Friday, March 26, 2021

Biskota me 3 perbersa!!!

loading...


 Përbërësit

 1. 250g Gjalp te fresket
 2. 125g Sheper fluhur
 3. 400g Miell
Receta

 1. Rrafim gjalpin me fluhurin e sheqerit me mikser 6 minuta (Gjalpin duhet ta keni lene jasht frigoriferit 30 minuta para se ta perdorni)pastaj hedhim miellin para se ta hidhni eshte me mire ta keni sitosur e hedhim te brumi avash-avash e rrafim 2 minuta kur brumi te jete gati bejme biskotat formen qe duam i veme ne  tepesi me leter vaji dhe pjekim ne 180 grade per 15-20 minuta varet sa te medhaja do i beni biskotat. (furra duhet te jete gjithmon e nxehte para se te piqni dhe biskotat i pjekim ne ajer)

Pica me e shpejt dhe e mire qe keni bere !!!

loading...


 Përbërësit per brumin

 1. 500g Miell qe fryhet vet
 2. 270g Uje 
 3. 1 1/2 Luge te vogel krip
 4. 2 Luge gjelle vaj ulliri
Përbërësit per picen
 1. 150g Djathe kackavall te dryshem 
 2. 1 Spec te kuqe 
 3. 1 Spec te gjelber 
 4. Beikon ose proshut
 5. Kerpudha
 6. 2 Domate 
 7. Piper
 8. Vaj ulliri
 9. Pak dhiosem
 10. Rigon
Receta
  1. Hedhim te gjithe perbersat per brumin ne nje tas te madhe e gjeshim hapim brumin ne dy tepesi une ve dhe leter vaji dhe pjek brumin 10 minuta ne 180 grade furra duhet te jete shume e nxehte.
  2. Ne nje tenxhere hedhim domatet qe i kemi grrin ne rente hedhim dhe vaj.dhiaosem,piper,rigon pak uje dhe e leme te ziejne pak minuta sa te pine te gjithe ujin 
  3. Vazhdojme te shtrojme picen me salcen dhe perbersat dhe pjekim ne 180 grade per 10-15 minuta.(Mund te veni cte doni te pica dhe cfare keni ne shtepi)

   Tiropitakia me 3 perbersa

   loading...


    Përbërësit

   1. 400g Kos te kulluar
   2. 400g Djath feta
   3. 300g Miell qe fryhet vet
   Receta

   1. Ne nje tas hedhim kosin, djathin duke e coptuar mire me dore i trazojme dhe hedhim dhe miellin i gjeshim i bejme topa i veme ne nje tepesi me leter vaji dhe pjekim ne 170 grade jo ne ajer per 20-25 minuta varet nga furra. (Gjithmon furra duhet te jete e nxehte mire per cdo gatimi te beni).

   Kek me pak perbersa dhe pa mikser!!!

   loading...


    Përbërësit

   1. 300g Miell 
   2. 250g Sheqer
   3. 250g Qumesht
   4. 2 Luge te vogel beikin pauder
   5. 2 Veze
   6. 2 Vanilie 
   7. 70g Vaj luledyelli
   8. 2 Luge gjelle kakao
   9. Pak uje qe te shkrime kakaon

   Receta

   1. Hedhin ne nje tas sheqerin me vajin i trazojme mire pastaj hedhim vezet nuk ndalojme se trazuari pastaj hedhin qumeshtin,beikin pauder,vanilie dhe miellin trazojme mire dhe ndajme brumin ne dy tas te njeri do hedhim kakaon qe e kemi shkrire mire me pak uje ne nje pjat te vogel e  trazojme mire.Marrim nje forme keku i hedhim pak vaj ose gjalp hedhim mbrumin nga nje ane brumin me kakao dhe nga tjetra me vanilje dhe pjekim ne 170grade jo ne ajer per 40-50 minuta varet nga furra (Furra duhet te jete e nxehte mire para se te pjekim)