Monday, December 21, 2020

Kurabje recet e thjeshte !!!

loading...


 Përbërësit

 1. 500g Gjalp fitini 
 2. 500g Gjalp te fresket lope 
 3. Te verdhen e dy vezeve 
 4. Nje luge gjelle konjak 
 5. 170g Sheqer pluhur 
 6. 20g Beikin pauder
 7. 3 Vanilie
 8. 1,5kg Miell 
 9. 120g Bajame 
 10. Sheqer pluhur per siperfaqen
Receta
 1. Pjekim bajamet ne 200g per 15 minuta ne nje tepesi me leter vaji.Dhe i leme te ftohen pastaj i presim ne blender (Une bera gjysmen e mbrumit pa bajame dhe ne gjysmen tjeter hodha bajamet)
 2. Heqim fitinin dhe gjalpin nga frigoriferi dhe e lem 10 minuta jasht pastaj e hedhim te mikseri e rrafim 5 minuta pastaj hedhim sheqerin pluhur dhe rrafim per 20 minuta pastaj hedhim te gjithe perbersat nje e nga nje ne fund hedhim miellin dhe brumi eshte gati.
 3. Ne tepesi veme leter vaji dhe fillojme te mbejme topa te vegjel 30g dhe pjekim ne 160g per 20-25 minuta varet nga soba dhe sa g do beni topat
 4. Kur te jene gati i leme te ftohen fare pastaj u hedhim sheqer pluhur.

No comments :

Post a Comment