Sunday, November 19, 2017

Kek me arre kokosi!!!

loading...
Përbërësit
 1. 150g Arre kokosi 
 2. 1/2 Filxhane caji qumeshte
 3. 4 Veze
 4. 1 Filxhane caji sheqer
 5. 150g Gjalpe
 6. 2 Filxhane caji miell
 7. 1 Beikin pauder (2 luge gjelle)
Përbërësit per shurupin

 1. 1 1/2 Filxhane caji sheqer
 2. 1 1/2 Filxhane caji uje 
Receta


 1. Rrahim me mikser gjalpin dhe sheqerin per 5 minuta pastaj hedhim vezet vazhdojme rrafim akoma hedhim qumeshtin.beikin pauder,miellin dhe arre kokosi.
 2. Lyejme nje tepesi me gjalpe hedhim brumin dhe e pjekim ne 170 grade per 35-40 minuta varet nga furra.
 3. Ne nje tenxhere heshim ujin dhe sheqerin trazojme mire dhe nga momenti qe te filloj te valoje e leme 5 minuta e hedhim shurupin te ftohte te keku. une pergatita shurupin te parin dhe pastaj kekun qe te kishte kohe te ftohej.  

No comments :

Post a Comment