Monday, January 26, 2015

Byrek me spinaq !!!

loading...
Përbërësit
 1. 500g Spinaq
 2. 1 Qep te kuqe
 3. 3 Presh
 4. Pak oriz
 5. 2 Veze 
 6. Djathe te bardhe 
 7. Vaj 
 8. Krip
 9. Piper te zi,piper te kuq
 10. Pak anthe ose majdanoz 
 Përbërësit per petet
 1. 3 Gota uji miell
 2. Pak uthull
 3. Pak vaj 
 4. Krip 
 5. Gjalp per tepesin dhe per petet 
 6. Uje te vaket 
Receta
 1. Lajm mire te gjithe perbersat per byrekun i bejme copa te vogla dhe i skuqim nje e nga nje ne funde hedhim spinaqin pastaj orizin vezet dhe djathin.
 2. Ne nje tas hedhim te gjithe perbersat per petet i gjeshim mire dhe  leme brumin 1 ore pastaj i bejme pete.
 3. Lyejme mire nje tepesi me gjalpe veme nje pet e lyejme prape me gjalpe pastaj tjetren hedhim perbersat per byrekun e mbyllim me nje pet tjeter nga lart dhe e lyejme me gjalpe.
 4. E pjekim ne 200 grade per 40-45 minuta.

No comments :

Post a Comment