Friday, October 31, 2014

Torte me 4 perberesa!!!

loading...
Përbërësit 
 1. 250g Cokollate 55% kakao
 2. 270g Cokollate me qumeshte
 3. 300g Cokollate te bardhe
 4. 550 Krem qumeshti (200g + 200g +150g)
 Receta
 1. Marrim 3 tas ne secilin veme cokollatat.ngrohim 200g te kremit te qumeshtit mbejme copeza te vogla cokollaten e pare e hedhim te kremi qe kemi ngrohur i trazojme mire sa te shkrin cokollata dhe te behet nje krem i trrash e hedhim ne nje tepesi te rrumbullakte dhe e veme per 20 minuta ne frigorifer 
 2. Ngrohim 200g e krem hedhim cokollaten e dyte edhe ate te copetuar e trazojme mire sa te shkrin dhe te behet nje krem i trrash marrin tepesin ne frigorifer e hedhim nga lart dhe e veme prape per 20 minuta ne frigorifer 
 3. Ngrohim 150g te kremit hedhim cokollaten e bardhe te copetuar e trazojme mire qe te shkrin dhe e hedhim ne siperfaqe te tortes dhe e leme 5 ore akoma ne frigorifer .

Supe pule !!!

loading...
Përbërësit 
 1. 1 Pule 
 2. 2 Qep
 3. Krip,piper te zi,pak rigon
 4. 1 Filxhan caji oriz
 5. 2 Veze
 6. 1 Limon
 7. 2 Karota
 Receta
 1. Zjejme pulen ne tenxhere presioni per 20 minuta hedhim qepen,karotat,kripen,piperin,rigonin .
 2. Kur te ftohet pula e veme ne nje pjate e copetojme dhe e hedhim prape ne tenxhere (vetem mishin jo kockat) leme ujin te valojne dhe hedhim orizin .
 3. Kur te jete gati orizi rrahim vezet mire me limonin dhe e hedhim te supi e leme 3 minuta.

Mish vici me makarona dhe krem besamel

loading...
Përbërësit
 1. 500g Makarona
 2. 1 kg Mish vici ne copa te vogla 
 3.  3 Qep
 4. 1 kg Domate
 5. 4-5 Karota te prera ne feta
 6. Krip,pak sheqer,piper te zi,te kuq,pak dafin
 7. Vaj
 8. Pak konjak
 Përbërësit per besamelin 
 1. 6 Luge gjelle vitam
 2. 6 Luge gjelle miell
 3. 2 Filxhan caji qumeshte 
 4. 1 Veze
 5. 200g Djathe kackavall (per siperfaqen)
 6. Piper te zi,krip
 Receta
 1. Zjejme makaronat per 4-5  minuta dhe i kullojme
 2. Skuqim qepen,mishin,karotat,hedhim domatet dhe te gjitha perbersat e tjera i leme te zjejme 
 3. Ne nje tenxhere hedhim vitamin e shkrim dhe hedhim te gjithe perbersat (qumeshtin e hedhim te xhehte) kure te jete gati e leme te ftohet pak 
 4. Hedhin ne nje tepesi makaronat,mishin dhe ne siperfaqe hedhim besamelin dhe i pjekim ne 180 grande per 30-40 minuta.

Biftek me mbushje djathi!!!

loading...
Përbërësit
 1. 600g Mish te grrir (qima)
 2. 2 Qep 
 3. Majdanoz
 4. 3-4 Feta buke 
 5. 1 Veze
 6. Pak uthull
 7. Vaj
 8. Krip,piper te zi,piper te kuq,rigon 
 9. 1 Spec 
 10. 180g Djathe kackavall (kefalograviera)
 
 Receta
 1. Ne nje tas hedhim te gjithe perbersat pervec djathit dhe specen dhe i gjeshim mire.
 2. Presim djathin dhe specen bejme bifteket te rrumbullakte dhe veme djathin dhe specen ne mes te biftekeve dhe i pjekim ne furre ne 180 grande per 30 minuta. 

