Saturday, July 9, 2016

Kek me Qershi!!!

loading...
Përbërësit
  1. 500g Miell qe fryhet vet (farina)
  2. 4 Veze
  3. 250g Gjalpe ose margarine
  4. 800g Qershi (i heqim berthamat)
  5. 1 Vanilie 
  6. 2  1/2 Filxhane caji sheqer
  7. 1  1/4 Filxhane caji qumeshte
Receta
  1. Rrahim gjalpin me sheqerin per 5 minuta me mikser pastaj hedhim vezet nje e nga nje vazhdojme te rrahim hedhim qumeshtin,vanilien,miellin mbyllim mikserin. Hedhim qershte ta lara mire dhe te pastruara nga mberthamat i trazojme te gjithe perbersat me nje luge ndezim furrem te jete e nxehte marrim nje tepesi e lyejme me gjalp dhe hedhim brumin dhe e hapim me luge pjekim kekun ne 180 grade per 1 ore .

No comments :

Post a Comment