Friday, November 17, 2017

Kek me cokollate !!!

loading...
Përbërësit

 1. 300 g Miell
 2. 2 Luge te vogel beikin pauder
 3. 200g Sheqer
 4. 200g Gjalp
 5. 2 Veze
 6. 60g Kakao
 7. 200 ml Qumeshte 
 8. 1 Vanilie
 9. 150g Cokollate te zeze per siperfaqen
 10. 30 ml Krem qumeshti pana per siperfaqen 
Receta

 1. Ne nje tas hedhim gjalpin sheqerin dhe rrafim me mikser pastaj hedhim vezet rrafim vazhdimisht avash avash hedhim dhe kakaon,vanilien,qumeshtin,miellin dhe beikin pauder lyejme nje tepesi me gjalp hedhim brumin dhe pjekim ne 180 grande per 50 minuta base do akoma pak varet nga furrakur te jete gati e leme te ftohet.
 2. Shkrim ne ben mari cokollaten hedhim dhe kremin e qumeshtit dhe trazojme mire e leme pak te ftohet pastaj e hedhim ne siperfaqe te kekut.

No comments :

Post a Comment