Cheesecake!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pako biskota (pti-ber)
 2. 125g Vitam
 3. 250g Krem qumeshti
 4. 200g Krem djathi 
 5. 5 Luge gjelle sheqer
 6. 300g Recel luleshtrydhe 
 Receta
 1. Hedhim ne blender (multi) biskotat dhe i bejme pluhur. ne nje tenxhere shkrim vitamin dhe pastaj hedhim biskotat i perzjejme mire dhe i hapim ne nje tepesi te vogel edhe nga anet e veme ne frigorifer per 10 minuta.
 2. Ne nje tas hedhim kremat,sheqerin dhe i rrahim me nje mikser dore per 7 minuta e hedhim lart biskotave.
 3. Dhe ne siperfaqe hedhim recelin dhe embelsira eshte gati . 

Thursday, October 30, 2014

Pule me mustard dhe krem djathi!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pule 
 2. 1 Knor (pule) 
 3. 3 Luge gjelle mustarde
 4. 1 Krem djathi 
 5. Pak majdanoz
 6. 2 Thelpi hurdher  
 7. Krip.piper te zi 
 8. Pak vere te bardhe  
 9. Vaj
 Receta
 1. Ne nje tas hedhim te gjithe perberesit jo pulen as veren.
 2. Pulen e bejme copa te vogla e skuqim mire dhe e shuajme me vere hedhim dhe perberesat i leme 10 minuta dhe eshte gati mund ta shoqeroni me oriz ose makarona. 

Wednesday, October 29, 2014

Oriz me pule dhe krem qumeshti!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pule 
 2. 2 Filxhane te madhe oriz
 3. 2 Kuti krem qumeshti 
 4. Vaj.krip,piper te zi 
 5. 1 Qep
 Receta
 1. Ne tenxhere presioni hedhim qepen e skuqim hedhim pulen ,piper dhe krip(e mbejme copa te vogla pulen) me pas hedhim uje e zjejme per 30 minuta.
 2. Marrim te gjithe lengun e pules e hedhim ne nje tenxhere nese nuk mjafton hedhim akoma uje e valojme hedhim orizin,krip,pak piper (nese doni orizin mund ta skuqni mbehem shume i shishem).
 3. Marrim pulen e hedhim ne nje tigan hedhim kremin e leme te mbehet pak krem i trashe e hedhim  ne siperfaqe te orizit ne cdo pjate.

Tuesday, October 28, 2014

Musaka !!!

loading...

Përbërësit
 1. 1kg Partixhane 
 2. 500g Patate
 3. Vaj ulliri
 4. Besamel (krem) 
 5. Djathe kackavall te grrir (kefalotiri)
Përbërësit per mishin e grire 
 1. 800g Mish te grire 
 2. 1 Qep
 3. 2-3 Thelpi hurdhera
 4. 2 Domate (ose nje pumaro)
 5. Majdanoz 
 6. Pak kanelle,mos-hokaridho,karafil
 7. Piper te kuq,piper te zi
 8. Vaj ulliri
 Përbërësit per kremin (besamel)
 1. 3 Gota qumeshte
 2. 7 Luge gjelle miell
 3. 2 Veze 
 4. 5 Luge gjalpe
 5. Pak mos-hokaridho
 6. Krip,piper te zi 

 Receta
 1. Presim ne feta partixhanet i hedhim ne uje me krip i leme 30 minuta dhe pastaj i skuqin.
 2. Presim ne feta edhe patatet i skuqim.
 3. Ne nje tenxhere hedhim te gjithe perberesit e mishit te grir i skuqin pak pastaj hedhim pak uje e leme te ziejne per 30 minuta.
 4. Ne nje tenxhere tjeter hedhim te gjithe perberesat e kremit i trazojme mire e leme pak dhe e heqim.
 5. Marrim nje tepesi e lyejme mire me vaj dhe shtrojme patate,nga larte partixhane duke hedhur gjithmon djathe mishin e grire patate partixhane ne siperfaqe kremin dhe djathe.
 6.  Pjekim per 45-50 minuta ne 180 grande.

