Wednesday, January 21, 2015

Torte me cokollate dhe biskota OREO

loading...
Përbërësit
 1. 220g Cokollate (ne copa te vogla)
 2. 250g Gjalpe (vitam)
 3. 1 Filxhane caji sheqer 
 4. 2 Luge gjelle mjalt
 5. 2 Filxhane caji miell
 6. 1/2 Filxhane caji kakao 
 7. 1 Luge te vogel sod buke
 8. 4 Veze
 9. 2 Vanilie
Përbërësit per siperfaqen
 1. 750ml Krem qumeshti (te rrahim te bime krem)
 2. 1 Pako biskota Double OREO
 3. 1 Pako biskota Mini OREO 
Receta
 1. Ndezim furren ne 150 grande ne ajer lyejme 2 tepesi me vitam tepesite te jene te rrumbullakta dhe te vogla dhe u veme leter vaji.
 2. Ne ben-mari shkrime cokollaten hedhim gjalpin,sheqerin dhe mjaltin.
 3. Ne nje tas hedhim miellin,kakaon,soden,vaniliet,cokollaten,gjalpin,sheqerin,mjaltin qe i kemi shkrire i trazojme mire dhe hedhim nje e nga nje vezet duke i trazuar.
 4. Hedhim brumin gjysem te njera tepesi gjysem te tjetra dhe i pjekim 30 minuta secilen.
 5. Kur te jene ftohur plotesisht presim secilin kek 2 here do behen 4 kek si pet te holla.
 6. Hedhim ne bleder (multi)biskotat mini oreo dhe i bejme pluhur i hedhim ne nje tas hedhin dhe kremin e qumeshtit qe e kemi rrahur ne nje tas tjeter dhe eshte bere krem i trazojme mire.
 7. Veme nje shtrese keku e lyejme me biskotat dhe kremin dhe keshtu vazhdojme me te gjitha kur te keni mbaruar lyejme torten dhe ne siperfaqe me kremin dhe vendosim biskotat Double oreo.

No comments :

Post a Comment