Friday, January 30, 2015

Kek cokollate me 3 perbersa !!!

loading...
Përbërësit
 1. 500g Cokollate 
 2. 1 kuti Qumesht te embel (zaharuho gala)
 3. 250g Lajthi 
Receta
 1. Ne ben-mari shkrime cokollaten hedhim qumeshtin e embel dhe me pas lajthite i trazojme mire.
 2. Ne nje tepesi veme leter vaji e luejme me vitam pastaj hedhim kekun e hapim mire dhe e veme ne frigorifer per 6 ore (nese doni munde te hidhni ne siperfaqe te kekut lajthi).

Thursday, January 29, 2015

Patate me berxolla !!!

loading...
Përbërësit
 1. 800g Berxolla (derri te prera ne feta te holla)
 2. 5 Patate
 3.  Krip,vaj,piper te zi,rigon
 4. 2 Luge mustarde
Receta
 1. Hedhim patatet ne nje tenxhere i mbulojme me uje i leme te ziejne 15 minuta pastaj i hedhim ne tepesi hedhim krip,piper,rigon,mustarden,vaj dhe veme berxollate nga lart i pjekim ne 220 grade per 25 minuta.

Sufle me cokollate !!!

loading...
Përbërësit
 1. 250g Cokollate (e bejme copa te vogla)
 2. 250g Vitam (ne copa te vogla)
 3. 5 Veze
 4. 150g Sheqer
 5. 100g Miell
 6. Pluhur sheqeri per siperfaqen 
Receta
 1. Ne ben-mari hedhim cokollaten dhe vitamin e shkrim dhe pastaj e leme te ftohet.
 2. Ne nje tas hedhim sheqerin dhe vezet i rrahim me nje mikser dore per 7 minuta pastaj hedhim cokollaten dhe vitamin hedhim miellin i trazojme mire.
 3. Marrim 12 tese te vegjel per kek i lyejme mire me vitam hedhim brumin (nuk i bushim plot) dhe i pjekim ne 200 grade per 10-15 minuta.

Patate ne furre per 5 minuta !!!

loading...
Përbërësit
 1. 5 Patate 
 2. 4 Karota
 3. Krip 
 4. Piper te zi,pak piper te kuq
 5. Vaj 
 6. 2 Luge gjelle mustarde
 7. 3 Luge gjelle majonez
Receta
 1. Presim patatet i hedhim ne nje tepesi hedhim karotat dhe te gjithe perbersat i trazojme mire hedhim dhe pak uje dhe i pjekim ne 200 grade per 45 minuta nese duan akoma uje u hedhim dhe i trazojme vazhdimisht.

Tuesday, January 27, 2015

Byrek me oriz dhe djathe!!!

loading...
Përbërësit
 1. 100g Djathe te bardhe
 2. 1 Filxhane kafeje oriz
 3. Vaj
 4. Krip,piper te zi,pak piper te kuq
 5. 2 Veze
  Përbërësit per petet
 1. 3 Gota uji miell
 2. Pak uthull
 3. Pak vaj 
 4. Krip 
 5. Gjalp per tepesin dhe per petet 
 6. Uje te vaket  
Receta
 1. Ne nje tenxhere hedhim uje e valojme pastaj hedhim orizin pak krip (se ka djathi krip) e leme te ziejme jo shume kur te jete gati nese ka uje kullojeni orizin hidheni prape ne tenxhere hidhni vezet,piperat,vaj,djathin dhe trazojeni.
 2.  Ne nje tas hedhim te gjithe perbersat per petet i gjeshim mire dhe  leme brumin 1 ore pastaj i bejme pete.
 3. Lyejme mire nje tepesi me gjalpe veme nje pet e lyejme prape me gjalpe pastaj tjetren hedhim perbersat per byrekun e mbyllim me nje pet tjeter nga lart dhe e lyejme me gjalpe. 
 4. E pjekim ne 200 grade per 40-45 minuta.

Kerpudha me makarona !!!

loading...
Përbërësit
 1. 500g Kerpudha
 2. 1 Thelpi hurdher 
 3. 1 Qep
 4. 250g Krem qumeshti
 5. Krip,piper te zi
 6. Pak majdano
 7. Vaj
 8. 500g Makarona
Receta
 1. Hedhim ne nje tenxhere vaj,qepen,hurdhren,kerpudhat,krip,piper,majdano duke i skuqur nje e nga nje u hedhim pak uje sa te ziejne kur te pine te gjithe ujin edhe te kene zjere hedhim kremin e qumeshtit e leme te marre nje vale pastaj e heqim.
 2. Ne nje tenxhere tjeter valojme ujin hedhim makaronat pak vaj,krip i ziejme i kullojme dhe u hedhim salcen me kerpudhat i trazojme mire.

Presh me pule dhe patate !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Pule 
 2. 5 Presh
 3. 3 Patate 
 4. 2 Qep
 5. 1 Domate 
 6. 3 Karota
 7. Krip.piper te zi,te kuq
 8. Vaj 
Receta
 1. Skuqim qepen ne nje tenxhere pastaj hedhim preshet,patatet,pulen,karotat,domaten,krip,piper,vaj i trazojme mire pastaj hedhim uje i leme te ziejne ne tenxhere per 15 minuta pastaj i hedhim ne tepesi i veme ne furre sa te shikojme qe gjella eshte mbere dhe mos te kete shume uje.