Tuesday, October 21, 2014

Patate me biftek ne furre !!!

loading...
Përbërësit per mishin e grrire
 1. 1kg Mish vici (qima)
 2. 2 Qep
 3. 2 Domate
 4. 3-4 Feta buke
 5. Pipier te zi,rigon,krip
 6. Vaj ulliri
 7. Pak uthull
 Përbërësit per patatet
 1. 8 Patate
 2. 1 Luge gjelle mustarde,rigon,piper te zi.krip
 3. 2 Limona (vetem lengun)
 4. 1/2 Vaj ulliri
 Receta
 1. Hedhim patatet ne nje tepesi nga larte hedhim te gjithe perbersat pervec lengun e limonit hedhim dhe ujin sa ta shikoni te nevojshme dhe i pjekim ne 200 grande per 1 ore (ne fund hedhim lengun e limonit)
 2. Ne nje tas hedhim te gjithe perbersit e qimase i gjeshim mire i mbejme te rrumbullakta dhe i veme ne furre me patates per gjysem oreMonday, October 20, 2014

Sallate me patate !!!

loading...
Përbërësit
 1. 6-8 Patate (te prera katrore)
 2. 1 Qep (te copetuara)
 3. 2-3 Qep te njoma (te copetuara)
 4. 1 1/2 Magionez
 5. Pak uthull
 6. Majdanoz
 7. Krip,piper te zi,vaj ulliri 
 8. 3 Karota 
 9. Mustard (sa te jet e nevojshme)
Receta
 1. Ziejme patatet dhe karotat ne uje me krip kur te jene kati i presim katrore dhe i veme ne nje tas.
 2. Hedhim te gjithe perbersat ne nje blender (multi) i presim pak i hedhim te patatet dhe i trazojme mire.

Tart cokollate!

loading...
Përbërësit per bazen
 1. 300g Biskota (pti-ber te copetuara)
 2. 100g Vitam (te shkrire)
Përbërësit per kremin
 1. 200ml Krem qumeshti
 2. 300g Cokollate
Receta
 1. Per bazen:  perziejme biskotat me vitamin i hedhim ne nje tepesi e hapim mire nga te gjitha anet e veme ne frigorifer per 2 ore.
 2. Per kremin: ne nje tenxhere ngrohim kremin e qumeshtit hedhim cokollaten e trazojme gjithmon sa te shkrin e te behet krem.
 3. Hedhim kremin ne bazen e tartes e veme prape ne frigorifer per 3 ore.

Qofte me makarona !!!

loading...
Përbërësit per qoftet
 1. 500g Kima
 2. 1 Veze
 3. 3 Feta buke
 4. 1 Qep
 5. 2-3 Thelpi hurdher
 6. Krip,piper te zi,dhiosem 
 7. Pak vere ose uthull
 8. Vaj ulliri
 9. 500 Makarona (fiogo)
 Përbërësit per salcen
 1. 5-6 Domate
 2. 2 Speca te kuqe
 3. 2 Thelpi hurdher
 4. Vaj ulliri 
 5. 1/2 Gote vere 
 6. Pak sheqer
 7. Krip,piper te zi 
Receta
 1. Ne nje tas hedhim te gjithe perbersit e qofteve dhe i gjeshim i lyejme me miell dhe i skuqim 
 2. Ne nje tenxhere hedhim te gjithe perbersat e salces i leme pak te ziejne 
 3. Ne nje tenxhere hedhim uje e leme te valojne hedhim makaronat pak vaj dhe pak krip kur te jene gati i kullojme i hedhim ne nje tepesi nga lart hedhim salcen,qoftet dhe i pjekim ne 180 grande per 15-20 minuta ktheni qoftet dhe nga ana tjeter.

Oriz (pilaf)

loading...
Përbërësit
 1. 1 Filxhane oriz (per pilaf)
 2. 3 Filxhane uje (jo plot) 
 3. Krip
 4. Piper te zi 
 5.  Vaj ulliri
Receta
 1. Ne nje tenxhere hedhim ujin e leme te valojne.
 2. Ne nje tigan hedhim orizin vajin dhe e skuqim sa te marre gjyre.
 3. Ne ujin e valuar hedhim orizin,kripen, piperin e zi dhe e ziejme (qe te jet pilafi kokerr-kokerr hedhin nje lunge gjelle uthull) mund ta shoqeroni me se te doni.

