Monday, July 11, 2016

Perime me djathe kackavall..

loading...
Përbërësit

 1. 2 Partexhane (te prera ne feta te gjithe perbersat pervec bamjeve)
 2. 2 Patate
 3. 2 Kunguj te vegjel
 4. 2 Speca te kuqe
 5. 2 Speca te gjelbra
 6. 200g Bamje
 7. 2 Qep te kuqe
 8. 3 Karota
 9. 200g Djathe kackavall (Te grrire ne rente,mund te veni ke te doni dhe qe mos te shkrin shpejte)
 10. 3 Domate
 11. Vaj,krip,piper
Receta


 1. Lajme dhe presim ne feta te gjithe perbersat pastaj nje e nga nje i skuqim mire (pervec domates) kur te jene gati veni ne leter kuzhine qe te ikin pak vaji i tepert,marrim nje tepesi e lyejme me vaj dhe fillojme te shtrojme shtroni nje pjese me perime pastaj domate dhe djathin dhe keshtu me radhe ne fund duhet te jete djathi pjekim ne 180 grade per 30-40 minuta varet nga soba juaj (Kujdes nuk hedhim uje te gjella se i kemi skuqur mire dhe nuk do shume ore te piqet).

Akullore me Pjeper!!!

loading...

Përbërësit

 1. 500g Pjeper (500g Pa pjesen e jashteme dhe mberthamat)
 2. 500g Kos te trash
 3. 125g Mjalt
Receta


 1. Presim ne copeza te vogla pjeprin e hedhim ne blender e rrafim sa te behet krem pastaj e hedhim ne nje tas hedhim dhe kosin,mjaltin i trazojme mire pastaj e veme ne ngrirje.(munde ta hidhni ne forma te ndrishme per femijet tuaj,kjo recet eshte shume e shendetshme per ju dhe femijet tuaj).

Sunday, July 10, 2016

Disa keshilla per humbje peshe dhe djegien e yndyrnave !!!

loading...
Qe te nderroni metavolizmin tuaj te humbisni kilogram dhe te digjeni yndyrnat e trupit doni disa jave mos te hani buke,makarona,oriz,patate,embelsira,dhe jo te skuqura veten ne furre ose ne tigan qe nuk duan vaj dhe aty nuk skuqen po piqen nese ndaloni keto do vazhdoni me nje here te digjeni yndyrnat e trupit dhe te humbisni kile.nese doni te hani embelsire duhet te hani vetem 1 ne jave dhe jo me shume ose nje akullore
. ne vend te hani makarona,oriz,patate hani gjelle te tjera si pule te pjekur,peshk,oktapodhe dhe cdo gje qe ka deti,mish vici mund ta mbeni qofte,biftek, si dhe berxolla te pjekura jo te skuqura mund ti shoqeroni me sallate ose spinaq gatuani dhe perime hani dhe fruta si shalqi hani sa te goni do ju presin pak oreksin duhet te hani cdo 3 ore dicka nuk duhet te jeni te uritur, pini 3 kg uje ne dite edhe mire ju ben per trupin tuaj edhe yndyrnat i djeg po edhe ju fryne dhe nuk doni te hani gjithe diten 4 ditet e para eshte shume e veshtire po pastaj trupi fillon dhe mesohet, nese keni kohe te lire ikni ne nje palester ose merrni nje shoqe dhe ecni me kembe per 1 ore ,nese doni te hani makarona ose oriz nje here ne jave se nuk keni cfare te gatuani atehere beni makarona dhe oriz te zeze po nuk do hani nje pjate te madhe por gjysmen e pjates.eshte mire buken ta daloni fare por nese keni donje supe hani buke te zeze por vetem 1 fete te holle. ne djegien e yndyrnave dihmon dhe caji i gjelber pini 2 here ne dite po pa sheqer,dihmon kenella ne mengjes hani kos me kanelle dhe nje molle ose hidhni kanelle ne qumeshte por jo shume,dihmon dhe speca djegese perdoreni ne gatimin tuaj.