Monday, January 26, 2015

Spinaq me oriz !!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 kg Spinaq
 2. 2 Qep te kuqe
 3. Majdanoz
 4. Anthe
 5. 3/4 Filxhan caji oriz 
 6. 2 Presh 
 7. Piper te zi,te kuq
 8. Krip
 9. Vaj
 10. 1 Domate 
Receta
 1. Ne nje tenxhere hedhim vaj skuqim qepet,preshet,pastaj hedhim spinaqin,majdanoz,anthe,krip,piperat,domaten,dhe orizin i leme te ziejne ne temperatur te ulet per 20-30 minuta  duke e trazuar vazhdimisht dhe nese do uje te hidhni pak jo shume munde ta shoqeroni me djathe te bardhe dhe limon.

Byrek me spinaq !!!

loading...
Përbërësit
 1. 500g Spinaq
 2. 1 Qep te kuqe
 3. 3 Presh
 4. Pak oriz
 5. 2 Veze 
 6. Djathe te bardhe 
 7. Vaj 
 8. Krip
 9. Piper te zi,piper te kuq
 10. Pak anthe ose majdanoz 
 Përbërësit per petet
 1. 3 Gota uji miell
 2. Pak uthull
 3. Pak vaj 
 4. Krip 
 5. Gjalp per tepesin dhe per petet 
 6. Uje te vaket 
Receta
 1. Lajm mire te gjithe perbersat per byrekun i bejme copa te vogla dhe i skuqim nje e nga nje ne funde hedhim spinaqin pastaj orizin vezet dhe djathin.
 2. Ne nje tas hedhim te gjithe perbersat per petet i gjeshim mire dhe  leme brumin 1 ore pastaj i bejme pete.
 3. Lyejme mire nje tepesi me gjalpe veme nje pet e lyejme prape me gjalpe pastaj tjetren hedhim perbersat per byrekun e mbyllim me nje pet tjeter nga lart dhe e lyejme me gjalpe.
 4. E pjekim ne 200 grade per 40-45 minuta.

Wednesday, January 21, 2015

Lukumadhes!!!

loading...
Përbërësit
 1. 1 Gote uji qumeshte (te vaket)
 2. 1 1/2 Gote uji miell qe fryhet vet (farina)
 3. 1 1/2 Luge gjelle vaj
 4. Vaj misri per tiganin 
Receta
 1. Ne nje tas hedhim qumeshtin,vajin,miellin trazojme vazhdimishte e leme nje ore brumin.
 2. Ne tigane hedhim vaj e leme te nxehet dhe me nje luge gjelle hedhim brume duke e lagur gjithmon lugen me uje.
 3. Munde ti shoqeroni me se te doni si mjalt bashk me kanelle dhe arra te grrira ose nutella  etj.

Juverlaqia supe !!!

loading...
Përbërësit per juverlaqia
 1. 500g Mish te grrire (vici)
 2. 1/3 Filxhane caji oriz 
 3. 1 Veze
 4. Anthe
 5. Vaj
 6. Krip
 7. Piper te zi
 8. 1 Qep te kuqe 
Përbërësit per supen
 1. 1/2 Filxhane caji oriz
 2.  2 Veze
 3. 1 Limon
 4. Pak selino
 5. 2 Karota 
 6. Krip (nese duhet)
 7. Vaj
Receta
 1. Hedhim te gjithe perbersat per juverlaqia ne nje tas i trazojme mire dhe i bejme topa te vegjel.
 2. Ne tenxhere presioni hidhni uje,selino,pak krip,vaj e leme te valoje uji pastaj hedhim juverlakiat dhe i ziejme per 20 minuta
 3. hedhim orizin dhe 3 minuta para se ta hiqni rrihni te bardhen e vezes pastaj te verdhen,limonin me pas hidhni pak lenge nga supa qe te kene te njejten temperature duke e trazuar gjithmon hidheni te supa.  

Torte me cokollate dhe biskota OREO

loading...
Përbërësit
 1. 220g Cokollate (ne copa te vogla)
 2. 250g Gjalpe (vitam)
 3. 1 Filxhane caji sheqer 
 4. 2 Luge gjelle mjalt
 5. 2 Filxhane caji miell
 6. 1/2 Filxhane caji kakao 
 7. 1 Luge te vogel sod buke
 8. 4 Veze
 9. 2 Vanilie
Përbërësit per siperfaqen
 1. 750ml Krem qumeshti (te rrahim te bime krem)
 2. 1 Pako biskota Double OREO
 3. 1 Pako biskota Mini OREO 
Receta
 1. Ndezim furren ne 150 grande ne ajer lyejme 2 tepesi me vitam tepesite te jene te rrumbullakta dhe te vogla dhe u veme leter vaji.
 2. Ne ben-mari shkrime cokollaten hedhim gjalpin,sheqerin dhe mjaltin.
 3. Ne nje tas hedhim miellin,kakaon,soden,vaniliet,cokollaten,gjalpin,sheqerin,mjaltin qe i kemi shkrire i trazojme mire dhe hedhim nje e nga nje vezet duke i trazuar.
 4. Hedhim brumin gjysem te njera tepesi gjysem te tjetra dhe i pjekim 30 minuta secilen.
 5. Kur te jene ftohur plotesisht presim secilin kek 2 here do behen 4 kek si pet te holla.
 6. Hedhim ne bleder (multi)biskotat mini oreo dhe i bejme pluhur i hedhim ne nje tas hedhin dhe kremin e qumeshtit qe e kemi rrahur ne nje tas tjeter dhe eshte bere krem i trazojme mire.
 7. Veme nje shtrese keku e lyejme me biskotat dhe kremin dhe keshtu vazhdojme me te gjitha kur te keni mbaruar lyejme torten dhe ne siperfaqe me kremin dhe vendosim biskotat Double oreo.