Tuesday, October 14, 2014

Milfeig nje nga embelsirat me te mira greke !!!

loading...
Përbërësit
  1. 1 Pako pete (sfoliata)
  2. 1 Kuti krem embelsire
  3. Pak liker
  4. 300g Krem qumeshti 
  5. 2 Luge gjelle pluhur sheqeri  
  6. Pluhur sheqeri (kur te jet gati ta hedhim nga lart)
Receta
  1. Ne nje tepesi te madhe hapim peten dhe e pjekim ne grande te mesme sa te marr nje gjyre te bukur kaf kur te jete gati e leme te ftohet e presim si shirita vija-vija ose katrore 
  2. Bejme kati kremin e embelsires e heqim nga syri i sobes dhe i hedhim likerin 
  3. Vedosim nje shirite pet ne nje tepesi te vogel (aq sa te marr petet )hedhim sasine me te madhe te kremit nga lart hapim prape nje pete hedhim kremin qe na ka betur dhe veme prap peten e tret 
  4. Ne nje mikser dore rrafim kremin e qumeshtit me pluhurin e sheqerit sa te behet krem e hedhim lart petes dhe ne fund thermojme pete te tjera qe na kane mbetur dhe bashke me pluhurin e sheqerit i hedhim nga lart kremit.

No comments :

Post a Comment