Speca te kuqe me djathe !!!

loading...
Përbërësit
 1. 10 Speca te kuqe
 2. 300g Djathe
 3. 300g Gjize
 4. 6 Luge gjelle vaj ulliri
 5. Piper te zi
 6. Rigon
 Receta
 1. Veme specat ne nje tepesi me pak uje dhe gjysmen e vajit dhe i pjekim ne 200 grande sa te behen.
 2. Ne nje tas hedhim djathin,gjizen,piperin,rigonin dhe vajin qe ka mbetur i trazojme mire mbushim specat dhe i pjekim 15 minuta akoma (ne se kane heqim lekuren e specave para se ti mbushim) .

Tas-Qebap!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1kg Mish vici
 2. 2 Qep
 3. 3 Karota
 4. 5-6 Domate
 5. 1 Gote vere,vere te kuqe
 6. 1/2 Vaj ulliri
 7. Krip,piper te zi
 Receta
 1. Ne nje tenxhere hedhim vajin hedhim,qepen,karotat,mishin dhe i shuajme me vere hedhim domatet,kripen,piperin,hedhim ujin sa te duhet dhe e ziejme munde te shoqerojme me oriz ose pure me patate.Byrek te vegjel me djathe !!!

loading...
Përbërësit per peten
 1. 500g Miell
 2. 1 1/4 Vitam
 3. 1 Filxhan caji kos
Përbërësit per mbushjen
 1. 250g Djathe
 2. 150g Gjize
 3. 1 Veze 
 4. Piper te zi
 Receta
 1. Ne nje tas hedhim miellin ne mes hedhim kosin, vitamin hedhim avash-avash uje pak te vaket sa te duhet dhe e gjeshim e hapim e mbejme pet dhe me nje got vere i presim te rrumbullakta.
 2. Ne nje tas rrahim vezen hedhim djathin,gjizen,piperin i trazojme mire dhe mbushim petet dhe i mbyllim me gjyshtrinjte.
 3. Lyejme nje tepesi me gjalpe dhe i pjekim ne 180 grande sa te marrin nje gjyre te bukur.

Sunday, October 19, 2014

Pure me patate !!!

loading...
Përbërësit 
 1. 500g Patate
 2. 1/2 Filxhan caji qumeshte
 3. 2 Luge gjelle vitam 
 4. Krip
 Receta
 1. Lajm mire patatet dhe i zjejme per 40 minuta hedhim krip kur te jene gati i leme te ftohen dhe u heqim lekuren i hedhim ne blender (multi) i bejme krem.
 2. Hedhim prap ne tenxheren e nxehte puren hedhim dhe vitamin e trazojme te shkrine  
 3. Ne funde hedhim qymeshtin te nxehte i trazojme mire dhe eshte gati.

Kek me portokalle dhe banane!!!

loading...
Përbërësit 
 1. 1 1/2 Filxhan caji lenge portokalli 
 2. 1 Filxhan sheqer
 3. 1/2 Filxhan vaj ulliri
 4. 2 Veze
 5. 500g Miell farina qe fryhet vet
 6. 1 Vanilie
 7. Lekuren e 1 portokalli te ngrire ne rente
 8. 1 Banane
 9. 400g Nutella
 10. 200g  Cokollate 
 11. 200g Krem qumeshti
 Receta
 1. Ne nje tas rrahim te gjitha perberesat pervec 4 te fundit dhe ndezim furren ne 180 grande.
 2. Lyejme nje forme me gjalpe dhe hedhim gjysmen e brumit ne mes hedhim bananen te prere ne feta dhe nutellen dhe nga lart brumin tjeter.
 3.  Pjekim kekun per 50 minuta kur te jete gati dhe te heqim nga furra shkrim cokollaten me kremin e qumeshtit dhe e hedhim ne siperfaqe.

Byrek djathi pa pet !!!

loading...
Përbërësit 
 1. 300g Djathe te bardhe
 2. 200g Djathe kackavall (graviera)
 3. 3 Veze
 4. 200g Kos
 5. 200g Vitam
 6. 1/2 Luge embelsire sod
 7. 1 Filxhan caji miell
 Receta
 1. Copetojme djathin e kackavallit dhe me nje pirun djathin e bardhe
 2. Ne nje tas rrahim vezet hedhim djathin e bardhe,djathin kackavall,kosin,vitamin,miellin bashke me soden 
 3. Lyejme nje tepesi me gjalpe hedhim brumin brenda e pjekim ne 180 grande per 1 ore ose me pak sa te skuqet nga lart.

