Wednesday, August 31, 2016

Melci qengji recet e thjeshte

loading...
Përbërësit

 1. 500g Melci
 2. Lengun e 2 limonave
 3. Krip,Piper te zi,Rigon,Vaj Ulliri
Receta


 1. Lajme mire melcin dhe e presim ne copeza te vogla e hedhim ne nje tenxher me 1 gota uje e leme te ziejne sa te pine te gjithe ujin kur mos te kete me uje hedhim pak vaj e skuqim mire hedhim dhe kripen,piperin,rigonin dhe ne fund lengun e limonave.

Monday, August 29, 2016

Topa cokollate me 3 perbersa!!!

loading...
Përbërësit

 1. 2 Pako biskota me cokollate dhe me krem (OREO)
 2. 200g Krem djathi (PHILADELPHIA)
 3. Arre kokosi fluhur per siperfaqen 
Receta


 1. Grime ne blender biskotat i bejme pluhur i hedhim ne nje tas hedhim dhe kremin e djathit i gjeshim mire me dore i bejme topa te vegel dhe i lyejme me arre kokosi dhe i veme ne frigorifer per 2 ore pas dy oreve jane gati.

Biskota te shpejta dhe te thjeshta!!!

loading...
Përbërësit

 1. 200g Gjalpe (vitam)
 2. 250g Miell
 3. 5 g Beikin-pauder
 4. 100g Pluhur sheqeri
 5. Te verdhen e dy vezeve 
Receta


 1. Ne nje tas hedhim te gjithe perberast i gjeshim me dore pastaj veme brumin ne frigorifer te clodhet per 30 minuta pastaj e hapim si fet po jo shume te holle ose si te doni (hidhni pak miell qe te hapet mire) dhe i presim biskotat ne formen qe duam veme nje leter vaji ne nje tepesi ose po nuk keni lyeni tepesine me gjalpe dhe pjekim boskotat ne 190 grade per 15-20 minuta varet nga furra juaj. 

Monday, August 22, 2016

Tave kosi (Recet Tradicionale Shqiptare)

loading...
Përbërësit

 1. 500g Mish qengji
 2. 60g Gjalpe
 3. 3 Veze
 4. 1200ml Kos te kulluar
 5. 3 Luge gjelle miell
 6. 3 Luge gjelle oriz
 7. Krip
 8. Piper
Receta


 1. Veme mishin ne nje tepesi me pak uje e lyejme me gjysmen e gjalpit e pjekim sa te marre gjyre nese do akoma uje shtojme.
 2. Skuqim miellin me gjalpin sa te marri gjyre te zverdhur pastaj hedhim lendun e mishit qe e kemi holluar me uje dhe e kemi kulluar se munde te kete kocka nga mishi e trazojme vazhdimishte qe mos te na behet me kokrriza mielli e leme te zieje sa salca  te jete trashur e trazojme vazhdimishte dhe e leme te ftohet pak.
 3. Rrafim mire vezet ne nje tas pastaj hedhim pak krip,piper te zi,dhe kosin i trazojme mire hedhim dhe salcen e miellit vazhdojme trazojme te tepesia qe kemi mishin hedhim orizin hedhim dhe masen e pergatitur dhe pjekim ne 200 grade per 30-35 minuta varet nga furra.(Nese doni hidhni dhe nje ose dy thelpi hurdher) JU BEFTE MIRE.

Qofte me patate dhe beikon!!!

loading...
Përbërësit

 1. 4 Patata
 2. 100g Djathe kackavalle (guda)
 3. 1 Thelpi hudher
 4. 4 Feta beikon (te prera ne copeza te vogla)
 5. Pak vaj ulliri
Receta


 1. Pastrojme patatet i lajme dhe i ziejme me pak krip nuk i ziejme shume i hedhim ne nje kullese i leme te ftohen pastaj i grrim ne rente patatet dhe djethin pastaj i hedhim ne nje tas hedhim beikon qe e kemi prere ne copeza te vogla pak vaj ulliri i gjeshim mire me dore dhe i bejme topa.
 2. Marrim nje tepesi veme leter vaji e lyejme pak fare me vaj ulliri dhe veme qoftet e patates i pjekim ne 200 grade per 20-30 minuta varet nga furra sa te marrin pak gjyre.

