Friday, March 26, 2021

Pica me e shpejt dhe e mire qe keni bere !!!

loading...


 Përbërësit per brumin

 1. 500g Miell qe fryhet vet
 2. 270g Uje 
 3. 1 1/2 Luge te vogel krip
 4. 2 Luge gjelle vaj ulliri
Përbërësit per picen
 1. 150g Djathe kackavall te dryshem 
 2. 1 Spec te kuqe 
 3. 1 Spec te gjelber 
 4. Beikon ose proshut
 5. Kerpudha
 6. 2 Domate 
 7. Piper
 8. Vaj ulliri
 9. Pak dhiosem
 10. Rigon
Receta
  1. Hedhim te gjithe perbersat per brumin ne nje tas te madhe e gjeshim hapim brumin ne dy tepesi une ve dhe leter vaji dhe pjek brumin 10 minuta ne 180 grade furra duhet te jete shume e nxehte.
  2. Ne nje tenxhere hedhim domatet qe i kemi grrin ne rente hedhim dhe vaj.dhiaosem,piper,rigon pak uje dhe e leme te ziejne pak minuta sa te pine te gjithe ujin 
  3. Vazhdojme te shtrojme picen me salcen dhe perbersat dhe pjekim ne 180 grade per 10-15 minuta.(Mund te veni cte doni te pica dhe cfare keni ne shtepi)

   No comments :

   Post a Comment