Tuesday, January 27, 2015

Byrek me oriz dhe djathe!!!

loading...
Përbërësit
 1. 100g Djathe te bardhe
 2. 1 Filxhane kafeje oriz
 3. Vaj
 4. Krip,piper te zi,pak piper te kuq
 5. 2 Veze
  Përbërësit per petet
 1. 3 Gota uji miell
 2. Pak uthull
 3. Pak vaj 
 4. Krip 
 5. Gjalp per tepesin dhe per petet 
 6. Uje te vaket  
Receta
 1. Ne nje tenxhere hedhim uje e valojme pastaj hedhim orizin pak krip (se ka djathi krip) e leme te ziejme jo shume kur te jete gati nese ka uje kullojeni orizin hidheni prape ne tenxhere hidhni vezet,piperat,vaj,djathin dhe trazojeni.
 2.  Ne nje tas hedhim te gjithe perbersat per petet i gjeshim mire dhe  leme brumin 1 ore pastaj i bejme pete.
 3. Lyejme mire nje tepesi me gjalpe veme nje pet e lyejme prape me gjalpe pastaj tjetren hedhim perbersat per byrekun e mbyllim me nje pet tjeter nga lart dhe e lyejme me gjalpe. 
 4. E pjekim ne 200 grade per 40-45 minuta.

No comments :

Post a Comment