Friday, August 5, 2016

Sallate me Partexhane...

loading...
Përbërësit

 1. 5 Partexhane
 2. 2 Thelpi hurdher
 3. 200g Djathe
 4. Krip,piper te zi,vaj ulliri
 5. Majdhano
Receta


 1. Pjekim partexhanet ne 200 grade per 40-50 minuta kur te jene gati i leme te ftohen pak dhe me nje luge marrim te gjithe brumin qe ka  e hedhim ne nje tas (jo lekuren)dhe hedhim dhe te gjithe perbersat e tjere i trazojme mire dhe sallata eshte gati. JU BEFTE MIRE!!!

Pule Me Krem Qumeshti Shume e Shishme...

loading...

Përbërësit

 1. 1 Pule ne prere ne cepeza te vogla 
 2. 1 Qep te prere ne copeza te vogla 
 3. 8 Feta beikon
 4. 100ml Vere te bardhe 
 5. 350ml Krem qumeshti 
 6. 2 Luge gjelle gjalp
 7. Krip,piper te zi,vaj ulliri
 8. 80g Djathe kackavalle te grrir (guda ose ke te doni ju)
 9. 1 Supe pule (knor)
Receta


 1. Hedhim gjalpin dhe vajin ne nje tenxhere pastaj hedhim pulen qe e kemi prere e skuqim mire pastaj e veme nje nje pjate te e njejta tenxhere hedhim qepen dhe beikon i skuqim mire pastaj hedhim prape pulen dhe veren per disa minuta hedhim dhe supen e pules,kripen piperin dhe pak uje e leme gjellen te ziejne per 30-40 minuta sa mos te kete fare uje dhe pula te kete zier dhe  kur te pine te gjithe ujin hedhim kremin e qumeshtit dhe djathin e leme te ziejne per disa minuta sa te behet krem (nuk do shume)kete gjelle munde ta shoqeroni me oriz,makarona ose vetem.

Qofte me Domate!!!

loading...
Përbërësit

 1. 4 Domate (Heqim lekuren dhe presim ne copeza te vogla)
 2. 100g Djathe 
 3. 1 Qep te madhe
 4. 1/2 Filxhan caji miell
 5. 1 Luge te vogel majdhano
 6. 1 Luge gjelle dhiosem 
 7. Pak rigon
 8. 1 Luge gjelle beikin-pauder
 9. Krip-piper
 10. Vaj luledjelli per skuqjen
 Receta


 1. Heqim lekur e domateve i presim ne copeza te vogla hedhim domatet ne nje kullese hedhim dhe pak krip dhe i leme 30 minuta i leme te kullojne mire pas 30 minutash hedhim domatet ne nje tas hedhim dhe te gjithe perbersat i gjeshim mire dhe e leme brumin 30 minuta ne frigorifer pas 30 minutash hedhim vajin ne nje tigan pak te thelle e leme te djegin mire dhe me nje luge hedhim qoftet i skuqim nga te dyja anet dhe kur te jene gati i veme ne nje tas me leter kuzhine qe te ikin vaji i tepert.  

Berxolla derri shume te shishme!!!

loading...
Përbërësit

 1. 5 Berxolla
 2. 1/2 Filxhan caji vaj ulliri
 3. 1 Filxhan caji uje
 4. 1 Luge gjelle rigon 
 5. 1 Luge te vogel krip
 6. 1/2 Luge te vogel piper te zi
 7. 1 Limon te vogel ne feta 
 8. 1/2 E nje limoni marrim vetem lengun
Receta


 1. Lyejme nje tepesi me pak vaj veme berxollat.
 2. Hedhim te gjithe perbersat ne blender (mult) pervec fetat e limonit dhe i rrahim per 2 minuta pastaj i hedhim ne siperfaqe te berxollave veme dhe fetat e limonit i pjekim ne 180 grade per 1 ore me 1:15 varet nga soba juaj.