me bajame!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Filxhane caji bajame  (pa lekur)
 2. 1 1/2 Filxhane caji gjalpe te fresket
 3. 1/2 Filxhane caji sheqer
 4. 1 Veze
 5. 1 Filxhane kafeje te vogel lenge portokalli 
 6. 5 Filxhane caji miell
 7. 2 Vanilie
 8. 1 Luge te vogel beikin pauder 
 9. 1/2kg Sheqer pluhur per siperfaqen
 Receta
 1. Veme bajamet ne nje tepesi i pjekim per 10 minuta ne 200 grade dhe pastaj i presim ne copeza (jo shume te vogla).
 2. Ne nje tas te madhe hedhim miellin beikin pauder dhe vanilien.
 3. Ne nje tas tjeter hedhim gjalpin e rrahim per 5 minuta pastaj hedhim sheqerin e rrahim dhe ate 5 minuta pastaj hedhim vezen,lengun e portokalliti rrahim dhe pak.
 4. Hedhim avash-avash miellin sa te marre te gjithe pastaj bajamet e gjeshim. 
 5. Marrim nje tepesi shtrojme leter vaji bejme kurabiete sa nje kokerr arre i veme ne tepesi i pjekin ne 170 grade per 20-25 minuta.
 6. Kur te jene gati dhe te jene ftohur pak hedhim ne siperfaqe pluhurin e sheqerit.

No comments :

Post a Comment