Thursday, November 23, 2017

Omelet me patate !!!

loading...
 
Përbërësit

 1. 8 Veze 
 2. 4 Patate
 3. 1 Qep te grire ne rente
 4. 4 Feta djathe kackavalle ne copa te vogla 
 5. 4 Feta Beikon ne copa te vogla
 6. Krip.piper.rigon
 7. 1/2 Filxhane caji vaj ulliri 
Receta

 1. Ziejme patatet ne uje me krip kur te jene gati i kullojme dhe i shtypim me nje pirun i hedhim ne nje tas hedhim dhe te gjithe perbersat e tjere i trazojme mire. Veme leter vaji ne nje tepsi hedhim brumin brenda dhe pjekim ne 170 grade per 30-35 minuta varet nga furra.

byrek me kos!!!

loading...
Përbërësit

 1. 600g Kos te kulluar
 2. 1/2 Filxhane caji qumesht
 3. 1 Pako me pet
 4. 500g Djathe te bardhe
 5. 3 Veze
 6. Vaj luledielli per petet 
Receta
 1. Ne nje tas rrafim 2 veze hedhim kosin dhe djathin ne copeza te vogla trazojme mire marrin nje tepesi e lyejme me vaj veme poshte dy pet i lyejme prape me vaj pastaj hedhim pak brume e hapim mire dhe veme prape dy pet dhe vazhdojme sa te na mbarojne perbersat ne fund me nje thike presim byrekun ne copa rrafim ne nje tas vezen qe na ngeli me qumeshtin e hedhim ne siperfaqe dhe pjekim byrekun ne 170 grade per 30-40 minuta varet nga furra.

Monday, November 20, 2017

Pasticio pa kima dhe me pak perbersa!!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 ml Qumeshte
 2. 500g Makarona 
 3. 2 Veze 
 4. gjalp,rigon,piper
 5. 500g djathe te bardhe ne copeza te vogla
Receta


 1. Lyejme nje tepesi me gjalp hedhim makaronat ashtu si jane nuk i ziejme pastaj hedhim te gjithe perbersat e tjere trazojme mire me nje luge hedhim ne siperfaqe gjalp dhe pjekim ne 200 grade per 30-40 minuta varet nga soba. (Merrni makarona te vogla dhe duhet ti buloni makaronat ne tepesi me qumesht mos te duken base do dhe pak qumesht akoma nese nuk keni qumesht tjeter hidhni pak uje).

Omelet me miell dhe djathe!!!

loading...
Përbërësit

 1. 3 Veze
 2. 1/2 Filxhane caji miell
 3. 3 Luge gjelle vaj luledielli
 4. 100g Djathe te bardhe te grrire
 5. pak krip 
Receta

 1. Rrafim vezet pastaj hedhim te gjithe perbersat e tjere dhe trazojme mire hedhim ne nje tigan omeleten e pjekim nga te dya anet dhe omeleta eshte gati.

Biftek me pak perbersa!!!

loading...
Përbërësit

 1. 500g Kima 
 2. 5 Luge gjelle vaj ulliri
 3. 8 Luge gjelle frigania (buke e grrir)
 4. 1 Veze 
 5. 1 Qep te grrire ne rente
 6. 3 Luge gjelle qumeshte
 7. Krip,piper,dhiosem,majdanoz,rigon
 8. 2 Luge gjelle leng limoni 
Receta

 1. Hedhim ne nje tas mishin dhe te gjithe perbersat i gjeshim mire dhe i leme ne frigorifer per 30 minuta pastaj i bejme topa dhe i pjekim ne 200 grade per 20-30 minuta.

Mish vici me kritharaq dhe shafran i indise!!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 kg Mish vici te prera ne copa 
 2. 500g Makarona kritharaq 
 3. 1 Qep
 4. 1/2 Gote leng domate 
 5. Vaj ulliri
 6. 1 Luge te vogel shafran i indise
 7. 1 Luge te vogel dhiosem
 8. 1 Luge te vogel rigon
 9. 1 Luge te vogel majdano 
 10. krip.piper 
Receta
 1. Skuqim qepen me vajin pastaj hedhim mishin domaten dhe te gjithe perbersat e tjere pervec makaronave ziejme mishin nje ore ose sa te behet varet nga mishi.
 2. lyejme nje tepesi me gjalpe hedhim kritharaqin pastaj ujin dhe mishin dhe pjekim ne 200 grade per 30 minuta.

Krepa me nutella luleshtrydhe dhe biskota!!!

loading...
Përbërësit

 1. 3 Veze 
 2. 1 Filxhane caji qumeshte
 3. 2 Filxhane caji miell
 4. 1 Filxhane caji uje
 5. 3 Luge te vogla vaj ulliri 
 6. pak krip 
 7. Nutella,luleshtrydhe biskota 
Receta

 1. Rrafim vezet pastaj hedhim qumeshtin,ujin,krip,vaj,dhe miellin trazojme mire dhe e leme 30 minuta brumin ne frigorifer.
 2. Fillojme te bejme krepat ne tigan ne zjarr te ngadalte kur te jene gati veme nutelle,luleshtrydhe dhe biskotat qe i kemi bere pluhur nese doni i beni me banane ose me cfare te doni ju.


Kek me banane dhe cokollate!!!

loading...
Përbërësit

 1. 3 Banane 
 2. 2 Veze
 3. 1 Pako me pika cokollate
 4. 1 Filxhane caji qumeshte
 5. 1 Filxhane caji sheqer
 6. 1/2 Filxhane caji vaj luledielli 
 7. 2 Filxhane caji miell qe fryhet vet 
Receta

 1. Rrafim sheqerin me vajin per 5 minuta pastaj hedhim vezet vazhdojme rrafim pastaj hedhim qumeshtin,pikat e cokollates,miellin dhe ne nje tas hedhim bananet i shtipim me nje pirun pastaj i hedhim te brumi trazojme mire,lyejme nje tepesi me vaj ose gjalpe hedhim brumin dhe pjekim ne 150grade per 50-60 minuta varet nga furra.

