Monday, January 22, 2018

Byrek me mishe qengji !!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Pako pet 
 2. 1 kg Mish qengji 
 3. 1 Qep te kuqe 
 4. 1 Filxhane caji oriz 
 5. krip,piper te zi ,karafil,vaj ulliri 
Receta

 1. Skuqim qepen me mishim hedhim krip,piper dhe e ziejme mishim sa te behet i bute pastaj kullojme ujin e hedhim ne tenxhere hedhim dhe orizin dhe e ziejme sa mos te kete fare uje hedhim dhe pak karafil.Coptojme mishim dhe e hedhim te orizi me kujdes mos hedhim donje kocke e trazojme mire,lyejme nje tepesi me vaj shtrojme petet si i shtoni gjithmon une marre pet qe jane te trasha per byrek dhe shtroj dy posht dhe dy larta thedhim brumin e hapim mire e mbulojme me pet hedhim prape vaj dhe pjekim ne 200 grade per 40 minuta varet nga furra.

Buke per hamburger !!!

loading...
Përbërësit

 1. 500g Miell
 2. 8 g Fare buke
 3. 1 Veze 
 4. 1 Luge te vogel krip
 5. 1 Luge te vogel sheqer
 6. 50 g Gjalp te shkrir
 7. 40ml Qumesht pak te nxehte
 8. 200ml Uje pak te nxehte 
 9. 1 Veze,pak qumesht dhe susam per siperfaqen 
Receta

 1. Hedhim ne nje tas te madhe qumeshtin,ujin,sheqerin dhe faren e bukes e trazojme mire dhe e mbulojme me nje peshqir guzhine per 15 minuta pasi te kalojne 15 minuta hedhim vezen,gjalpin,dhe avash avash miellin ne fund kripen (kripen e hedhim ne fund sepse djeg faren e bukes dhe nuk fryhet brumi) gjeshim mire per disa minuta e leme brumin 30 minuta te fryhet. Dajme brumin ne topa i veme ne tepesi i leme prape 30 minuta te clodhen dhe te fryhen pasi te kalojne ora ne nje pjate rrahif vezen me pak qumesht dhe i leyjme ne siperfaqe hedhim dhe susam dhe pjekim ne 200 grade per 20-25 minuta varet nga furra mbase do dhe me shume.