Friday, August 7, 2015

Cokollata !!!

loading...
Përbërësit
 1. 400g Cokollat
 2. Lekuren e 1 portokallie 
 3. 150g Vanilie--->
Receta
 1. Shkrini ne ben-mari cokollaten hidhni lekuren e portokalles hidhni dhe vanilien trazojeni mire per disa minuta dhe pastaj hidhni ne forma per cokollate veni ne frigorifer per 30 minuta (nese nuk keni forma per cokollate hidhni ne format e vogla qe ka frigoriferi)

Pule me patate ne furre !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pule 
 2. 2 Thelpi hurdhra 
 3. 8-9 Patate
 4. 2 Karota
 5. Krip,piper te zi,rigon,vaj 
 6. 3-4 Luge gjelle mustard
 7. Lengun e 1 limoni 
Receta
 1. Grime patatet,karotat i hedhim ne tepesi veme pulen dhe hedhim uje dhe i pjekim ne 200 grade per 40 minuta.
 2. Hedhim ne mikser (bleder) hurdherat krip,piper,vaj,rigon,lengun e limonit dhe mustarden dhe i rrahim per 1 minute dhe pastaj e hedhim te gjella i trazojme mire nese duan uje hedhim dhe pak dhe i pjekim prape per 20 minuta.

Thursday, August 6, 2015

Berxolla me patate !!!

loading...
Përbërësit
 1. 2 Berxolla 
 2. 1 Qep
 3. 1 Domate
 4. 2-3 Patate
 5. Krip,piper,rigon,vaj
Receta
 1. Ne nje tepesi hidhni te gjithe perbersat trazoni mire hidhni pak uje dhe piqni ne 200 grade per 40-50 minuta.

Recel me Luleshtrydhe !

loading...
Përbërësit
 1. 1kg Luleshtrydhe
 2. 1kg Sheqer
 3. Lengun e 1 limoni 
Receta
 1. Lajme pastrojme dhe i presim ne 4 pjese luleshtrydhat i hedhim ne tenxhere hedhim dhe lengun e limonit ndezim soben dhe kur te filloje te valoje hedhim sheqerin e trazojme mire e ulim sobes ne gjysem dhe e leme te zieje per 30-40 minuta sa te pine te gjithe ujin duhet ta trazoni vazhdimisht.

Barbunja ne furre !!!

loading...
Përbërësi
 1. 500g Barbunja (vetem kokerren)
 2. 2 Qep
 3. 3 Domate
 4. Maidano
 5. Krip,vaj,piper te zi te kuq,rigon
 6. 1 Luge te vogel sheqer
Receta
 1. Lajme mire dhe hedhim ne tenxhere presioni barbunjat me uje dhe i ziejme per 30 minuta (nese duan akoma te ziejne zjeni akoma 10-15 minuta)
 2. Ne nje tenxhere skuqim qepen pastaj hedhim te gjithe perbersat edhe barbunjat qe me pare i kemi kulluar i trazojme mire i hedhim ne nje tepesi hedhim dhe pak uje dhe i pjekim ne 200 grade per 20 minuta sa te mos kene shume uje.

Oriz me perime !!!

loading...

Përbërësi
 1. 6 Filxhane caji uje  
 2. 2 Filxhane caji oriz 
 3. 2,5 Filxhane caji perime te grrira (karota,bizele,miser,barbunja te vogla,spec te kuqe keto i gjeni ne frigorifer te gjitha bashk) 
 4.  Krip,piper,pak rigon,vaj
 5. Pak anthe
 6. 1 Knor
Receta
 1. Hedhim ujin ne tenxere e leme te valoje pastaj hedhim perimet,vaj,krip,piper,rigon,anthin,knorin dhe i leme te ziejne 10 minuta ose sa te ziejne perimet me kapakun gjysem te mbyllur.
 2. Kur te keni ziere perimet hedhim orizin nese do dhe pak uje hedhim po duhet te jete i nxehte.

Peshk me patate ne furre!!!

loading...
Përbërësit
 1. 2 Peshk
 2. 1 Qep te kuqe 
 3. 2 Karota 
 4. 2 Patate 
 5. Vaj 
 6. Krip
 7. Piper te zi,rigon 
 8. Lengun e 1 limoni 
Receta
 1. Marrin nje tepesi e lyejme me vaj veme leter vaji nga larte pastaj gerrim qepen,patatet,karotat veme peshqet hedhim krip,piper,rigon,lengun e limonit i trazojme mire dhe e mbeshtjellim letren e vajit dhe e pjekim gjellen ne 200 grade per 45 minuta.