Thursday, August 6, 2015

Oriz me perime !!!

loading...

Përbërësi
  1. 6 Filxhane caji uje  
  2. 2 Filxhane caji oriz 
  3. 2,5 Filxhane caji perime te grrira (karota,bizele,miser,barbunja te vogla,spec te kuqe keto i gjeni ne frigorifer te gjitha bashk) 
  4.  Krip,piper,pak rigon,vaj
  5. Pak anthe
  6. 1 Knor
Receta
  1. Hedhim ujin ne tenxere e leme te valoje pastaj hedhim perimet,vaj,krip,piper,rigon,anthin,knorin dhe i leme te ziejne 10 minuta ose sa te ziejne perimet me kapakun gjysem te mbyllur.
  2. Kur te keni ziere perimet hedhim orizin nese do dhe pak uje hedhim po duhet te jete i nxehte.

No comments :

Post a Comment