Supe perimesh !!!

loading...
Përbërësit 
 1. 7 patate te vogla
 2. 6 domate te vogla
 3. 3 qep
 4. selino
 5. 3 karota
 6. 2-3 preshe te vegjel
 7. 3 kungull te vegjel
 8. legun e 2 limonave
 9. piper te zi,piper te kuq,krip
 10. 5-6 luge gjelle vaj ulliri
 Receta
 1. pastrojme te gjitha perimet presim patatet ne feta dhe kungujt,domatet ne copeza te vogla edhe karotat,qepen,preshet dhe selino.
 2. ne nje tenxhere hedhim uje llogaritni sa te mbuloni perimet e leme te valojne dhe hedhim te gjitha perimet hedhim dhe piperin e zi te kuqin,vajin dhe kripen i leme te ziejne per 30 minuta kur te jete gati nese doni mund ti hidhni perimet ne blender (multi) dhe ti beni si krem ne fund hedhim dhe limonat.

Saturday, October 18, 2014

Biskota me nutella!!!

loading...

Përbërësit 
 1. 1 Filxhan caji nutella
 2. 2 Veze
 3. 10 Luge gjelle miell farina qe frihet vet
 
 Receta 
 1. Ndezim furren ne 180 grande dhe lyejme 12 forma te vogela me gjalpe.
 2. Ne nje tas rrahim vezet me nutellen per 5 minuta.
 3. Hedhim avash-avash miellin dhe hedhim brumin ne format jo plot ne gjysem dhe i pjekim per 12 minuta.

Byrek me djathe!!!

loading...
Përbërësit  
 1. 1 Pako pete
 2. 3 Veze
 3. 1 Krem djathi(philadelphia)
 4. 400g Djathe te bardhe 
 Receta 
 1. Lyejm nje tepesi me gjalpe.
 2. Ne nje tas rrahim vezet hedhim djathin qe e kemi coptuar me nje pirun hedhim dhe kremin e djathit.
 3. Shtrojme nje pete ne tepesi hedhim perbersat veme nga lart nje pete tjeter e lyejm me gjalpe dhe e pjekim ne 180 grande per 50-60 minuta.

Friday, October 17, 2014

Makarona me karkaleca deti !!!

loading...
Përbërësit  
 1. 500g Makarona 
 2. 20 karkaleca 
 3. 1/K Vaj ulliri
 4. 2 Thelpi hurdher
 5. 500g Pumaro (salce domate)
 6. 1 Pako krem djathi 
 7. Pak majdanoz dhe vasilikua
 8. 2 Speca 
 9.  Krip,piper te zi
Receta 
 1. Ne nje tenxhere hedhim vajin skuqim karkalecat pastaj hedhim specat,hurdheren,krip,piper,maldanoz vasilikua dhe pak uje te vjejne per 10 minuta kur te jete gati dhe mos te kete uje hedhim pumaron e leme 5 minuta pastaj e heqim.
 2. Zjejme makaronat hedhim pak vaj qe mos te gjiten me njera tjetren dhe krip kure te jene kati i kullojme dhe i hedhim brenda te karkalecat i leme 5 minuta te ziejne bashke me to dhe ne fund hedhim kremin e djathit e trazojme mire qe te shkrin dhe jane gati

Thursday, October 16, 2014

Si te mbejme pete!!!

loading...
Përbërësit
 1. 250g Vitam
 2. 4-5 Got-uji miell
 3. 5 Luge gjelle vaj 
 4. Uje (sa te duhet)
 5. Krip 
Receta 
 1. Perzjejme miellin me vajin hedhim kripen ujin avash-avash dhe i gjeshim mire dhe i leme per 30 minuta 
 2. Ndajme brumin ne 2 pjese e lyejme me vitamin dhe i veme pak ne frigorifer pastaj i hapim ne 2 pete.