Saturday, July 9, 2016

Maska per fytyre me perbersa qe keni ne shtepi...

loading...
Përbërësit

 1. 1 Luge te Vogel kos
 2. 1 Luge te Vogel lenge limoni 
Receta


 1. Trazojme mire  te 2 bashk para se te beni masken  lajeni mire fytyren tuaj me uje pak te nxehte veni masken lejeni 30 minuta pastaj lani fytyren keto maska jane  per vajzat qe kane pucera si dhe jane te  mire se kane shume vitamina per vizat qe kane grate pak me te medhaja, per fytyre te paster dhe te bukur etj. bejeni nje here ne jave.
Përbërësit

 1. 1 Luge te vogel kos 
 2. 1 Luge te vogel mjalt 
Receta


 1. Vejeni ne fytyre te paster per 15-20 minuta pastaj lani mire fytyren.
Përbërësit
Maskë për lëkurë të ndjeshme

 1. 1 Filxhane kafeje te vogel kos
 2. 1 Luge te vogel vaj ulliri
 3. 1 Karot te grrire
Receta

 • Vejeni ne fytyre te paster per 15-20 minuta pastaj lani mire fytyren.


  1. Sallate me shalqi (Karpuz)

   loading...
   Përbërësit

   1. 3 Feta shalqi (Pa mberthamat)
   2. 1 Filxhane caji djathe
   3. Pak uthull (balsamiko)
   4. 1 Traguj (kastravec)
   Receta


   1. Presim ne copeza shalqin dhe kastravecin dhe i hedhim ne nje tas thermojme dhe hedhim dhe djathin me uthullen dhe e trazojme mire sallaten.

   Cokollata me arre kokosi vetem me 3 perbesa!!!

   loading...
   Përbërësit

   1. 3 Filxhane caji arre kokosi pluhur
   2. 3 Filxhane caji zaharuho (eshte ne konserve qumeshte me sheqer shume i shishem)
   3. 430g Cokollate te zeze
   Receta


   1. Hedhim ne tas arren e kokosit me zaharuho i trazojme mire me nje luge ose me dore per disa minuta vejeni ne frigorifer per 1 ore pas 1 ore gjesheni prape me duart tuaja dhe filloni te beni topa ose ne forme cokollate te vogla.
   2. Shkrini cokollaten e zeze ne ben mari kur te jete gati hidhni nje e nga nje dhe hiqni ne cast veni ne nje tepesi  ku keni shtruar leter vaji veni atje me rradhe leni te ftohen pak dhe pastaj veni ne frigorifer.

   Kek me Qershi!!!

   loading...
   Përbërësit
   1. 500g Miell qe fryhet vet (farina)
   2. 4 Veze
   3. 250g Gjalpe ose margarine
   4. 800g Qershi (i heqim berthamat)
   5. 1 Vanilie 
   6. 2  1/2 Filxhane caji sheqer
   7. 1  1/4 Filxhane caji qumeshte
   Receta
   1. Rrahim gjalpin me sheqerin per 5 minuta me mikser pastaj hedhim vezet nje e nga nje vazhdojme te rrahim hedhim qumeshtin,vanilien,miellin mbyllim mikserin. Hedhim qershte ta lara mire dhe te pastruara nga mberthamat i trazojme te gjithe perbersat me nje luge ndezim furrem te jete e nxehte marrim nje tepesi e lyejme me gjalp dhe hedhim brumin dhe e hapim me luge pjekim kekun ne 180 grade per 1 ore .

   Embelsire e thjesht dhe me pak perbersa!!!

   loading...
   Përbërësit

   1. 1kg Kos
   2. 400g Zaharuho (eshte konserve qumeshti me sheqer )
   3. Lekuren e grrire te nje limoni dhe lengun
   4. 300g Biskota 
   Receta


   1. Hedhim ne nje tas te madhe kosin dhe e rrahim me mikser mbashk me zaharuho pastaj hedhim lengun dhe lekuren e limonit vazhdojme te trazojme per 3 minuta.
   2. Hedhim ne blender (mult) biskotat i grim sa te behen pluhur pastaj fillojme te shtrojme marrin gota per embelsira ose ne tese shume te vegjel hedhim biskot pastaj kremin qe e kemi gati prape biskota,krem (nese doni ne siperfaqe veni donje recel cfardo receli te keni do jete shume e shishme) dhe ne fund hidhni pak fare biskota vejeni ne frigorifer munde ta sherbeni dhe ne cast.