Monday, August 22, 2016

Tave kosi (Recet Tradicionale Shqiptare)

loading...
Përbërësit

 1. 500g Mish qengji
 2. 60g Gjalpe
 3. 3 Veze
 4. 1200ml Kos te kulluar
 5. 3 Luge gjelle miell
 6. 3 Luge gjelle oriz
 7. Krip
 8. Piper
Receta


 1. Veme mishin ne nje tepesi me pak uje e lyejme me gjysmen e gjalpit e pjekim sa te marre gjyre nese do akoma uje shtojme.
 2. Skuqim miellin me gjalpin sa te marri gjyre te zverdhur pastaj hedhim lendun e mishit qe e kemi holluar me uje dhe e kemi kulluar se munde te kete kocka nga mishi e trazojme vazhdimishte qe mos te na behet me kokrriza mielli e leme te zieje sa salca  te jete trashur e trazojme vazhdimishte dhe e leme te ftohet pak.
 3. Rrafim mire vezet ne nje tas pastaj hedhim pak krip,piper te zi,dhe kosin i trazojme mire hedhim dhe salcen e miellit vazhdojme trazojme te tepesia qe kemi mishin hedhim orizin hedhim dhe masen e pergatitur dhe pjekim ne 200 grade per 30-35 minuta varet nga furra.(Nese doni hidhni dhe nje ose dy thelpi hurdher) JU BEFTE MIRE.

No comments :

Post a Comment