Buke tosti me nutelle

loading...
Përbërësit 
 1. 4 Feta buke tosti 
 2. 2 Veze
 3. 1/4 Filxhan caji krem qumeshti
 4. 1/8 Filxhan caji sheqer pluhur
 5. 4 Luge gjelle nutella
 6. Mjalt (per siperfaqen)
Receta 
 1. Ne nje tas rrahim vezet.kremin e qumeshtit,sheqerin pluhur 
 2. Marrim fetat e tostit i lyejme ne nutella dhe me te gjitha ato qe kemi ne tas dhe i skuqim nga te 2 anet kure te jene gati hedhim ne siperfaqe mjaltin.

kek me vanilje dhe nutella!!!

loading...
Përbërësit 
 1. 1 1/2 Filxhan miell farina (qe frihet vet)
 2. 4 Veze
 3. 2 Vanilje
 4. 1 1/4 Fixhan sheqer 
 5. 225g Gjalpe
 6. 1 Kuti nutella 
 7. Pak krip
   Receta 
 1. Ndezim furren ne 170 grande, marrim nje forme e lyejme me gjalp.
 2. Me mikser rrahim gjalpin me sheqerin per 7 minuta pastaj hedhim vezet rrahim gjithmon hedhim vaniljen kripen dhe avash-avash miellin.
 3. Hedhim gjysmen e brumin ne forme nga lart gjysem nutella pastaj gjysemen tjeter brume dhe gjysem nutella.
 4. Veme kekun ne furre e pjekim per 1 ore dhe 15 minuta.

Wednesday, October 15, 2014

Bërxolla derri me birrë, kërpudha dhe speca!!!

loading...
Përbërësit 
 1. 4 Berxolla qafe 
 2. 2 Qepe te prera ne feta 
 3. 3 Speca gjyra-gjyra
 4. 300g Kerpudha te prera ne feta
 5. 330ml Birre
 6. 1/2 Filxhan vaj 
 7. Krip,piper te kuq,piper te zi 
 8. 1 Knor perimesh
  Receta 
 1. Ne nje tigan me kapak hedhim vajin skuqim berxollat pak pastaj i veme ne nje pjate.
 2. Ne te njejtin tigan skuqim qepen,specat dhe me pas kerpudhat veme prap berxollat hedhim kripen piperin e zi dhe te kuq dhe i shuajme me birren.
 3. Nxehim 1/2 filxhan uje dhe shkrim knorin e hedhim brenda ne tigan dhe i ziejme per 15-20 minuta kur te jete gati mund ta shoqeroni me patate te skuqura ose oriz. 

Pule me patate limon dhe djathe!!!

loading...
Përbërësit 
 1. 1 Pule
 2. 100g Djathe te bardhe (te prere ne copeza te vogla)
 3. 1kg Patate (i prisni si te doni)
 4. 2 Thelpi hurdher 
 5. 3 Limona (lengun)
 6. 1 Luge te vogel uthull
 7. Vaj ulliri 
 8. Rigon piper te zi dhe krip
  Receta 
 1. Dezim furren ne 180 grade dhe lajme mire pulen e vendosim ne tepesi 
 2. Qerojme patatet i presim i lajm i hedhim ne tepesi hedhim hurdheren, rigonin, piperin,kripen, vajin uthull, limonat,dhe uje.
 3. Mbulojme me leter alumini tepesin e pjekim ne 45 minuta pastaj heqim letren e aluminit hedhim djathin dhe e pjekim akoma per 20 minuta.

Ravani me shurup!!!

loading...
Përbërësit 
 1. 2 Filxhan simigdhali (ose mund te perdorni miell misri )
 2. 1 Filxhan gjalpe
 3. 1/2 Filxhan sheqer
 4. 1 1/2 Filxhan miell farina (qe fryhet vet )
 5. 5 Veze
 6. Pak portokall ose limon te grire (pjesen e jashtme)
 7. 1/2 Luge te vogel sode 
 8. 2 Vanilie

Përbërësit per shurupin
 1. 3 Filxhan sheqer
 2. 4 Filxhan uje
 3. Pak kanelle
 4. Leng limoni nga nje portokalle 
Receta 
 1. Ne nje tas perziejme miellin me simigdhalin 
 2. Ndezim furren ne 180 grande.
 3. Me nje mikser rrahim gjalpin me sheqerin per 10 minuta pastaj hedhim vezet,vaniliet ,pjesen e jashteme te limonit ose portokallit dhe avash avash miellin(farina-simigdhali) vazhdojme i rrahim sa te behet nje krem dhe ne fund hedhim soden dhe e perziejme.
 4. Hedhim brumin ne nje tepesi qe e kemi lyer me gjalpe dhe e pjekim per 45 minuta.
 5. Ne nje tenxhere hedhim te gjithe perbersat e shurupit dhe i ziejme per 5 minuta.
 6. Kur embelsira te jete gati e presim si bakllavai dhe hedhim shurupin luge luge qe te vej nga te gjitha anet.
 