Sunday, November 19, 2017

Kek me arre kokosi!!!

loading...
Përbërësit
 1. 150g Arre kokosi 
 2. 1/2 Filxhane caji qumeshte
 3. 4 Veze
 4. 1 Filxhane caji sheqer
 5. 150g Gjalpe
 6. 2 Filxhane caji miell
 7. 1 Beikin pauder (2 luge gjelle)
Përbërësit per shurupin

 1. 1 1/2 Filxhane caji sheqer
 2. 1 1/2 Filxhane caji uje 
Receta


 1. Rrahim me mikser gjalpin dhe sheqerin per 5 minuta pastaj hedhim vezet vazhdojme rrafim akoma hedhim qumeshtin.beikin pauder,miellin dhe arre kokosi.
 2. Lyejme nje tepesi me gjalpe hedhim brumin dhe e pjekim ne 170 grade per 35-40 minuta varet nga furra.
 3. Ne nje tenxhere heshim ujin dhe sheqerin trazojme mire dhe nga momenti qe te filloj te valoje e leme 5 minuta e hedhim shurupin te ftohte te keku. une pergatita shurupin te parin dhe pastaj kekun qe te kishte kohe te ftohej.  

Friday, November 17, 2017

Trung cokollate me bajame dhe arra!!!

loading...
Përbërësit

 1. 250g Gjalp 
 2. 250g Sheqer pluhur
 3. 50g Bajame
 4. 50g Arra
 5. 1 1/2 Pako biskota 
 6. 1/2 Filxhane caji kakao 
Receta


 1. Hedhim ne tenxhere gjalpin e leme te shkrine pastaj hedhim kakaon.sheqerin duke trazur gjithmon sa te shkrine pastaj e heqim nga soba.
 2. Grrime arrat dhe bajamet ne blender kurse biskotat i grrime me dore dhe i hedhim ne tenxhere bashke me perbersat e tjere i trazojme te gjithe bashk dhe i hedhim ne nje leter vaji e mbeshtjellim mire dhe e veme ne frigorifer ne grirje per 2 -3 ore .

Kek me cokollate !!!

loading...
Përbërësit

 1. 300 g Miell
 2. 2 Luge te vogel beikin pauder
 3. 200g Sheqer
 4. 200g Gjalp
 5. 2 Veze
 6. 60g Kakao
 7. 200 ml Qumeshte 
 8. 1 Vanilie
 9. 150g Cokollate te zeze per siperfaqen
 10. 30 ml Krem qumeshti pana per siperfaqen 
Receta

 1. Ne nje tas hedhim gjalpin sheqerin dhe rrafim me mikser pastaj hedhim vezet rrafim vazhdimisht avash avash hedhim dhe kakaon,vanilien,qumeshtin,miellin dhe beikin pauder lyejme nje tepesi me gjalp hedhim brumin dhe pjekim ne 180 grande per 50 minuta base do akoma pak varet nga furrakur te jete gati e leme te ftohet.
 2. Shkrim ne ben mari cokollaten hedhim dhe kremin e qumeshtit dhe trazojme mire e leme pak te ftohet pastaj e hedhim ne siperfaqe te kekut.

Oriz me qumesht dhe kanelle !!!

loading...
Përbërësit

 1. 1 Kuti qumesht panda (Zaharuho 397g)
 2. 1 Filxhane caji oriz
 3. 2 Filxhane caji qumesht
 4. 1/2 Filxhane caji niseshte 
 5. 1 Vanilie
 6. kanelle per siperfaqen 
Receta
 1. Hedhim ne nje tenxhere uje kur te valoje hedhim orizin dhe e ziejme kur te jete gati e kullojme.
 2. Hedhim ne tenxhere qumeshtin me niseshtene trazojme mire hedhim dhe qumeshtin panda pastaj orizin trazojme vazhdimisht sa te behet si krem e heqim nga soba dhe e heshim ne pjata ose ku te doni dhe ne siperfaqe hedhim kanelle.

Truffles me arra kokosi dhe cokollate!!!

loading...
Përbërësit

 1. 200g Arre kokosi pluhur '
 2. 1 Vanilie
 3. 1 Kuti qumesht panda (zaharuho 397g

   Përbërësit per siperfaqen
  1. 200g cokollate te zeze 
  2. arra te grrira nese doni 
  Receta

  1. Ne nje tas hedhim qumeshtin,arre kokosi dhe vanilien dhe gjeshim mire pastaj i bejme topa i veme ne nje leter vaji.ne ben_mari shkrime cokollaten e leme 5 minuta te ftohet dhe nje e nga nje hedhim topat brenda nese doni pastaj i lyejme me arra dhe i leme te ftohen ne leter vaji .

  Thursday, November 2, 2017

  Mish qengji me oriz ne furre!!!

  loading...
  Përbërësit

  1. 2 kg Mish qengji
  2. 1 Filxhane caji oriz
  3. 3 Filxhane caji leng nga mishi
  4. 1 Qep te kuqe
  5. krip,piper,karafil,vaj ulliri 
  Receta


  1. Skuqim qepen bashk me mishin hedhim kripen,karafilin,piper dhe uje dhe ziejme mishin kur te jete gati masim ujin e hedhim ne tepesi hedhim dhe orizin dhe ne siperfaqe veme mishin pjekim ne 200 grade per 40-60 minuta varet nga soba.