Friday, March 26, 2021

Kek me pak perbersa dhe pa mikser!!!

loading...


 Përbërësit

  1. 300g Miell 
  2. 250g Sheqer
  3. 250g Qumesht
  4. 2 Luge te vogel beikin pauder
  5. 2 Veze
  6. 2 Vanilie 
  7. 70g Vaj luledyelli
  8. 2 Luge gjelle kakao
  9. Pak uje qe te shkrime kakaon

Receta

  1. Hedhin ne nje tas sheqerin me vajin i trazojme mire pastaj hedhim vezet nuk ndalojme se trazuari pastaj hedhin qumeshtin,beikin pauder,vanilie dhe miellin trazojme mire dhe ndajme brumin ne dy tas te njeri do hedhim kakaon qe e kemi shkrire mire me pak uje ne nje pjat te vogel e  trazojme mire.Marrim nje forme keku i hedhim pak vaj ose gjalp hedhim mbrumin nga nje ane brumin me kakao dhe nga tjetra me vanilje dhe pjekim ne 170grade jo ne ajer per 40-50 minuta varet nga furra (Furra duhet te jete e nxehte mire para se te pjekim)

No comments :

Post a Comment