Tuesday, October 14, 2014

Kek te vegjel me 4 perberes me 3 levizje!!!

loading...
Përbërësit 
 1. 250g Nutela (cocollate)
 2. 2 Veze
 3. 10 Luge gjelle farina (qe fryhet vet )  
 4. 10-12 Forma te vogela
Receta
 1. Ndezim furren ne 180 grande
 2. Ne nje mikser dore rrafim vezet me nutelen 5 minuta pastaj luge-luge hedhim miellin e rrafim 2-3 minuta akoma.
 3. Hedhim 1 luge gjelle brum ne cdo forme dhe i pjekim per 20 minuta.

Milfeig nje nga embelsirat me te mira greke !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pako pete (sfoliata)
 2. 1 Kuti krem embelsire
 3. Pak liker
 4. 300g Krem qumeshti 
 5. 2 Luge gjelle pluhur sheqeri  
 6. Pluhur sheqeri (kur te jet gati ta hedhim nga lart)
Receta
 1. Ne nje tepesi te madhe hapim peten dhe e pjekim ne grande te mesme sa te marr nje gjyre te bukur kaf kur te jete gati e leme te ftohet e presim si shirita vija-vija ose katrore 
 2. Bejme kati kremin e embelsires e heqim nga syri i sobes dhe i hedhim likerin 
 3. Vedosim nje shirite pet ne nje tepesi te vogel (aq sa te marr petet )hedhim sasine me te madhe te kremit nga lart hapim prape nje pete hedhim kremin qe na ka betur dhe veme prap peten e tret 
 4. Ne nje mikser dore rrafim kremin e qumeshtit me pluhurin e sheqerit sa te behet krem e hedhim lart petes dhe ne fund thermojme pete te tjera qe na kane mbetur dhe bashke me pluhurin e sheqerit i hedhim nga lart kremit.

Bukedjathi te shishem me 3 levizje !!!

loading...
Përbërësit
 1. 2 Filxhan caji miell farina (qe fryhet vet)
 2. 1 Filxhan vaj misri
 3. 1 Filxhan qumesht
 4. 4 Veze
 5. Pak krip 
 6. 300g Djathe te bardhe
 7. Djathe kackavalle (sa te doni ) 
Receta 
 1. Vendosim te gjethe perberesit ne nje tas i perziejme mire me nje luge sa perzierja te behet si krem
 2. Lyejme nje tepesi me gjalpe dhe hedhim brumin brenda
 3. E veme ne furre qe e kemi ngrohur e pjekim ne 180 grande sa te marre gjyre.( rreth gjysme ore)

Monday, October 13, 2014

Kek limoni !!!

loading...
Përbërësit per kekun
 1. 3 Veze 
 2. 230g Sheqer
 3. 120g Vaj misri
 4. 130g Uje
 5. 250g Miell qe fryet vet (farina)
 6. 1 Vanilie 
 7. Lengun e nje limoni
Përbërësit per shurupin e kekut 
 1. 400g Sheqer
 2. 11/2 Filxhane uje 
 3. 3 Luge gjelle leng limoni
Përbërësit per kremin e limonit 
 1. 200g Kos
 2. 1 Luge gjelle leng limoni 
 3. 2 Luge gjelle pluhur sheqeri
Receta
per kekun 
 1. Ne nje tas hedhim sheqerin me vezet dhe me nje mikser dore e rrafim per 5 minuta pastaj hedhim vajin ujin vanilien lengun e limonit dhe miellin. marrim nje tepesi e lyejme me gjajpe hedhim brenda brumin dhe e pjekim 35-40 minuta ne 180grande. kur te behet e leme te ftohet pastaj hedhim shurupin .

Receta per shurupin
 1. Ziejme ujin me sheqerin dhe lengun e limonit per 5 minuta . 
Receta per kremin e limonit
 1. Ne nje tas perziejme kosin ,lengun e limonit dhe pluhurin e sheqerit . mund ta sherbejme me kekun . 

Peshk bas me patate dhe domate ne furre

loading...

Përbërësit
 1. 2 Peshk te fresket 
 2. 5-6 Patate 
 3. 2 Domate (ne copeza te vogla)
 4. 1 Qepe (te prere ne feta)
 5. 2 Thelpi hurdher (te copetuar)
 6. 2 Luge gjelle majdanoz (te copetuar)
 7.  Rigon
 8. Krip-piper te zi
 9. Vaj ulliri
 10. 1 Limon
Receta

 1. Pastrojme dhe lajm peshkun i hedhim krip (dhe ne bark) dhe e vendosim ne nje tepesi qe e kemi lyer me vaj
 2. Ne nje tas hedhim qepen gjysem hurdher gjysem majdanoz pak vaj dhe e veme ne barkun e peshkut 
 3. Pastrojme patatet ( i prisni si te doni ) hedhim krip piper rigon hurdher dhe majdanozin te gjitha keto i hedhim ne tepesi te peshku rreth e rrotull
 4. Hedhim  domatet vaj dhe 1/2 filxhane uje te nxehte
 5. E vendosim gjellen ne furr te nxehte e pjekim ne 180 grade per 45 min.kur te jete gati per ne tryeze hedhim dhe limonin  (hedhim akoma uje te nxehte nese do)

Sunday, October 12, 2014

Si te pastroni furren tuaj !!!

loading...
Si te pastrojme furren

Per te pastruar yndyrnat e djegura ne furren juaj ngroheni furren dhe hidhni krip te trashe kur furra te ftohet pastrojeni me nje sfugjer te lagur!!!

Qengj me patate në furrë

loading...

Përbërësit
 1. 3-4kg Mishe qengji 
 2. 5-6 Thelpi hurdher
 3.  1.5kg Patate(i prisni si te doni )
 4. 2 Limona te shtridhur
 5. 80ml Vere te bardhe 
 6. Pak rozmarine te fresket
 7. 3 Luge gjelle mustarde 
 8. 2 Luge gjelle rigon 
 9. 1 Filxhan caji vaj ulliri 
 10. Kripe dhe piper te zi 
Receta 
 1. Ngrohim furren ne 180 grade c
 2. Lajme qengjin dhe e fshim me pak leter kuzhine dhe e vendosim ne tepesi 
 3. Hedhim edhe patatet 
 4. Ne nje blender (multi) hedhim vajin krip piper rigon mustarden rozmarin hurdher dhe limonin
 5. Lyejme mire qengjin hedhim dhe veren 
 6. E veme ne furre qe te piqet do 2.5 me 3.5 ore e gjysem dhe cndo gjysem ore e kthejme nga ana tjeter kur te jet gati do kete nje gjyre te bukur kaf.
 

Saturday, October 11, 2014

Soufle me djathe dhe proshute

loading...


Përbërësit 
 1. 100g.Proshute te prere ne copeza te vogla 
 2. 100g.Djathe kackavalle 
 3. 50g.Djathe kackavalle (parmezana)
 4. 50g.Miell
 5. 50g.Gjalpe
 6. 250ml.Qumesht
 7. 2 Luge gjelle leng limoni 
 8. 4 Veze 
 9. Pak kripe (ne se duhet) 
 10. Piper te kuq dhe te zi
receta


 1. Shkrim gjalpin ne tigan ne nje ngrohje te mesme gradualishte shtojme miellin ne nxitje te vazhdueshme pastaj hedhim qumeshtin e perziejme vazhdimisht sa te behet nje krem i trashe
 2. ne nje tas rrahim vezet shtojme djathet,proshuten legun e limonit pak kripe nese duhet piperin e kuqe dhe piperin e zi 
 3. marrin nje tepesi e liejme me gjalpe i hedhim te gjitha ne brenda  dhe e pjekim ne furre ne 170grade per 18-20 minuta pa e hapur fare furren kur te marrin nje gjyre kaf eshte gati .